საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, სოციალური მომსახურების სააგენტოსა და საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ბავშვთა და ახალგაზრდობის განვითარების ფონდს შორის დასაქმების მემორანდუმი გაფორმდა.
მემორანდუმის მიზანია სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებისა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების დასაქმების ხელშეწყობისათვის შესაძლო სერვისების იდენტიფიცირება, შერჩეული სერვისების მეთოდოლოგიის ჩამოყალიბება, დასაქმების ხელშემწყობი სერვისების პილოტირება და პილოტირების შედეგების ანალიზი. საუკეთესო გამოცდილებისა და კვლევის შედეგების საფუძველზე მომზადდება რეკომენდაციები სსსმ და შშმ პირთა ღია შრომის ბაზარზე დასაქმების სისტემის და სახელმწიფო პოლიტიკის განსაზღვრისათვის.
აღნიშნული მემორანდუმით სახელმწიფო უწყებები ეხმიანებიან საქართველოს მიერ რატიფიცირებულ გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის 2006 წლის 13 დეკემბრის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციას, რომლის თანახმადაც, ქვეყანამ აიღო ვალდებულება უზრუნველყოს შშმ პირების განათლებისა და დასაქმების ხელმისაწვდომობა, საზოგადოებრივ ცხოვრებაში მათ სრულყოფილ და თანასწორ მონაწილეობა.
აღნიშნული მემორანდუმის შექმნისა და ხელმოწერის ინიციატორი განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროა, რომელმაც პირველად საქართველოში, ინიცირება გაუწია ევროპულ სტანდარტებზე დაფუძნებულ მხარდაჭერითი დასაქმების სერვისის შექმნას. შესაბამისად, აღნიშნული მიმართულებით სამინისტროს მიერ ნორვეგიელ პარტნიორებთან ერთად რამდენიმე მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადაიდგა. აღნიშნული მემორანდუმის ფარგლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ხელს უწყობს სსსმ და შშმ პირთა დასაქმების მხარდაჭერის პროცესში ჩართულ პირთა პროფესიულ განვითარებას და მხარდაჭერითი დასაქმების მეთოდოლოგიის შემუშავებას.
2016 წელს სოციალური მომსახურეობის სააგენტოს მიერ დასაქმებული 2 მხარდაჭერითი დასაქმების კონსულტანტი და გადაწყვეტილების მიმღები პირები განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროდან და შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროდან, სასწავლო ვიზიტით იმყოფებოდნენ გაერთიანებული სამეფოს ქალაქ გერნსიში, სადაც გაეცნენ მხარდაჭერითი დასაქმების საერთაშორისო გამოცდილებას და პრაქტიკას. ასევე ვიზიტის შედეგად გადამზადებული ექსპერტების მიერ მიმდინარეობს მხარდაჭერითი დასაქმების კონსულტანტების მუშაობის კონცეფციის შექმნა, რათა ქვეყანაში შემუშავდეს მხარდაჭერითი დასაქმების სტანდარტები. ამასთან, იქმნება სატრენინგო მოდული მხარდაჭერითი დასაქმების კონსულტანტების გადამზადებისთვის. მოდულის გავლის შესაძლებლობა ექნება სოციალური მომსახურების სააგენტოს მიერ აყვანილ დასაქმების ყველა კონსულტანტს.
მხარდაჭერითი დასაქმება საქართველოში პირველი სისტემური მიდგომაა შეზღუდული შესაძლებლობის და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირთა დასაქმებისათვის, რომელიც უწყებათაშორისი თანამშრომლობით ხორციელდება.

A memorandum of employment was signed between the Ministry of Education and Science, the Ministry of Labor, Health and Social affairs, the Social Service Agency, and the Children and Youth Development Fund of the Ministry of Sports and Youth Affairs of Georgia.
The memorandum aims to support and promote the employment of individuals with disabilities and/or special educational needs, identity the possible services, establish the methodology for the selected services, pilot the employment services and analyze the results. ON the basis of best practice and research findings, recommendations will be designed in regards to the individuals with disabilities and special educational needs for the open labor market and the employment system, in conjunction with policy-making.
This way, government agencies respond to the memorandum of December 13, 2006, ratified during the United Nations Convention on the rights of individuals with disabilities and/or special educational needs, which dictates to ensure the provision of quality education and employment to the above-mentioned individuals, which guarantees their full and equal participation in public life.
ratified the United Nations Convention on the Rights of Persons with Disabilities, under which the country has committed itself to ensure the education and employment of people with disabilities, their full and equal participation in public life.
The creation and the initiator of the said memorandum is the Ministry of Education and Science of Georgia, who for the first time in Georgia, initiated supportive services in order to create employment opportunities, which are in compliance to the European standards. Within the scope of this memorandum, a number of important steps have been taken together with the Norwegian partners/colleagues. According to the memorandum, the Ministry of Education and Science promotes the employment of people with disabilities and special needs, and supports their professional development.
In 2016, the Social Service Agency employed two supportive personnel, who act as consultant and decision-makers from the Ministry of Education and Science and the Ministry of Labor, Health and Social Affairs, and visited the city of Guernsey - United Kingdom, where they got acquainted with the international experience and supportive employment practices. Also as a result of the visit, supportive employees are being trained by experts and a concept of supportive standards are being created. At the same time, a training module is set up to train the consultants.
Supportive employment in Georgia is the first systematic approach to individuals with disabilities and special educational needs to further aid their employment, and professional development.