უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის რეფორმის ფარგლებში მნიშვნელოვანი ცვლილებები განხორციელდა. რეფორმის მიზანია უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში განათლების ხარისხის გაუმჯობესება და სტუდენტზე ორიენტირებული საგანმანათლებლო გარემოს უზრუნველყოფა.
რეფორმის შედეგად შეიცვალა უმაღლესი განათლების ხარისხის შეფასების სისტემა. ავტორიზაციის სტანდარტები და პროცედურები შესაბამისობაში მოვიდა უმაღლესი განათლების ევროპული სივრცის ხარისხის უზრუნველყოფის სტანდარტებთან და სახელმძღვანელო პრინციპებთან. განახლებული უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის მექანიზმები წარმოადგენს წინაპირობას საქართველოს უმაღლესი განათლების სისტემის შემდგომი ფუნდამენტური ცვლილებების განხორციელებისთვის, რაც ხელს შეუწყობს საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემისადმი ნდობის ამაღლებას, ინტერნაციონალიზაციასა და ევროპულ სივრცეში ინტეგრაციას. სისტემა გახდება მიმზიდველი, როგორც ადგილობრივი, ასევე უცხოელი სტუდენტებისთვის, გამარტივდება განათლების საერთაშორისო აღიარების პროცესი, გაცვლითი და ერთობლივი საგანმანათლებლო და კვლევითი პროგრამების განხორციელება.
რეფორმის განხორციელება დაიწყო 2015 წლიდან, რასაც თან სდევდა შესაბამისი საკანონმდებლო ცვლილებები, ხოლო 2017 წლის 5 მაისს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანებით დამტკიცდა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის განახლებული სტანდარტები და პროცედურები. რეფორმის განხორციელებაში უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების წარმომადგენლებთან ერთად ჩართულები იყვნენ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ადგილობრივი, ევროპის საბჭოსა და ENQA-ს წამყვანი ექსპერტები.
რეფორმის ფარგლებში შეიცვალა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის სტანდარტები და პროცედურები. უსდ-ები 3-ის ნაცვლად შეფასდებიან 7 სტანდარტის მიხედვით. განსაკუთრებული ყურადღება მიექცევა სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლა-სწავლების პროცესის და უსდ-ების მიერ მიღწეული შედეგების შეფასებას, როგორიცაა სტუდენტთა დასაქმების მაჩვენებელი, კვლევითი პროდუქტიულობის მაჩვენებელი, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების მიერ განხორციელებული საგანმანათლებლო პროგრამებისა და სერვისების მიმართ სტუდენტების და სხვა დაინტერესებული მხარეების კმაყოფილების დონე.
განახლებული სტანდარტებით უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სრულფასოვნად შესაფასებლად შეიქმნა ექსპერტთა კორპუსი. პირველად ექსპერტთა ჯგუფების მუშაობაში, ადგილობრივებთან ერთად ჩაერთვებიან უცხოელი ექსპერტები, სტუდენტები და დასაქმების ბაზრის ექსპერტები.
ავტორიზაციის პროცესის ეფექტურად განსახორციელებლად შეიქმნა ელექტრონული პლატფორმა, რომელის საშუალებითაც განხორციელდება ავტორიზაციის პროცესის ყველა ეტაპი - განაცხადის შემოტანიდან საბჭოს მიერ გადაწყვეტილების მიღების ჩათვლით.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიზნობრივი პროგრამის ფარგლებში, განახლებული მექანიზმების დასანერგად 2017 წლის ბოლომდე 3 უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში განხორციელდება პილოტირება უცხოელი ექსპერტების მონაწილეობით. ამასთან, ცენტრი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისა და ექსპერტების მოსამზადებლად ინტენსიურად განახორციელებს კონსულტაციებს, ტრენინგებს და სამუშაო შეხვედრებს; ასევე, მიმდინარეობს მუშაობა დამხმარე მასალების მომზადებაზე.

The Higher Education Quality Assessment System has been changed as a result of the above reform. The authorization standards and procedures have come into conformity with the quality standards and guidelines of the European space of higher education. Renewed higher education quality assurance mechanisms are the prerequisites for further fundamental changes in the higher educational system of Georgia, which will contribute increase of confidence in the educational system of Georgia, its internationalization and integration into the European space. The system will become attractive for both local and foreign students, the process of international recognition of education, fulfillment of exchange and joint educational and research programs will be simplified.
Implementation of the reform started in 2015, which was accompanied with relevant legislative amendments and on May 5, 2017, by the order of the Minister of Education and Science of Georgia, the renewed standards and procedures for authorization of higher educational institutions were approved. The Ministry of Education and Science of Georgia, leading local, the EC and ENQA experts, together with the representatives of the higher educational institutions were involved in implementation of the reform.
The higher educational institutions authorization standards and procedures have been changed under the reform. The higher educational institutions will be assessed according to 7 standards instead of 3. Special focus will be made on evaluation of the student-centered teaching-learning process and the results achieved by the higher educational institutions, such as the students’ employment rate, the research productivity rate, satisfaction level of the students and other stakeholders towards the educational programs and services carried out by the higher education institutions.
The experts’ corps was established with the purpose of evaluation of the higher educational institutions with renewed standards. For the first time, in the activities of the experts’ groups, the foreign experts, students and employment market experts will join the local experts.
An electronic platform was created for effective implementation of the authorization process, through which all phases of authentication process will be implemented – including from application to decision-making by the Council.
Within the framework of the target program of the Ministry of Education and Science of Georgia, piloting with participation of the foreign experts will be implemented in 3 higher educational institutions by the end of 2017 for introduction of renewed mechanisms. In addition, the center will conduct consultations, trainings and workshops intensively for preparation of higher education institutions and experts; in addition, we are working on preparation of supporting materials.