ამ თემასთან დაკავშირებით 22 ნოემბერს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში პრესკონფერენცია გაიმართა. ღონისძიებას მინისტრის მოადგილე ლევან ხარატიშვილი, სსიპ „შემოქმედებითი საქართველოს“ დირექტორი ანა რიაბოშენკო და გალერეა Project ArtBeat-ის თანადამფუძნებელი ნათია ბუკია უძღვებოდნენ.
კონკურსი ვენეციის ხელოვნების 58-ე საერთაშორისო გამოფენაზე საქართველოს სახელით წარსადგენ პროექტზე, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ და სსიპ „შემოქმედებითმა საქართველომ“, 12 სექტემბერს გამოაცხადეს. გამარჯვებული წამყვანი ქართველი და უცხოელი ექსპერტებისაგან შემდგარმა საკონკურსო კომისიამ, შემოსული 10 ნამუშევრიდან შეარჩია.
გამარჯვებულ პროექტზე იმუშავეს მხატვარმა ანნა ეძგვერაძემ (ანნა კ.ე.) და კურატორმა მარგო ნორტონმა. პროექტს ვენეციის ბიენალეზე გალერეა სიმონე სუბალი და პროჯექთ ართბითი წარადგენს.
პროექტის კონცეფცია: „REARMIRRORVIEW Simulation is Simulation, is Simulation, is Simulation…“ -ის სტრუქტურის ზედაპირზე უსისტემოდ მიმოფანტულია პოლირებული რკინისგან გაკეთებული, ონკანების მსგავსი სკულპტურული ობიექტები, რომლებშიც წყალი განუწყვეტლივ ცირკულირებს. Anna K.E. ამ ელემენტებით ადამიანის სიცოცხლისთვის აუცილებელ სუბსტანციას უსვამს ხაზს. წყალი მუდმივობას, განწმენდას და ენერგიას გულისხმობს. ვერცხლისფერი ონკანების იეროგლიფური ფორმები ქართული ანბანის, ასომთავრულის პროტოტიპებია, რომელიც ძ.წ. 430 წელს გაფორმდა.
REARMIRRORVIEW Simulation is Simulation, is Simulation, is Simulation...-თვის K.E. ასომთავრულის ანბანით ინგლისურ სიტყვას “deranged” მარცვლავს, ისე, რომ არ თარგმნის ქართულად. ვენეციის ბიენალეს კონცეფციასთან თანხვედრაში, K.E. ენის სტრუქტურას და თარგმანს აყენებს ეჭვქვეშ, სიტყვა „deranged” თავისმხრივ ნიშნავს რაღაცას, რაც ირაციონალური და არასტაბილურია, არასწორად თარგმნილი ან „ალტერნატიული ფაქტი“, რომელიც არღვევს კავშირს ენას, ფორმას და პერცეფციას შორის.
Anna K.E. მიგვანიშნებს, რომ სისტემები და ინსტიტუციები, რომლებიც უდრეკი იყო საუკუნეების განმავლობაში, დღეს უკვე ძალიან ფასადური, ხელოვნური და ძალდატანებით დაბალანსებული საზოგადოებრივი სხეულებია — შეიძლება ითქვას კოლაფსის ზღვარზე მყოფი“.
2019 წლის ვენეციის ბიენალე 11 მაისს გაიხსნება და 24 ნოემბრამდე გასტანს. საქართველოს ეროვნული პავილიონისათვის 74 კვ. მ ფართობის სივრცე ვენეციის ერთ-ერთ მთავარ საგამოფენო სივრცეში - „არსენალეზეა“ გამოყოფილი. თანხა გამარჯვებული პროექტისათვის შეადგენს 160 000 ლარს.
წლევანდელი გამოფენა (კურატორი - რალფ რუგოფი), იმართება საერთო კონცეფციის ქვეშ - „გეცხოვროთ საინტერესო დროს” (May You Live in Interesting Times).
კონცეფცია ხელოვანთა იმ ნამუშევრებს გააერთიანებს, რომლებიც დამთვალიერებელს ობიექტებისა და გამოსახულებების, ჟესტებისა და სიტუაციების ახლებური გააზრების საშუალებას მისცემს.

K.E., who is based in New York and Düsseldorf, Germany, is known for videos, installations, and sculptures that deal with the relationship between one’s body and the space surrounding it. The history of modernism, feminism, and technologies are also often involved in her work, which has been shown in New York in the past couple years at the Queens Museum and Simone Subal Gallery.
A new installation by contemporary artist Anna K.E., bringing together motifs from the creative’s previous work, has been unveiled as the winning project for the Georgian representation at next year’s Venice Art Biennale.
Picked out of submissions by a team of Georgian and foreign curators and art professionals, REARMIRRORVIEW Simulation is Simulation, is Simulation, is Simulation… will be displayed at the next high-profile art event.
The “large-scale architectural environment” has been devised by the young artist, curated by Margot Norton of the New Museum in New York, and will be presented in collaboration with New York’s Simone Subal Gallery and Project ArtBeat.
The 2019 Venice Biennale will be opened on May 11 and will last until November 24. The Georgian National Pavilion, which covers the area of 74 sq., signifies one of Venice's main exhibition space - "Arsenal".
This year's exhibition (curator - Ralph Rugoff) is held under the common concept - " May You Live at Interesting Times".
The concept will unite the works of the artists who will give the viewer a new understanding of objects and images, gestures and situations.
"The 58th International Art Exhibition will underline general approaches to the creation of art and the perception of art in the sociology that is considered to be enjoyment and critical thinking. Artists who think in this direction often have different opinions. Facts, deepening of connections and giving new content load."