27 ნოემბერს, „ხელოვნების სასახლეში, წიგნის „1918-1920 წლების ქართული ხელოვნება“ პრეზენტაცია გაიმართა. ღონისძიებას საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ბატიაშვილი დაესწრო.
მინისტრმა „ხელოვნების სასახლის" დირექტორს გიორგი კალანდიას, ასევე, ალბომზე მომუშავე შემოქმედებითი ჯგუფის თითოეულ წევრს გაწეული სამუშაოსთვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ წიგნი თანაბრად საინტერესო იქნება როგორც სამეცნიერო წრეებისთვის, ასევე, რიგითი მკითხველებისთვის.
„წიგნი მართლაც უნიკალურია, რადგან მოიცავს ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს პერიოდს საქართველოს ხელოვნების განვითარების ისტორიაში. კატალოგი ორენოვანია და სამინისტრო, ხელოვნების სასახლესთან ერთად ყველაფერს გააკეთებს, რათა ის გაიგზავნოს მსოფლიოს წამყვან ბიბლიოთეკებსა და სამეცნიერო ცენტრებში“ - განაცხადა მიხეილ ბატიაშვილმა.
ალბომის პრეზენტაციას ასევე ესწრებოდნენ პრეზიდენტობის დამოუკიდებელი კანდიდატი სალომე ზურაბიშვილი და ქართული დიასპორის წარმომადგენლები სხვადასხვა ქვეყნიდან.
300 გვერდიანი ორენოვნი ალბომი საქართველოს დამოუკიდებელი რესპუბლიკის 100 წლის იუბილეს ფარგლებში, ხელოვნების სასახლის მიერ, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით მომზადდა. კატალოგი დღემდე გამოუქვეყნებელ, უნიკალურ საარქივო მასალებს აერთიანებს და საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის ხელოვნებასა და კულტურაზე ბევრ საინტერესო და აქამდე უცნობ ფაქტებზე გვიყვება. კრებულისთვის, დამოუკიდებლობის წლებში არსებული ქართული პრესიდან (ძირითადად ჟურნალი „თეატრი და ცხოვრება“) 72 გამორჩეული ამბავი შეირჩა, რომლებიც სრულფასოვნად ასახავენ ეპოქის სულისკვეთებას და ხელოვნების სასახლეში დაცულ ფოტოებთან, ესკიზებთან თუ ხელნაწერებთან ერთად ეროვნული კულტურის მარგალიტებზე - პირველ ქართულ ოპერასა („ქრისტინე“, „აბესალომ და ეთერი“ „თქმულება შოთა რუსთაველზე“) თუ მხატვრულ ფილმზე („ქრისტინე“) მოგვითხრობენ.

The Minister thanked Giorgi Kalandia, director of "Art Palace", as well as each member of the creative group working on the album and noted that the book will be equally interesting for both scientific circles and ordinary readers.
"The book is truly unique, because it includes one of the most important periods in the history of Georgian art. The catalog is bilingual, and the ministry will do everything together with the art palace to send it to the leading libraries and scientific centers of the world "- said Mikheil Batiashvili.
Presentation of the album was also attended by independent presidential candidate Salome Zourabichvili and Georgian Diaspora representatives from different countries.
The 300-page bilingual album was created with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, within the 100th anniversary of the Independent Republic of Georgia. The catalog brings together unpublished, unique archival materials and tells us about many interesting and unknown facts about the art and culture of the Democratic Republic of Georgia. In order to compile the collection, the Georgian Press (mostly the magazine "Theater and Life") has selected pictures over the period of 72 years, which fully reclect the spirit of the epoch.