2019 წლის 18, 19 და 20 აპრილს თბილისში საერთაშორისო კონფერენცია „დავით გარეჯი: მულტიდისციპლინარული კვლევა და განვითარების სტრატეგია“ გაიმართება.
კონფერენცია 18 აპრილს ქართული სახვითი ხელოვნების მუზეუმში „არტჰაუსი“, ოფიციალურად გახსნა საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის პირველმა მოადგილემ მიხეილ გიორგაძემ.
ღონისძიებაზე ევროპა ნოსტრას გენერალურმა მდივანმა სნეშკა ქაიდვლიგ-მიხაილოვიჩმა, ვიცეპრეზიდენტმა პიტ ჯასპაერტიმ და ევროპის საინვისტიციო ბანკის ინსტიტუტის ექსპერტებმა დავით გარეჯში ნოემბერში მისიის შედეგად შემუშავებული ანგარიში წარადგინეს. აღნიშნული ანგარიში სარესტავრაციო, სარეაბილიტაციო, ეკონომიკური განვითარებისა და სხვა რეკომენდაციების პარალელურად დავით გარეჯის სამონასტრო კომპლექსის „ღია ცის ქვეშ მუზეუმად“ შექმნის კონცეფციას მოიცავს.
ცნობისათვის: 2018 წელს დავით გარეჯის სამონასტრო კომპლექსი შეტანილ იქნა კულტურული მემკვიდრეობის სფეროს წამყვანი ევროპული ორგანიზაციების – ევროპა ნოსტრას და ევროპის საინვესტიციო ბანკის ინსტიტუტის ევროპული კულტურული მემკვიდრეობის 7 საფრთხის ქვეშ მყოფი ძეგლების ნუსხაში.
კონფერენციის მიზანია ძეგლის მრავალდარგობრივი კვლევების ხელშეწყობა, კომპლექსის ბუნებრივი და კულტურული მემკვიდრეობის წინაშე მდგარი პრობლემების საერთაშორისო დონეზე წამოწევა და გადაჭრის გზების ძიება, განვითარების სტრატეგიასა და სამოქმედო გეგმაზე მსჯელობა.
კონფერენციაში მონაწილეობენ იერუსალიმის ჰიბრუს უნივერსიტეტის პროფესორი ჯოზეფ პატრიხი, ნიუ-იორკის უნივერსიტეტის პროფესორი ვერონიკა კალასი, ჯორჯთაუნის უნივერსიტეტის პროფესორი ორი სოლტესი, გარემოს დაცვისა და კვლევის ინტალიური ინსტიტუტის წარმომადგენლები, აზერბაიჯანელი და ქართველი მეცნიერები.
კონფერენციის ორგანიზატორები არიან ევროპა ნოსტრას წარმომადგენლობა საქართველოში – ხელოვნების საერთაშორისო ცენტრი და საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის თანადგომით.
დავით გარეჯის სამონასტრო კომპლექსი, დაარსებული VI საუკუნის I ნახევარში ასურელი მამების დავით გარეჯელისა და მისი მოწაფეების მიერ, საქართველოს კულტურული და ბუნებრივი მემკვიდრეობის ერთ-ერთი უნიკალური ძეგლია. იგი მდებარეობს საქართველოს სამხრეთ-აღმოსავლეთ ნაწილში, ივრის ზეგანზე, ნახევარუდაბნოში და შედგება ორ ათეულზე მეტი გამოქვაბული კომპლექსისა და მრავალი ასეული ქვაბისაგან. კომპლექსის ნაწილი მდებარეობს საქართველო აზერბაიჯანის სასაზღვრო ტერიტორიებზე. ძეგლს მინიჭებული აქვს ეროვნული მნიშვნელობის სტატუსი, 2007 წელს კომპლექსი შეყვანილია UNESCO-ს მსოფლიო მემკვიდრეობის ეროვნულ წინასწარულ ნუსხაში.
საერთაშორისო კონფერენციის პროგრამა:
18 აპრილს, ხუთშაბათს, 10:00-18:00
მის: ქართული სახვითი ხელოვნების მუზეუმი, საკონფერენციო დარბაზი
რუსთაველის გამზირი #7, თბილისი, 0108, საქართველო
სექცია I - ძეგლის მართვის და დაცვის საკითხები
19 აპრილს, პარასკევს, 10:00-13:00
მის: საქართველოს ეროვნული მუზეუმის აუდიტორია
ა.ფურცელაძის ქ. #1, თბილისი, 0108, საქართველო
სექცია III - დავით გარეჯის სამონასტრო კომპლექსის ისტორიული, კულტურული და
20 აპრილს, შაბათს, 10:00-17:00
სახელოვნებათმცოდნეო ასპექტები
სრული პროგრამა იხილეთ ვებ გვერდზე: www.gaccgeorgia.org
მხარდამჭერები:
საქართველოს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი, საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი, შემოქმედებითი ევროპა, ევროპა ნოსტრა, ევროპის საინვესტიციო ბანკის ინსტიტუტი.

The conference was held at the Georgian Museum of Fine Arts - Arthouse on April 18 and was officially opened by the First Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Giorgadze.
At the event, Nostra's Secretary General Sneshka Kaidvlig-Mihailovich, along with the Vice-President Pete Jassaperti and experts of the Institute of European Investigative Bank presented a report regarding Davit Gareji which started in november. The report covers the concept of setting up David Gareji monastery complex "Open Museum" in parallel with restoration, rehabilitation, economic development and other recommendations.
In the year 2018, David Gareji Monastery Complex was included in the list of the European Heritage Cultural Heritage Sites - Europe Nostra and the European Cultural Heritage of the Institute of European Investment Bank.
The goal of the conference is to promote multinational research on the site, to address the problems faced by the natural and cultural heritage of the complex and to find ways to solve, and develop the strategy and action plan.
The professors of University of Hebrew of Jerusalem, as well as the professor of the University Of New York - Professor Veronika Kalas, Professor of Georgetown University - Ori Soltes, representatives of the Institute of Environmental Protection and Research participated in the aforementioned event.
The conference is organized by the European Nostra Representation in Georgia - International Center for Art and National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia, supported by Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation.
The David Gareji Monastery Complex was founded in the 1st half of the 6th century by the Assyrian fathers David Garejeli and his disciples, one of the unique monuments of Georgia's cultural and natural heritage. It is located in the south-eastern part of Georgia, on the banks of Ivri river, semi-desert and consists of more than two dozen cave complexes and many hundreds of complex hole systems. Part of the complex is located in Georgia's border areas of Azerbaijan. The monument has a status of national importance, in 2007 the complex is included in the UNESCO World Heritage National Preliminary List.
International Conference Program:
April 18, Thursday, 10: 00-18: 00
Address: Georgian Fine Art Museum, Conference Hall
Rustaveli Avenue # 7, Tbilisi, 0108, Georgia
Section I - Monument Management and Protection Issues
Section II - David Gareja Natural Heritage
April 19, Friday, 10: 00-13: 00
Address: Georgian National Museum auditorium
A.Furtseladze str. # 1, Tbilisi, 0108, Georgia
Section III - Historical, Cultural Aspect of David Gareja Monastery Complex
Artistic Aspects
On April 20, Saturday, 10: 00-17: 00
See the complete program on the web site: www.gaccgeorgia.org
Official Partners:
Shota Rustaveli National Science Foundation, National Agency for Cultural Heritage Preservation, Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Georgian National Museum, Creative Europe, Europe Nostra, Institute of European Investment Bank.