საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ, გაერთიანებული სამეფოს კარგი მმართველობის ფონდთან (GGF) ერთად, პროფესიული განათლებისა და გადამზადების დაფინანსების ეფექტური მექანიზმები შეიმუშავა. ახალ მოდელს დღეს დაინტერესებული მხარეები გაეცნენ. შემაჯამებელი შეხვედრა, განათლების მინისტრის მოადგილემ, თამარ ქიტიაშვილმა და დიდი ბრიტანეთის კარგი მმართველობის ფონდის ხელმძღვანელმა საქართველოში, ელენ ვიხმანმა გახსნეს.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების ერთიანი სტრატეგია (2017-2021 წწ.) სწორედ, პროფესიული განათლებისა და გადამზადების დაფინანსების ეფექტური მექანიზმების საჭიროებაზე მიუთითებს, რამაც თავის მხრივ, მთელი ცხოვრების მანძილზე პროფესიულ განათლებაზე ხელმისაწვდომობა უნდა უზრუნველყოს. პროფესიული განათლებისა და გადამზადების შრომის ბაზრის მოთხოვნებთან დაახლოებასთან ერთად, საქართველოს მთავრობის მიერ შემოთავაზებულმა დაფინანსების ახალმა მოდელმა ხელი უნდა შეუწყოს დაფინანსების წყაროების გაფართოებას, ფონდების გენერირებას, კერძო სექტორის ჩართულობას, დაფინანსების ეფექტურ განაწილებას ინსტიტუტებს, დისციპლინებსა და პროგრამებს შორის და პროფესიული განათლების ეფექტიან მართვას.
თამარ ქიტიაშვილის განცხადებით, დაფინანსების ახალი მექანიზმები, საერთაშორისო კარგ გამოცდილებაზე დაყრდნობით, ხელს შეუწყობს პროფესიული განათლების პოპულარობას. იგი ერთი მხრივ ორიენტირებულია იმაზე, რომ განვითარდეს პროფესიული სასწავლო დაწესებულებები, დაიხვეწოს სწავლა/სწავლების ხარისხი, კოლეჯები გახდნენ საერთაშორისო სტანდარტზე ორიენტირებულნი, მეორეს მხრივ კი, მოდელი ფოკუსირდება ინდივიდზე, ითვალისწინებს სტუდენტის საჭიროებებს და მას დამატებით სერვისებს სთავაზობს, მათ შორის აღმოფხვრის სწავლის პროცესში უთანასწორობას. მოდელი ასევე გულისხმობს დაწესებულების წარმატების წახალისებასაც კერძოდ, კოლეჯი, რომელსაც აქვს მიღწევები, კარგად ოპერირებს, მასზე დამატებითი დაფინანსება გაიცემა.
დასკვნით ღონისძიებაზე, მხარეებმა კიდევ ერთხელ განიხილეს ახალი მოდელი, შევთანხმდნენ საბოლოო ვარიანტზე, რომელიც 2021 წლიდან სრულად ჩაეშვება ექსპლუატაციაში.

The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, together with the United Kingdom Good Governance Fund (GGF), has developed effective mechanisms for funding vocational education and relevant trainings. The interested parties got acquainted with the new model today. The summary meeting was opened by the Deputy Minister of Education, Tamar Kitiashvili and the Head of the Good Governance Foundation of the United Kingdom in Georgia, Ellen Vikhman.
The Unified Strategy for Education and Science of Georgia (2017-2021) points to the need for effective mechanisms for financing vocational education and training, which in turn should provide access to vocational education throughout life. With vocational education, training and labor market closer together, the government's proposed new funding model should contribute to the expansion of funding sources, generate funds, increase the involvement of the private sector, improve the distribution institutions, disciplines, and help programs and vocational education with more efficient management.
According to Tamar Kitiashvili, the new funding mechanisms, based on good international experience, will promote the popularity of vocational education. On the one hand, it focuses on developing vocational education institutions, improving the quality of teaching / learning, colleges becoming internationally standardized, and on the other hand, the model focuses on the individual, the needs of the student and offers additional services, including promoting equality in the learning process. The model also encourages the success of the institution, in particular, the college, which has achievements, operates well, by providing additional funding if requested.
At the final event, the parties once again discussed the new model, agreeing on the final option, which will be fully operational by 2021.