აგრარული უნივერსიტეტის საგამოცდო ცენტრში 2600 აბიტურიენტი ზუსტად 9 საათზე შეუდგა წერას. ტრადიციულად, გარემო იყო მშვიდი და სამუშაო, ხელისშემშლელი ფაქტორების გარეშე. დიმიტრი შაშკინი ერთი საათის განმავლობაში აკვირდებოდა ქართული ენისა და ლიტერატურის გამოცდის მიმდინარეობას.
1 ივლისს, 08:00 საათზე, საქართველოს 12 საგამოცდო ქალაქში განთავსებულ 14 საგამოცდო ცენტრში აბიტურიენტთა რეგისტრაცია განხორციელდა, ხოლო 09:00 საათზე – პირველი გამოცდის პირველი სესია დაიწყო.
2010 წლის ერთიანი ეროვნული გამოცდებისათვის 28948 აბიტურიენტია რეგისტრირებული., მათგან 27624 გახდება სტუდენტი, აქედან 25054 ბაკალავრიატის, 2570 – უმაღლესი პროფესიული პროგრამების.

Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini visited Georgian State Agrarian University and attended entrants’ registration process. Registration began in time. Entrants’ distribution in the exam sectors was organized properly as well. Two entrants were late.
2,600 entrants began writing exactly at 9 a.m. at Georgian State Agrarian University. By tradition, environment was calm and working, without disturbing factors. Dimitri Shashkini observed the exam in Georgian Language and Literature during an hour.
On July 1, at 08:00 a.m. entrants’ registration was held in 14 examination centers of 12 cities of Georgia. The first exam began at 09:00 a.m.
28,948 entrants applied for 2010 Unified Entry Exams. 27,624 of them want to receive bachelor’s degree. 2,570 applied for Higher Professional Programs.