საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის 2020 წლის გამარჯვებულების დაჯილდოების ონლაინ ცერემონიაში მიიღო მონაწილეობა. კონკურსი, სამინისტროსთან პარტნიორობით, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის ორგანიზებითა და აშშ-ის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა. გამარჯვებულებს სიტყვით მიმართა აშშ-ს ელჩმა საქართველოში კელი დეგნანმა.
მიხეილ ჩხენკელმა ახლაგაზრდებს გამარჯვება მიულოცა და წარმატება უსურვა.
მიხეილ ჩხენკელი: „ძვირფასო მოსწავლეებო, გამომგონებლებო, გილოცავ გამარჯვებას! ჩემთვის, როგორც მეცნიერისთვის, ორმაგად სასიხარულოა, რომ ვხედავ ამდენ ახალგაზრდას, რომლებიც ქმნიან ახალ საქართველოს და დაინტერესებული არიან მეცნიერებით. საქართველოში ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების განვითარება კიდევ უფრო გვაახლოებს თანამედროვე მსოფლიოსთან და ხელს უწყობს ახალი თაობის გამომგონებლების, ინჟინრებისა და სტარტაპერების გაძლიერებას. მთავრობისა და ჩვენი სამინისტროს ერთ-ერთი პრიორიტეტი, სწორედ რომ, ტექნოლოგიებისა და საბუნებისმეტყველო-სამეცნიერო განათლების განვითარებაა.
დიდი მადლობა მინდა გადავუხადო ჩვენი ქვეყნის სტრატეგიულ პარტნიორს, ამერიკის შეერთებული შტატებს, ამერიკის საელჩოს, პირადად ელჩს – მის აღმატებულება კელი დეგნანს და ათასწლეულის გამოწვევის ფონდს საქართველოს განათლების სისტემის მხარდაჭერისათვის, აგრეთვე, ათასწლეულის ინოვაციის კონკურის ხელშეწყობისათვის, რომელიც საქართველოში ინოვატორების, გამომგონებლების ახალი თაობის წახალისებას ემსახურება“.
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსში გამარჯვებული გუნდი პანდემიის დასრულებისთანავე გაემგზავრება აშშ-ში NASA-ს კოსმოსური ცენტრის უნივერსიტეტის საგანმანათლებლო პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად. მეორე და მესამე ადგილის მფლობელი გუნდები კი მონაწილეობას მიიღებენ საერთაშორისო სამეცნიერო ბანაკებში და დაჯილდოვდებიან სხვადასხვა პრიზით. გამარჯვებულებს ასევე გადაეცათ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს სამსახსოვრო საჩუქრები.
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსი ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის ორგანიზებითა და აშშ-ის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით 2014 წლიდან ხორციელდება. კონკურსში დღეისათვის 1 500-ზე მეტ მოსწავლეს აქვს მონაწილეობა მიღებული და იგი ემსახურება ახალგაზრდებში ინოვაციური იდეებისა და პროექტების განხორციელების წახალისებას საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებისა და ტექნოლოგიების სფეროში (STEM). კონკურსში მონაწილე გუნდები წარმოადგენენ პროექტებს შემდეგი მიმართულებებით: კოსმოსი და ავიაცია, რობოტექნიკა, მობილური ტექნოლოგიები და აპლიკაციები, გარემოს დაცვა, ჯანდაცვა და კვება.
კონკურსის პარტნიორი ორგანიზაციებია: ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი საქართველოში, აკადემია „ლეტერატო“ და საქართველოს ეროვნული მუზეუმი.

The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli participated in the online award ceremony of the winners of the Millennium Innovation Competition 2020. The competition was organized in partnership with the Ministry, the Millennium Challenge Corporation, and the financial support of the US Embassy. The winners were addressed by US Ambassador to Georgia, Kelly Degnan.
Mikheil Chkhenkeli congratulated the young people on the victory and wished them success in the future.
Mikheil Chkhenkeli: “Dear students, inventors, congratulations on the victory! For me, as a scientist, it is doubly gratifying to see so many young people creating and establishing a new Georgia and being interested in science. The development of innovations and technologies in Georgia brings us even closer to the modern world and helps to strengthen the new generation of inventors, engineers, and startups. One of the priorities of the government and our ministry is the development of technology and science education.
I would like to thank our strategic partner, the United States of America, the US Embassy, and personally the Ambassador - Her Excellency, Kelly Degnan, and the Millennium Challenge Corporation for supporting the Georgian education system, as well as for supporting the Millennium Innovation Competition.
The winning team in the Millennium Innovation Competition will travel to the United States shortly after the end of the pandemic to participate in the educational program of NASA Space University. The second and third place teams will take part in international science camps and will be awarded with various prizes. The winners were also awarded official gifts by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia.
The Millennium Innovation Competition has been organized by the Millennium Challenge Corporation and financially supported by the US Embassy since 2014. The competition is currently attended by more than 1,500 students and mainly serves to encourage young people to implement innovative ideas and projects in the field of science and technology (STEM). The teams participating in the competition will present projects in the following areas: space and aviation, robotics, mobile technologies and applications, environment, health, and nutrition.
The partner organizations of the competition are Kutaisi International University, San Diego State University in Georgia, Letterato Academy, and the Georgian National Museum.