”ალიანტე“ არის საერთაშრისო კონკურსი, სადაც ახალგაზრდები მსოფლიოს მრავალი ქვეყნიდან წარმოაჩენენ საკუთარ ცოდნას ნატოს, უსაფრთხოებისა და საერთაშორისო ურთიერთობების საკითხებში. 2010 წელს, პირველად კონკურსის არსებობის მანძილზე ფინალი ნატოს არაწევრ ქვეყანაში - საქართველოში ჩატარდა.
ეროვნულ კონკურსში გამარჯვებული გუნდები ერთმანეთს შეეჯიბრნენ საერთაშორისო ფინალში, სადაც მონაწილეობა მიიღო 8 ქვეყნის 40 ახალგაზრდამ ლატვიიდან, ლიტვიდან, უნგრეთიდან, პოლონეთიდან, მონტენეგროდან, საქართველოდან, ჩეხეთსა და სლოვაკეთიდან.
კონკურს ”ალიანტეს” საერთაშორისო ფინალი 2010 წლის 28 ივნისს – 1 ივლისს საჩხერის სამთო მომზადების სკოლაში ჩატარდა, ფინალში მონაწილე ახალგაზრდებს ინტელექტულური ტესტის შევსებასთან ერთად ფიზიკური წინააღმდეგობების გადალახვაც მოუწიათ. საუკეთესო შედეგის მქონე 7 გუნდი გამარჯვებულად გამოცხადდა, აქედან 5 ქართული გუნდია, რის გამოც საქართველო გამარჯვებულ ქვეყნებს შორის პირველ ადგილზეა.
კონკურსის ქართველმა გამარჯვებულებმა უცხოელ თანატოლებთან ერთად 10 დღით პოლონეთში იმოგზაურეს. ისინი 26 ივლისიდან 4 აგვისტოს ჩათვლით პოლონეთში იმყოფებოდნენ, სადაც ქ. ვარშავაში ეროვნული თავდაცვის სამინისტროსა და პოლონეთის შეიარაღებული ძალების გენერალურ შტაბი, ქ. ბიდგოსცჟში ნატოს გაერთიანებული ძალების საწვრთნელ ცენტრი და საჰაერო ბაზები მოინახულეს.
პროექტი განხორციელდა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, საინფორმაციო ცენტრს ნატოს შესახებ, თავდაცვის სამინისტროს, ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, საჩხერის სამთო მომზადების ბაზის, ილიას უნივერსიტეტის და ქ.თბილისის მერიის მხარდაჭერით.

First Deputy Minister of Education and Science, Akaki Seperteladze presented 15 winners of an international competition Aliante 2010 with portable computers at MES. The competition is organized by the NGO “New Generation – New Initiative”.
Aliante is an international competition. Youth from different countries reveal their knowledge about NATO, safety and international relations. For the first time in the history of the competition, in 2010 the final round was held in Georgia – country that is not a member of NATO.
Teams who won the national competition competed in an international final round. 40 youngsters from Latvia, Lithuania, Hungary, Poland, Montenegro, Georgia, Czech Republic and Slovakia took part in it.
An international final of Aliante 2010 was held on June 28 - July 1 at Sachkhere mountain-training school. Participants had to fill the intellectual test as well as overcome the physical resistance. 7 teams with the best results were identified as the winners. 5 of them are Georgian teams and therefore Georgia holds the first place among the winners.
Georgian winners spent 10 days in Poland together with foreign peers. They were in Poland from July 26 till August 4. They visited Ministry of National Defence of the Republic of Poland as well as Joint Staff of Poland in Warszawa. Guests also visited NATO Joint Force Training Center in Bydgoszcz and Air Force Bases.
The project was implemented with the support of the Ministry of Education and Science of Georgia, Information Center on NATO, the Ministry of Defene of Georgia, Office of the State Minister of Georgia on European and Euro-Atlantic Integration, Sachkhere mountain-training base, Ilia State University and Tbilisi City Hall.