ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) ევრაზიის კვირეულზე, კონკურენტუნარიანობის პროგრამის ფარგლებში, ონლაინ სემინარი გაიმართა, რომლის მთავარ თემას საქართველოში მცირე და საშუალო მეწარმეობის დიგიტალიზაციის ხელშეწყობა წარმოადგენდა.
შეხვედრის ფარგლებში მონაწილეებმა საქართველოში მეწარმეობის ციფრული ტრანსფორმაციის ხელშეწყობისთვის განხორციელებული პროექტები განიხილეს და ერთმანეთს ამ მიმართულებით წარმატებული გამოცდილება გაუზიარეს.
სემინარში ერთ-ერთი მთავარი მომხსენებლის სტატუსით მონაწილეობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილმა მიიღო. მინისტრის მოადგილემ შეხვედრის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა და განათლების სისტემაში თანამედროვე ტექნოლოგიებისა და ციფრული საშუალებების ინტეგრაციის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
როგორც თამარ ქიტიაშვილმა აღნიშნა, პანდემიის პირობებში, მიუხედავად არაერთი სირთულისა, საქართველოს განათლების სისტემაში დაინერგა დისტანციური სწავლება და განათლების ყველა საფეხურზე სასწავლო პროცესში ციფრული ტექნოლოგიების ადაპტაციის ხელშეწყობისთვის არაერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადაიდგა.
მისი თქმით, როგორც ზოგადსაგანმანათლებლო, ასევე, პროფესიული და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები ორიენტირებული არიან, შესთავაზონ ახალგაზრდებს პროგრამები, რომლებიც მათ ციფრულ სამყაროში არსებული გამოწვევების დასაძლევად შესაბამისი უნარებს გამომუშავებაში დაეხმარება.
სემინარს OECD-ის გლობალური ურთიერთობების სამდივნოს ევრაზიული დივიზიის ხელმძღვანელი უილიამ ტომფსონი უძღვებოდა და მას საქართველოს აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლები, განათლების ექსპერტები, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და კერძო და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) კონკურენტუნარიანობის პროგრამა 2008 წლიდან ხორციელდება. პროგრამის მთავარ მიზანს ბიზნესგარემოსა და ეკონომიკის განვითარების ხელშეწყობის კუთხით აღმოსავლეთ ევროპის, სამხრეთ კავკასიისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების მხარდაჭერა წარმოადგენს.

During the meeting, the participants discussed the projects implemented to support the digital transformation of entrepreneurship in Georgia and shared their successful experiences in this field.
Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education and Science of Georgia participated in the seminar as one of the main speakers. The Deputy Minister addressed the participants of the meeting and spoke about the importance of integration of modern technologies and digital features in the education system.
As Tamar Kitiashvili noted, in the conditions of the pandemic, despite many difficulties, distance learning was introduced in the Georgian education system and several important steps were taken to promote the adaptation of digital technologies in the educational process at all levels.
She added that both general education and vocational and higher education institutions are focused on offering young people with programs that will help them develop relevant skills to overcome the challenges of the digital world.
The seminar was led by William Thompson, Head of the Eurasian Division of the OECD Global Relations Secretariat, and was attended by representatives of the Georgian organizations, education experts, international organizations and the private and civil sector.
The Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) Competitiveness Program has been implemented since 2008. The main goal of the program is to support the countries of Eastern Europe, the South Caucasus and Central Asia in terms of promoting the business environment and economy.