მეცნიერების პოპულარიზაციის, მის მნიშვნელობასა და მიზნებზე საზოგადოების ცნობიერების ასამაღლებლად, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, პირველად საქართველოში, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ვებგვერდზე ინტერნეტარხი „მეცნიერების სამყარო“ შეიქმნება.
პროექტის პრეზენტაცია მისასალმებელი სიტყვით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ნუნუ მიცკევიჩმა გახსნა, რომელმაც სამინისტროს მიერ მეცნიერების პოპულარიზაციის მიზნით განხორციელებულ, მიმდინარე და სამომავლო სიახლეებზე ისაუბრა. როგორც მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, მნიშვნელოვანია, რომ ახალი სამეცნიერო პლატფორმა ხელს შეუწყობს როგორც ახალგაზრდა და ღვაწლმოსილი მეცნიერების წარმოჩენას, ისე საზოგადოებისთვის ყველა იმ პროექტის გაცნობას, რომელიც დაფინანსებულია ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ.
რუსთაველის ფონდის გენერალურის დირექტორმა, ჯაბა სამუშიამ ახალი არხის შესახებ პრეზენტაცია წარადგინა და ხაზი გაუსვა, რომ ინტერნეტარხი ხელს შეუწყობს საქართველოს მდიდარი სამეცნიერო ტრადიციების, ცნობილი სამეცნიერო სკოლების, მათი ფუძემდებლების მოღვაწეობის საზოგადოებისათვის, მათ შორის, ახალგაზრდებისათვის გაცნობას, მემკვიდრეობითობის შენარჩუნებას, მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების სისტემაში მიმდინარე სიახლეების მხარდაჭერას.
მნიშვნელოვანია, რომ ინტერნეტარხზე „მეცნიერების სამყარო“ განთავსდება როგორც სამეცნიერო-პოპულარული, ასევე დოკუმენტური ფილმები მეცნიერებზე, ტელეგადაცემები, რუსთაველის ფონდის მიერ ადმინისტრირებული კონკურსების ფარგლებში შექმნილი ვიდეომასალა, ვირტუალური მუზეუმები თუ ვიდეობლოგები.
პროექტის ფარგლებში საქართველოს ეროვნულ მუზეუმთან, საქართველოს ეროვნულ არქივთან, ეროვნულ სამეცნიერო ბიბლიოთეკასთან, საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკასთან, საქართველოს ხელოვნების სასახლესთან და სხვა ინსტიტუციებთან ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმები გაფორმდება.
ღონისძიებაზე, რომელსაც საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის, სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტების, ბიბლიოთეკებისა და მუზეუმების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, ისტორიკოსმა და რეჟისორმა თომა ჩაგელიშვილმა რუსთაველის ფონდის ახალგაზრდა მეცნიერთა საგრანტო კონკურსის გამარჯვებული პროექტის ფარგლებში შექმნილი დოკუმენტი ფილმის - „ცხოვრება 5 300 წლის წინანდელ საქართველოში“ შესახებ ისაუბრა. დასასრულს მოეწყო ფილმის ჩვენება.

The presentation of the project was opened by the Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Nunu Mitskevichi, who spoke about the current and future news implemented by the Ministry to promote science. As the Deputy Minister noted, it is important that the new scientific platform will help to present both young and talented scientists, as well as to introduce to the public all the projects funded by the National Science Foundation.
Jaba Samushia, General Director of the Rustaveli Foundation, made a presentation on the new channel and stressed that the Internet channel will promote Georgia's rich scientific traditions, well-known scientific schools, the community of their founders, including young people, education, science, education and ongoing heritage system.
It is important that the scientific channel "Science World" will publish both popular science and documentary films on science, TV programs, videos created within the competitions administered by the Rustaveli Foundation, virtual museums or video blogs.
Within the framework of the project, memorandums of cooperation will be signed with the Georgian National Museum, the National Archives of Georgia, the National Scientific Library, the National Parliamentary Library of Georgia, the Georgian Art Palace and other institutions.
Historian and director Toma Chagelishvili spoke at the event, which was attended by representatives of the Georgian National Academy of Sciences, research institutes, libraries and museums. A film screening was held at the end.