ცნობილი ქართველი მეცნიერის, გიორგი ელიავას დაბადებიდან 130 წელი შესრულდა. 100 წლის წინ მისი თაოსნობით დაარსდა თბილისის ბაქტერიოლოგიური ინსტიტუტი, რომლის დირექტორიც თავად იყო. პარალელურად, 1927 წლიდან განაგებდა თსუ ჰიგიენის, ხოლო 1929 წლიდან – მიკრობიოლოგიის კათედრებს. ამასთან, გიორგი ელიავას ინიციატივით, 1936 წლიდან დაარსდა ბაქტერიოფაგის საკავშირო სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი.
გიორგი ელიავა, ბაქტერიების საფუძვლიანი შესწავლის მიზნით პარიზში ეწეოდა სამეცნიერო საქმიანობას, სადაც 1918-1921 წლებში, ხოლო მოგვიანებით, 1925-1927 წლებში, პასტერის ინსტიტუტში მუშაობდა.
გიორგი ელიავა იყო მსოფლიოში ერთ-ერთი პირველი მეცნიერი, რომელმაც გამოთქვა მოსაზრება ბაქტერიოფაგის მიკრობთა ფართო ცვალებადობის განპირობების თაობაზე. იგი თავისი მოღვაწეობის პერიოდში იცავდა ბაქტერიოფაგის ცოცხალი ბუნების თეორიას, რომლის წარმატებაც მისი გარდაცვალების შემდგომ დადასტურდა.
აღსანიშნავია, რომ თბილისის ბაქტერიოლოგიური ინსტიტუტი, გიორგი ელიავას ხელმძღვანელობით, გახლდათ მსოფლიოში პირველი სამეცნიერო დაწესებულება, რომელიც ატარებდა მასშტაბურ კვლევებს ფაგების შესწავლისა და პრაქტიკული გამოყენების მიმართულებით. დაარსებიდან დღემდე ბაქტერიოფაგების კვლევა და ფაგოთერაპია, იმუნური და ბაქტერიული პრეპარატების შემუშავება-დანერგვის მიმართულებით კვლევების ჩატარებასთან ერთად, ინსტიტუტის ძირითად საქმიანობას წარმოადგენს.
თბილისის ბაქტერიოლოგიური ინსტიტუტი აქტიურად აგრძელებს ცნობილი მიკრობიოლოგის გიორგი ელიავას დაწყებულ სამეცნიერო საქმეს. ინსტიტუტში დღესაც მრავალი საერთაშორისო პროექტი ხორციელდება, რომელიც გულისხმობს ბაქტერიოფაგების გამოყენებას დაავადებების სამკურნალოდ, პროფილაქტიკისა და დიაგნოსტიკის მიმართულებით.

130 years have passed since the birth of the famous Georgian scientist, Giorgi Eliava. 100 years ago, under his leadership, the Tbilisi Bacteriological Institute was founded, where he held the position of the Director. At the same time, from 1927 he headed the departments of TSU Hygiene, and from 1929 - the Department of Microbiology. At the same time, on the initiative of Giorgi Eliava, the Union Scientific-Research Institute of Bacteriophage was established in 1936.
Giorgi Eliava was engaged in scientific research in Paris for a thorough study of bacteria, where he worked at the Pasteur Institute from 1918 to 1921 and later, from 1925 to 1927.
Giorgi Eliava was one of the first scientists in the world to express his opinion on the reasons for the wide variability of bacteriophage microbes. During his tenure he defended the theory of the living nature of the bacteriophage, the success of which was confirmed after his death.
It should be noted that the Tbilisi Bacteriological Institute, headed by Giorgi Eliava, was the first scientific institution in the world to conduct large-scale research in the field of phage study and practical application. Bacteriophage research and phage therapy since its establishment, along with research on the development and introduction of immune and bacterial drugs, are the main activities of the Institute.
Tbilisi Bacteriological Institute is actively continuing the scientific work started by the famous microbiologist Giorgi Eliava. Many international projects are being carried out at the Institute today, which include the use of bacteriophages for the treatment, prevention, and diagnosis of diseases.