საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი და საქართველოს პროფკავშირების თავმჯდომარე ირაკლი პეტრიაშვილი საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის წევრებს შეხვდნენ.
სამინისტროში გამართულ შეხვედრაზე მინისტრმა ასამდე პედაგოგს მასწავლებლის საერთაშორისო დღე მიულოცა და განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმების შესახებ ანგარიში წარუდგინა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მუდმივად აწყობს შეხვედრებს საზოგადოების წარმომადგენლებთან, არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, სამინისტროსთან არსებულ საზოგადოებრივ დარბაზთან და მრჩევლთა საბჭოსთან. ,,მნიშვნელოვანია, საზოგადოების აქტიური ჩართულობა რეფორმების პროცესში, ამ მხრივ მასწავლებელთა გაერთიანებული პროფკავშირები ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი რგოლია.’’ - აღნიშნა დიმიტრი შაშკინმა.
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ვრცლად ისაუბრა ახალ ეროვნულ სასწავლო გეგმაზე, ახალ საგნებზე, შეფასების ახალ სისტემაზე, უსაფრთხო სკოლის კონცეფციაზე და სხვა მრავალ სიახლეზე. დიმიტრი შაშკინმა პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის წევრებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს 2010 -2015 წლების სტრატეგიული გეგმა წარუდგინა.
საქართველოს პროფკავშირების თავმჯდომარის ირაკლი პეტრიაშვილის განცხადებით, მისასალმებელია, რომ განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აქტიურად თანამშრომლობს პროფესიული კავშირების გაერთიანებებთან. რეფორმებში მასწავლებლებისა და პროფკავშირების ჩართულობა შედეგზე ორიენტირებული დამოკიდებულებაა.
შეხვედრაზე მინისტრმა საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის წევრების შეკითხვებსაც უპასუხა.

Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini and Chairman of the Trade Unions of Georgia, Irakli Petriashvili met the Members of Educators and Scientists Free Trade Union of Georgia.
Minister congratulated around 100 teachers on the Teachers’ International Day and introduced the report on the current education reforms to them.
MES permanently holds meetings with the representatives of society, NGOs, Public Board and Advisory Board operating under MES. “Involvement of the society in the reforms is very important and Educators and Scientists Free Trade Union of Georgia presents one of the most important parts” – noted Dimitri Shashkini.
Minister of Education and Science of Georgia spoke about the new National Curriculum, new subjects, new assessment system, Safe School concept and other important innovations. Dimitri Shashkini also introduced 2010-2015 strategy of MES.
By the announcement of the Chairman of the Trade Unions of Georgia, Irakli Petriashvili, cooperation of MES and professional unions is very important. Involvement of teachers and professional unions in the reforms means striving for the results.