საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი №181 საჯარო სკოლის უფროსკლასელებთან ერთად, დოკუმენტური ფილმის ,,საბჭოეთის ისტორია” ჩვენებას დაესწრო.
ლატვიელი რეჟისორის ედვინს შნორეს დოკუმენტური ფილმის ჩვენება სამოქალაქო განათლების პროგრამის ფარგლებში გაიმართა და მასში ნაცისტებისა და საბჭოთა რეჟიმის ურთიერთთანამშრომლობის აქამდე უცნობი დეტალებია გამოაშკარავებული.
ფილმში გამოყენებულია ჰიტლერის პირადი ფოტოგრაფის ჰაინრიჰ ჰოფმანის ექსკლუზიური ფოტოები და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროში მოპოვებული მასალები, სადაც ნაცისტების შესახებ საიდუმლო ინფორმაციაა დაცული.
საბჭოთა რეჟიმის დანაშაულებების შესახებ დაზარალებულები, ევროპელი და რუსი პოლიტოლოგები, ევროპარლამენტარები, ყოფილი საბჭოთა დისიდენტები და დაზვერვის აგენტები მოგვითხრობენ.
ფილმის გადაღება 2 წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა რუსეთში, უკრაინაში, ლატვიაში, გერმანიაში, საფრანგეთში, ბრიტანეთსა და ბელგიაში. ”საბჭოეთის ისტორიას” პრემიერა ევრო პარლამენტში გასულ წელს შედგა და ფართო საერთაშორისო გამოხმაურება მოჰყვა.
დიმიტრი შაშკინის განცხადებით, ეს არის ფილმი, რომელიც ყველამ და განსაკუთრებით ახალგაზრდებმა უნდა ნახონ, რათა სიმართლე იცოდნენ საბჭოთა რეჟიმზე, ნაციზმზე და არასოდეს დაუშვან წარსულის გამეორება.

Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini, together with the schoolchildren of the secondary classes attended the screening of the documentary film Soviet History, at Public School №181.
Film of Latvian Director Edwin Schnore was presented in the scope of Civic Education program. Details of cooperation between Nazism and Soviet regime that were unknown before the present were reflected in the film.
Exclusive photos of Hitler’s personal photographer Heinrich Hoffman as well as materials about the secret information of Nazis that were obtained in the Ministry of Foreign Affairs of Germany were used in the film.
Sufferers, European and Russian political experts, representatives of Euro Parliament, former Soviet dissidents and intelligence agents speak about the Soviet crime in the film.
The film shooting lasted during 2 years in Russia, Ukraine, Latvia, Germany, France, Britain and Belgium. Premiere of the Soviet History was held in Euro Parliament in the previous year and was broadly responded.
According to Dimitri Shashkini, everyone and particularly youth should see this film in order to know the truth about the Soviet regime and Nazism.