სამოქალაქო განათლებისა და პედაგოგთა გადამზადების სამწლიანი პროგრამა (ACETT) ამერიკული ორგანიზაცია PH International-ის მიერ (პროექტი ჰარმონია), აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებითა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით ხორციელდება და მისი მიზანია გააუმჯობესოს სამოქალაქო განათლების სასკოლო პროგრამის ხარისხი, დაეხმაროს ახალგაზრდებს ცოდნის ამაღლებაში, დამოკიდებულებისა და ქცევის შეცვლაში, გაააქტიუროს მათი მონაწილეობა დემოკრატიული საზოგადოების მშენებლობის პროცესში.
პროგრამა განხორციელდება საქართველოს 9 რეგიონში და მოიცავს 500-მდე სკოლას. სკოლების შერჩევა მოხდება დიდ და პატარა ქალაქებსა და სოფლებში. ასევე შეირჩევიან ისეთი სკოლები, რომლებსაც წარსულში მიღებული აქვთ მონაწილეობა სამოქალაქო განვითარების პროექტებში. მოხდება სამოქალაქო განათლების პედაგოგთა გადამზადება დახმარება და წახალისება, ამოქმედდება მცირე გრანტების პროგრამა, როგორც ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენების საშუალება, შეიქმნება ინტერაქტიული ვებგვერდი და სოციალური ქსელები.
ღონისძიების ფარგლებში რუსთავის №15 სკოლის სამოქალაქო კლუბის - „მე - აქტიური მოქალაქე“ პრეზენტაცია გაიმართა, ასევე მოეწყო გამოფენა, სადაც წარმოდგენილი იყო მოსწავლეთა ნამუშევრები სამოქალაქო თემატიკაზე (ფოტოები, პლაკატები, ნახატები). სტუმრებს საშუალება ჰქონდათ ნამუშევრებთან დაკავშირებით შეკითხვები პირდაპირ ავტორებისთვის დაესვათ.

Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini and the USAID Mission Director, Jonathan M. Conly signed a Memorandum of Cooperation. Applied Civic Education and Teacher Training program will be launched in the scope of this Memorandum. Signing ceremony was held in Rustavi Public School №15. U.S. Ambassador to Georgia, John Bass, representatives of the USAID, Program Director Marina Ushvelidze as well as members of the school civic club, teachers and the schoolchildren attended the event.
Three-year program of the Applied Civic Education and Teacher Training (ACETT) is being implemented by an American organization PH International that is funded by the USAID and supported by MES. Aim of the project is to advance the school program level in civic education, support the children in advancing knowledge, changing approaches and behavior, activating participation in the development of the democratic society.
The program will be held in 9 regions of Georgia and cover around 500 schools. The schools will be selected in big and small cities and villages of Georgia. Schools that previously participated in civic education projects will be selected as well. Civic education teachers will be trained/assisted and encouraged. Small grant programs will be launched as the opportunity to pass practice. Interactive web-site as well as the social networks will be created.
In the scope of the event, presentation of the school club - Me as an Active Citizen was held at Rustavi School №15. Exhibition of the children’s works on the civic education (photos, paintings) was held as well. The guests had opportunity to ask questions to the authors concerning their works.