საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2010 წლის 2 დეკემბრის №890 ბრძანებით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შიდა აუდიტის დეპარტამენტმა შეიწავლა თბილისის 173-ე საჯაო სკოლის ფინანსური და იურიდიული საქმიანობა. შემოწმებისას აღმოჩენილ იქნა სკოლის ადმინისტრაციის მხრიდან საქართველოს კანონმდებლობის უხეში და სისტემატიური დარღვევის ფაქტები.
დადგინდა, რომ სკოლის ადმინისტრაციის მხრიდან ხშირ შემთხვევაში, ფინანსური დოკუმენტაცია და სახელმწიფო შესყიდვები წარმოებდა კანონის უხეში დარღვევით. სკოლის ადმინისტრაცია, კანონის გვერდის ავლით აწარმოებდა ეკონომიკურ საქმიანობას, კერძოდ, უმრავლეს შემთხვევაში არ იყო გაფორმებული შესაბამისი ხელშეკრულებები. სკოლის დირექტორი ბოროტად არიდებდა თავს გადასახადების გადახდას, რის შედეგადაც 2010 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტს მიაყენა 12911 ლარის ოდენობის ფინანსური ზარალი. ასევე სისტემატიურად ირღვეოდა ბუღალტრული წარმოების წესი, რაც გახდა კორუფციული გარიგების წინაპირობა. გენერალურმა ინსპექციამ ასევე გამოავლინა სკოლის ადმინისტრაციის მხრიდან მასწავლებლების უფლებების უხეში დარღვევების ფაქტები. კერძოდ: პედაგოგ მაია ბაიდოშვილს კუთვნილი ხელფასიდან ერთი წლის განმავლობაში დააკლეს 286 ლარი, ხოლო პედაგოგ ასმათ მაღრაძეს 848 ლარი. თუმცა თავად სკოლის დირექტორმა სკოლის ბიუჯეტიდან უკანონოდ მიითვისა 2650 ლარი. ასევე არაერთგზის გამოვლინდა მოსწავლის ვაუჩერების გაყალბებისა და სასკოლო ატესტატებით მანიპულაციების ფაქტები.
სკოლის ინვენტარიზაციისას გამოვლინდა ინვენტარის მნიშვნელოვანი დანაკლისი.
გარდა ზემოთ აღნიშნულისა, 173-ე საჯარო სკლაში არაერთი უკანონო ქმედება გამოვლინდა.
ზემოთ აღნიშნული ფაქტების უმრავლესობა შეიცავს სიხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს. აქედან გამომდინარე საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინსტრო მიმართავს გენერალურ პროკურატურას, რათა მათი მხრიდან მოხდეს 173-ე სკოლის ადმინისტრაციის საქმიანობის შესწავლა და გამოძიება.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო კიდევ ერთხელ აღნიშნავს,რომ ყოველთვის დაიცავს მოსწავლეებისა და მასწავლებლების უფლებებს და არავის მისცემს საშუალებას მიითვისოს მომავალი თაობების განათლებისთვის გამოყოფილი თანხები.

By the order of the Minister of Education and Science of Georgia №890, Dec 2, 2010, Internal Audit Department of MES investigated financial and legal activities of Tbilisi Public School №173. Systematic violation of law of the school administration was discovered. According to the investigation, the school administration was carrying out financial documentation and state purchasing with serious violations. The school administration was secretly carrying out economic activities, in particular, relevant contracts were not signed in the most cases. The school principal was avoiding tax payment, and the budget loss in 2010 amounted to 12,911 GEL. Accounting documentation was systematically violated as well that became the premise for the corruption agreements. The General Inspection identified the facts of violation of the teachers’ rights, in particular, during one year 286 GEL was cut down from Maia Baidoshvili’s salary, and - 848 from the salary of Asmat Maghradze. The school principal misappropriated 2,650 GEL from the school budget. Numerous facts of falsification of the schoolchildren’s vouchers and manipulation with the diplomas were identified as well.
Significant shortage of the inventory was found as well.
Besides above mentioned, numerous unlawful activities were investigated at Tbilisi Public School №173.
Most of the above facts are criminal code crimes. Therefore, MES addresses Prosecutor’s Office and asks to investigate activities of the administration of Tbilisi Public School №173.
The Ministry of Education and Science of Georgia will take all possible efforts to guarantee the protection of teachers’ and schoolchildren’s rights and freedoms and will not enable anyone to misappropriate sums allocated for the future generation.