ტექნიკური დარგების განვითარებისა და სკოლებში საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლების დონის ამაღლების მიზნით, 2011 წლის მარტის ბოლომდე 450 ლაბორატორია 150 სკოლაში გადანაწილდება, ხოლო ახალი სასწავლო წლიდან ფიზიკის, ქიმიისა და ბიოლოგიის თანამედროვე ლაბორატორიებით ყველა სკოლა ეტაპობრივად აღიჭურვება. პროგრამა ”აინშტაინის” განხორციელება, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, 2010 წლის 26 ოქტომბრიდან მიმდინარეობს.
სკოლების ლაბორატორიებით აღჭურვის პარალელურად მიმდინარეობს მასწავლებლების გადამზადების პროცესი. დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში ფიზიკის, ქიმიისა და ბიოლოგიის მასწავლებლებს ტრენინგი ჩაუტარდათ.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ტრენერებმა მასწავლებლებს გააცნეს თანამედროვე ლაბორატორიის შესაძლებლობები. იგი სამი სრული კომპლექტისაგან შედგება. თითოეულში, საგნის (ფიზიკა, ქიმია, ბიოლოგია) მიხედვით, 18 ქვეკომპლექტია გაერთიანებული.
თანამედროვე ხელსაწყოები და აპარატურა პედაგოგებს დაეხმარებათ უფრო საინტერესო და სახალისო გახადონ საბუნებისმეტყველო დისციპლინების სწავლების პროცესი. უახლესი ტექნოლოგიებით აღჭურვილი ლაბორატორიები ხელს შეუწყობს. მოსწავლეთა კვლევითი უნარ-ჩვევების განვითარებას.
ტრენინგს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი დაესწრო. მინისტრის განცხადებით, მიმდინარე სასწავლო წელს პროგრამა ,,აინშტაინის’’ ფარგლებში საჯარო სკოლები საერთაშორისო სტანდარტების თანამედროვე ლაბორატორიებით აღიჭურვება. ამ მხრივ, აუცილებელია, პედაგოგების გადამზადება და მათთვის ლაბორატორიების გამოყენების სწავლება.
პრეზიდენტის ინიციატივით, ახალი ლაბორატორიების გამოყენებით სხვადასხვა კონკურსები ჩატარდება. საუკეთესო გამოგონების ავტორი მოსწავლეები კი წახალისდებიან.
შესაბამისი ინფრასტრუქტურის დანერგვის პარალელურად, საბუნებისმეტყველო საგნების მასწავლებლებს ტრენინგები მთელი საქართველოს მასშტაბით განხორციელდება.

To support development of technical fields and enhance learning of Natural Sciences at schools, up to 150 public schools will be equipped with 450 laboratory units till March, 2011. From a new academic year, all schools will be supplied with modern Physics, Chemistry and Biology laboratories. Upon the initiative of the Ministry of Education and Science of Georgia implementation of the program ““Einstein” started on October 26, 2010.
In parallel to supplying the schools with laboratories, trainings of the teachers are also organized. Today training was held for Physics, Chemistry and Biology teachers.
The trainers of Ministry’s National Center for Teacher Professional Development introduced the teachers with modern laboratories appliances. The laboratory consists of three units. Each of them contains 18 sub units according to the subjects. (Physics, Chemistry, Biology).
Modern technical equipment will assist the teachers to make teaching process more engaging and interesting. At the same time, modern technologies at schools will develop research skills among schoolchildren.
Training was attended by the Minister Dimitri Shashkini. “Within the frame of the ““Einstein” program, all schools will be furnished with up to dated laboratories in this academic year. Retraining of the teachers and providing them with the information on utilizing these equipments in learning process is very important as well”- highlighted the Minister.
On the initiative of the President of Georgia, various school competitions will be held with the use of the new laboratory equipments. Best Students will be encouraged.