ახალი სასწავლო წლიდან სკოლებში ახალი საგნის ,,საგზაო ნიშნები და მოძრაობის უსაფრთხოების’’ სწავლება დაიწყება. ახალი საგნის 1600 პედაგოგი გადამზადებას შინაგან საქმეთა აკადემიაში გაივლის, სადაც სპეციალურად მათთვის სახელძღვანელო დაიწერა. სახელმძღვანელო დღეს თბილისის საჯარო სკოლების ახალი საგნის პედაგოგებს 23-ე საჯარო სკოლაში გააცნეს. პრეზენტაციას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი და შინაგან საქმეთა აკადემიის რექტორი ხატია დეკანოიძე დაესწრნენ.
სახელმძღვანელო შედგენილ იქნა შსს აკადემიის საპატრულო პოლიციის ფაკულტეტზე, სახელმძღვანელო შედგება ორი ნაწილისაგან: თეორიული სახელმძღვანელო და პრაქტიკული სავარჯიშოების წიგნი, რომელშიც თემატურად განაწილებულია მართვის მოწმობის 1010 ტესტი. სახელმძღვანელო მოიცავს ყველა იმ ძირეულ საკითხებს, რომლებიც საჭიროა იმისათვის, რათა პირი სრულყოფილად მომზადდეს საგზაო მოძრაობის წესებსა და უსაფრთხოებაში.
პედაგოგთა ტრენინგები შინაგან საქმეთა აკადემიაში დღეიდან დაიწყება და ახალი სასწავლო წლის დაწყებამდე გაგრძელდება. ტრენინგების ფარგლებში მასწავლებლებს ექნებათ ტესტური დავალებები, ისწავლიან პირველადი სამედიცინო დახმარების აღმოჩენას, სწავლების მეთოდოლოგიას და სხვ. ახალი საგნის "საგზაო ნიშნები და მოძრაობის უსაფრთხოების" სწავლება განათლებისა და მეცნიერებისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროებს შორის გაფორმებული მემორნდუმის საფუძველზე საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში დაიწყება.
საგანს მეთერთმეტე კლასის მოსწავლეები შეისწავლიან. ახალი საგნის შემოღება მიზნად ისახავს გზებზე უსაფრთხო მოძრაობის უზრუნველყოფას, სწორედ ამას შეუწყობს ხელს სკოლის ასაკში მიღებული ცოდნა და პრაქტიკული უნარ-ჩვევები.

New subject “Road Signs and Traffic Safety” will be taught at schools from new academic year. 1600 subject teachers will pass trainings at Policy Academy of the Ministry of Internal Affairs. Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini and Rector of Police Academy under the Ministry of Internal Affairs Khatia Dekanoidze met the teachers of the subject and held the presentation of new textbook at Tbilisi Public School № 23.
The textbook was created at the Patrol Police Faculty of Police Academy. The textbook consists of two parts: theoretical textbook and the textbook of practical exercises with thematic 1010 tests to obtain driving license.
The trainings of subject teacher will start from today at the Police Academy and will last till the beginning of new academic year. In the frame of the trainings the teachers will take different tests, take course in first medical aid assistance.
From the new academic year teaching of new subject “Road Signs and Traffic Safety” will start at all general education institutions of Georgia in the frame of the memorandum signed between the Ministry of Education and Science of Georgia and the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
The schoolchildren of twelfth grade will learn the new subject. They will have opportunity to take practical lessons at school. The schoolchildren who pass the exams and have permission of the parents will get temporary driving license at the age of 17 with the right to drive the car without passengers in the city. At age of 18, instead of temporary license the youngsters will be able to take permanent driving license.