ბიბლიოთეკის ფოიეში, სპეციალიზებულ (საბიბლიოთეკო) კარადებსა და საგამოფენო სტენდებზე XVIII, XIX და XX საუკუნეების უნიკალური გამოცემებია განთავსებული, მათ შორის, უიშვიათესი ეგზემპლარები, რომელთა ანალოგი არც ერთ ბიბლიოთეკაში არ მოიპოვება. საბიბლიოთეკო ერთეულები წარმოდგენილია ქართულ, ინგლისურ, ფრანგულ, გერმანულ, ლათინურ, ბერძნულ და რუსულ ენებზე.
ცენტრალურ ბიბლიოთეკაში ოთხი დარბაზი ფუნქციონირებს: ტექნიკურ მეცნიერებათა დარბაზი, რომელიც საკონფერენციო დარბაზის ფუნქციებსაც ითავსებს, 100-150 პერსონაზეა გათვლილი და აღჭურვილია თანამედროვე კომპიუტერული ტექნიკითა და უკაბელო ინტერნეტით. აქ განთავსებულია ცნობილი ამერიკული გამოცემის “NOVA”-ს ტექნიკური დარგის ლიტერატურა. “NOVA” ასევე გამოსცემს “საქართველოს მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების საერთაშორსო ჟურნალს”, სადაც საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის თანამშრომლების მიერ მომზადებული სტატიები და სამეცნიერო ნაშრომები იბეჭდება, 2012 წლიდან ბიბლიოთეკას პირდაპირი წესით მიეწოდება “NOVA”-ს ტექნიკური გამოცემები. დარბაზში დაშვება თავისუფალია.
ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა დარბაზში მხატვრული ლიტერატურის წიგნადი ფონდია დაცული და XX საუკუნის დასაწყისში სპეციალურად ბიბლიოთეკისთვის შექმნილი ავეჯითაა გაწყობილი. დარბაზში შესაძლებელია კომპიუტერული ტექნიკით სარგებლობა და უკაბელო ინტერნეტის გამოყენება. დარბაზში დაშვება თავისუფალია.
წიგნების ელექტრონულ ვერსიათა დარბაზში განთავსებულია ინტერნეტში ჩართული 100 კომპიუტერი. აქვე დაცულია ლიტერატურა, რომელიც შეესაბამება ინფორმატიკისა და მართვის სისტემების სპეციალობას, აქვეა მათი ელექტრონული ვერსიები. დაშვება სპეციალურ ფონდთან თავისუფალია.
პრესის დარბაზი აღჭურვილია 12 პერსონალური კომპიუტერით და რამდენიმე ათეული დასახელების ადგილობრივი და უცხოური სამეცნიერო პერიოდული გამოცემით.
ბიბლიოთეკის კომპიუტერული ცენტრის საშუალებით ხელმისაწვდომია საქართველოს მსხვილი ბიბლიოთეკებიდან სასურველი ინფორმაციის მოპოვება. ასევე, ონლაინხაზებით ნებისმიერ მკითხველს შეუძლია ინგლისისა და ამერიკის ცნობილ საბიბლიოთეკო საცავებში არსებული სასურველი ინფორმაციის მოპოვება და მიღება.

The lobby of the library features unique publications from the XVIII, XIX and XX centuries; the rarest copies are preserved in Georgian, English, French, German, Latin, Greek and Russian languages. These publications are not available in any other libraries of Georgia.
Four halls are functioning in the central library: the Hall of Technical Sciences, (which also serves as a Conference Hall), is designed for 100-500 persons and is equipped with computers and wireless internet. The copies of famous American publication “NOVA”, publisher of the “International Journal of Georgian Science and Technology” is preserved in the same hall. The journal consists of articles and scientific works developed by the University’s experts. Entrance is free.
The Fiction literature is stored in the Hall of Humanities, which is decorated with the furniture designed at the start of the 20th century. Here also readers can access wireless internet and entrance to the hall is free.
The Hall of Electronic Books is equipped with 100 computers and features literature on IT technologies and Informatics.
The Hall of Press is equipped with 12 computers, and here readers can familiarize themselves with various domestic and foreign scientific periodicals.
Through the library’s computer center, one can acess information from other large libraries of Georgia. Via an online system, all interested persons can also access information preserved in English and American libraries.
The resources of the library are quite unique seeing as it includes publications of science and fiction, as well as teaching and learning resources; out of 1,721,906 copies, 500,000 are periodicals.