2013 წლის მარტიდან ახალი პროექტის „სკოლების ხელმისაწვდომობა“ ფარგლებში, საქართველოს მასშტაბით დამატებით 140 საჯარო სკოლას სასკოლო ავტობუსი მოემსახურება.
დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი გიორგი მარგველაშვილი თიანეთის მუნიციპალიტეტის სოფლების თოლენჯის, მელიასხევისა და ჩეკურაანთგორის იმ მოსწავლეებს შეხვდა, რომლებიც სოფელ ხევსურეთსოფლის საჯარო სკოლაში სწავლობენ და ყოველდღე 10-20 კილომეტრის გავლა ფეხით უხდებათ.
თიანეთელმა მოსწავლეებმა პირადად მინისტრისგან შეიტყვეს, რომ 2013 წლის მარტიდან მათ და რამდენიმე მასწავლებელს ავტობუსი მოემსახურებათ და აღარ მოუწევთ საკმაოდ სახიფათო გზის ფეხით გავლა. პრობლემა აქამდეც გადაიჭრებოდა, რომ არა თიანეთის რესურსცენტრის ხელმძღვანელის გულგრილობა. მან დროულად არ მოაწოდა სამინისტროს ინფორმაცია ავტობუსის საჭიროების თაობაზე.
სკოლაში განსაკუთრებით შორი მანძილიდან სოფელ ჩეკურაანთგორელი რამდენიმე მოსწავლე დადის. მათი სოფელი 10 კილომეტრით არის დაშორებული ხევსურთსოფლიდან და ყველაზე კარგ შემთხვევაში მოსწავლეები მეორე გაკვეთილისთვის ახერხებენ სკოლაში მისვლას. მარტიდან ეს პრობლემა თიანეთის 30 სოფლისათვის აღარ იარსებებს. როგორც მოსახლეობა მიიჩნევს, სკოლის ხელმისაწვდომობა სოფლებიდან ახალგაზრდების გადინების პრობლემასაც გადაჭრის. მშობლები აღარ იქნებიან იძულებულნი შვილები დედაქალაქის ან რაიონული ცენტრების სკოლებში გადაიყვანონ.
გიორგი მარგველაშვილი დღეს გლდანის 69-ე საჯარო სკოლასაც ეწვია, სადაც იმ 40-მდე სოციალურად დაუცველ მოსწავლეს შეხვდა, რომლებიც 2013 წლის იანვრიდან სასკოლო ავტობუსით ყოველდღიურად სარგებლობენ.
მოსწავლეები სკოლიდან 6 კილომეტრით დაშორებულ დასახლება „გიორგიწმინდაში“ ცხოვრობენ. დასახლებაში საზოგადოებრივი ტრანსპორტი იშვიათად მოძრაობს, არ არსებობს ოფიციალური სატრანსპორტო ხაზი, ავარიულია გზაც, რის გამოც მოსწავლეებს ფეხით უხდებოდათ ამ მონაკვეთის გავლა. დღეს ეს პრობლემა უკვე გადაჭრილია. მოსწავლეები დათქმული ადგილებიდან სკოლამდე და სკოლიდან უკან სასკოლო ავტობუსით უსაფრთხოთ გადაადგილდებიან.
სამინისტროს ინიციატივით, 2013 წლის იანვარში ახალი პროექტი „სკოლების ხელმისაწვდომობა“ ამოქმედდა. პროგრამაში 190 საჯარო სკოლაა ჩართული და 9000-ზე მეტი მოსწავლეა სასკოლო ავტობუსით უზრუნველყოფილი. სკოლების სატრანსპორტო მომსახურებას ტენდერში გამარჯვებული კომპანიები უზრუნველყოფენ. 6 მარტიდან პროექტში დამატებით კიდევ 140 სკოლა ჩაერთვება და სულ 16000 მოსწავლის ტრანსპორტირება განხორციელდება.

Today, Minister of Education and Science of Georgia Giorgi Margvelashvili met with pupils from villages Tolenji, Meliaskhevi and Chekuraantgori in Tianeti Municipality. These are the pupils who go to the public school of village Khevsuretsopeli and have to walk the distance of 10-20 kilometers.
The pupils from Tianeti were informed by the Minister about the fact that the pupils and several teachers will have school bus from March, 2013. The problem could have been solved earlier, if not the negligence of the head of Tianeti Resource Center. The head of the resource center has not notified the Ministry regarding the problem in due course.
Village Chekuraantgori is 10 kilometers away from Khevsuretsopeli, so the pupils from Chekuraantgori had to walk considerably longer distance and could manage to reach the school only by the beginning of the second lesson. This problem will be solved for 30 villages from March. Parents will not be forced to take their children to the schools in regional centers and less young people will migrate from their villages.
Giorgi Margvelashvili visited Gldani Public School #69 today and met up to 40 socially unprotected pupils. These pupils are provided with school bus since January, 2013.
The pupils live in a settlement “Giorgitsminda” which is 6 kilometers away from the school. Public transport does not appear in the settlement on regular basis, the road needs to be repaired. For these reasons, the pupils had to walk in order to reach the school. Today this problem is solved.
With the initiative of the Ministry, new Project “School accessibility” was launched in January 2013. 190 public schools are involved in the project and over 9000 pupils now have school buses. Tender winning companies are providing transportation services. Additionally 140 schools will join the project and transportation services will be provided for 16000 pupils in total.