საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტმა სმენადაქვეითებული მოსწავლეებისათვის შექმნილი I და II კლასების მათემატიკის ახალი სახელმძღვანელოების პრეზენტაცია გამართა. სახელმძღვანელოების მომზადება და გამოცემა შესაძლებელი გახდა ამერიკის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) და ორგანიზაცია “გადავარჩინოთ ბავშვების” საქართველოს ოფისის (“Save The Children Georgia”) მხარდაჭერით.
სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეთა განათლების ხელშეწყობისათვის ახალი მეთოდოლოგიების, მიდგომების შემუშავება და დანერგვა სამინისტროს ერთ-ერთი პრიორიტეტია. ამ მიმართულებით სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპატრამენტის მიერ ბევრი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადაიდგა, მათ შორის, პირველად შემუშავდა ყრუ და სმენადაქვეითებული მოსწავლეების საჭიროებებზე მორგებული ქართული ჟესტური ენისა და წერითი მეტყველების ბილინგვური პროგრამა, შეიქმნა სახელმძღვანელოები სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისა და პედაგოგებისთვის.
მათემატიკის ახალი სახელმძღვანელო ეყრდნობა მეთოდოლოგიას, რომელიც სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე ბავშვების სწავლა-სწავლების თავისებურებებს ითვალისწინებს და არის ილუსტრირებული. წიგნში სხვადასხვა სახის სავარჯიშოებია წარმოდგენილი, რომლებიც მოსწავლეების ლოგიკური აზროვნების განვითარებაზეა ორიენტირებული. სახელმძღვანელოთი სწავლების მეთოდოლოგია სწავლების პროცესში კომპიუტერული საგანმანათლებლო თამაშების აქტიურ გამოყენებას გულისხმობს და თან ახლავს მეთოდური რეკომენდაციები მასწავლებლებისათვის.
სახელმძღვანელოები ყრუ და სმენადაქვეითებულ ბავშვთა სკოლებს საჩუქრად გადაეცემა, პუბლიკაციის ელექტრონული ვერსია კი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ელექტრონული ბიბლიოთეკის ვებგვერდზე elibrary.emis.ge განთავსდება.
სახელმძღვანელოს ავტორია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის მათემატიკისა და საინფორმაციო ტექნოლოგიების ჯგუფის ხელმძღვანელი ეკატერინე კორძაძე. სახელმძღვანელოების შექმნაში აქტიურად მონაწილეობდნენ თბილისის 203-ე საჯარო სკოლის პედაგოგები.
ღონისძიებას განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის უფროსი ნათია ჯოხაძე, ამერიკის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), ორგანიზაცია “გადავარჩინოთ ბავშვების” საქართველოს ოფისის (“Save The Children Georgia”), არასამთავრობო ორგანიზაციების, თბილისის საჯარო სკოლების წარმომადგენლები დაესწრნენ.

National Curriculum Department of the Ministry of Education and Science of Georgia made a presentation on new maths handbooks for I and II grades. The textbooks were prepared and published with the support of the US Agency for International Development (USAID) and “Save the Children Georgia.”
Implementation of new methodologies and approaches for the education of pupils with special needs represents one of the main priorities of the Ministry. A number of very important steps were taken in this direction by National Curriculum Department. Bilingual program of Georgian sign language and writing skills for deaf pupils and pupils with hearing impediment has been developed together with manuals for pupils and teachers with special needs.
New math textbook is based on the methodology with visual material and special teaching/learning needs. Different types of exercises and tasks are included in the book. They help develop logical thinking. Teaching methodology implies active usage of educational computer games and includes methodological recommendations for teachers.
The textbooks will be handed to the schools for pupils with hearing impediment. Electronic version will be uploaded on the official web-page of electronic library of the Ministry: elibrary.emis.ge
The author of the textbook is Ekaterine Kordzadze, head of Maths and IT group at National Curriculum Department. Teachers of Public School 203 actively participated in the process.
The presentation was attended by Natia Jokhadze, Head of National Curriculum Department and representatives of USAID, “Save the Children Georgia”, non-governmental organizations and Tbilisi public schools.