ზემოაღნიშნულ ყველა სოფლის მოსწავლეს უკიდურესად მძიმე პირობებში უწევს სწავლა. ზოგიერთ შემთხვევაში, სკოლები ნაქირავებ ან მიტოვებულ, სწავლისთვის შეუფერებელ შენობებშია განთავსებული. არსებულ სკოლის შენობებს კი, დიდი ხანია ექსპლუატაციის ვადა გაუვიდა და გადაუდებელ დემონტაჟს ექვებდებარება. მათ ნაცვლად ახალი, თანამედროვე სტანდარტის ცხრა ახალი სკოლა აშენდება, ანალოგიური ფართომასშტაბიანი მშენებლობა სამინისტროს აქამდე არ განუხორციელებია, ეს პირველი შემთხვევაა.
ასაშენებელი სკოლების პროექტებზე მუშაობა დასრულდა. მალე სკოლების მშენებლობაზე ტენდერი გამოცხადდება. ახალი სკოლებისთვის შექმნილ პროექტებში გათვალისწინებულია ყველა დეტალი, ადგილმდებარეობის სპეციფიკა და ის ნიუანსები, რომელიც კონკრეტული სკოლისთვისაა მნიშვნელოვანი.
თამარ სანიკიძის განცხადებით, სკოლები, რომლებიც სამინისტროს დაფინანსებით აშენდება, უნდა გამოირჩეოდნენ არა მხოლოდ ფასადური სილამაზით, არამედ, მშენებლობის ხარისხითა და კომფორტულობით. ახალი სკოლები უნდა აკმაყოფილებდეს თანამედროვე ტიპის ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების სტანდარტებს და მორგებული იყოს მოსწავლისა და მასწავლებლის საჭიროებებს.
ახალი სკოლების მშენებლობა მიმდინარე წლის ნოემბრის ბოლოს დაიწყება და მათი უმრავლესობა ერთ წელიწადში დასრულდება. რაც შეეხება სკოლის მშენებლობას სოფელ ლამბალოში, რომელიც ყველაზე დიდი პროექტია და 1000 მოსწავლეზეა გათვლილი, სავარაუდოდ, წელწადსა და სამ თვეში, ან წელწადნახევაში დასრულდება.
ქვეყნისათვის პროექტის მნიშვნელობიდან და მასშტაბებიდან გამომდინარე, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის თამარ სანიკიძის ინიციატივით, პრეზენტაციაზე მოწვეულნი იყვნენ ენერგეტიკის მინისტრი კახა კალაძე, ფინანსთა მინისტრი ნოდარ ხადური, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი დავით ნარმანია, სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრი ლევან ყიფიანი, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის პირველი მოადგილე დიმიტრი ქუმსიშვილი.

Pupils in the abovementioned villages have harsh conditions for learning. In certain cases, schools are arranged in rented or abandoned buildings. Exploitation period of the existing school buildings have already expired and at present they are subject to deconstruction. 9 new schools meeting modern standards will be built instead. This is the first time the Ministry is carrying out such a large-scale construction process.
Work on the projects is finished and tenders will be announced shortly. Every detail are taken into consideration for each school.
As Minister Tamar Sanikidze noted, quality has to be achieved and the schools have to be comfortable, meet standards of general education institutions as well as needs of pupils and teachers.
The construction process shall start in the end of November of the current year and the majority of schools will be finished in the period of a year. Lambalo school is the largest-scale project. The school will be finished in approximately fifteen months or a year and a half.
Coming out from the importance and scale of the project and with the initiative of Minister Tamar Sanikidze, Minister of Energy Kakha Kaladze, Minister of Finance Nodar Khaduri, Minister of Regional Development and Infrastructure Davit Narmania, Minister of Sport and Youth Affairs Levan Kipiani and First Deputy Minister of Economy and Sustainable Development Dimitri Kumsiashvili were invited to attend the presentation.