შეხვედრაზე იმსჯელეს ბირთვული კვლევის გაერთიანებულ ინსტიტუტთან ჩვენი ქვეყნის თანამშრომლობის შედეგებზე, პერსპექტივებზე, ერთობლივ პროექტებსა და ამ პროექტებში ქართველი ფიზიკოსების ჩართვის თაობაზე.
ბირთვული კვლევის გაერთიანებული ინსტიტუტი წარმოადგენს საერთაშორისო სახელმწიფოთა შორის სამეცნიერო–კვლევით ორგანიზაციას, რომლის კვლევის სფეროს წარმოადგენს ბირთვული ფიზიკა. ინსტიტუტში გაერთიანებულია მსოფლიოს 18 ქვეყანა, მათ შორის საქართველო. ინსტიტუტი თანამშრომლობს საერთაშორისი ორგანიზაციებთან Fermilab (აშშ), KEK (იაპონია) CERN (შვეიცარია) და DESY (გერმანია), მსოფლიოს 700–მდე სამეცნიერო–კვლევით ცენტრთან და 60 უმაღლეს სასწავლებელთან. აქტიურად არის ჩართული საერთაშორისო პროექტებში (LHC, FAIR, XFEL).
საქართველოს თითქმის ყველა სამეცნიერო–კვლევითი ინსტიტუტი, რომელიც მუშაობს ფიზიკა–მათემატიკის დარგში წარმატებით თანამშრომლობს დუბნის კვლევით ინსტიტუტთან, რომელიც მნიშვნელოვან როლს თამაშობს ქართველი ფიზიკოსების დასაქმებაში და მათ ჩართვაში საერთაშორისო პროექტებში. დღეისათვის 30–მდე ქართველი მეცნიერი წარმატებულად მოღვაწეობს აღნიშნული ინსტიტუტის კვლევით ლაბორატორიებში, მათთვის გახსნილია გზა მსოფლიოს მოწინავე საერთაშორისო პროექტებში.
ქართველ მეცნიერებს საშუალება აქვთ ისარგებლონ ბირთვული კვლევის გაერთიანებული ინსტიტუტის დიდი საინფორმაციო ბაზით. ინსტიტუტთან არსებული სასწავლო– სამეცნიერო ცენტრი არის უნიკალური საშუალება ქართველი ასპირანტებისთვის გაიარონ პრაქტიკა და მიიღონ საერთაშორისო გამოცდილება. სტუდენტებისთვის შექმნილია სპეციალური პირობები იმისთვის, რომ მათ შესძლონ როგორც თეორიული ცოდნის გაღრმავება, ასევე შეიძინონ პრაქტიკული უნარ–ჩვევები და აქტიურად ჩაერთონ ინსტიტუტის სხვადასხვა ლაბორატორიების კვლევით საქმიანობაში.
ბირთვული კვლევის გაერთიანებული ინსტიტუტი მუდმივად ვითარდება საერთაშორისო მოთხოვნების მიხედვით. ინსტიტუტის განვითარების სტრატეგია მოიცავს ახალი საბაზო დანადგარების შექმნას, არსებულთა განახლება–მოდერნიზირებას და საერთაშორისო პროექტებში აქტიური მონაწილეობას, რომელთაგან აღსანიშნავია შემდეგი: CERN (შვეიცარია), KEK (იაპონია), GSI (გერმანია), FNAL და BNL (აშშ). ყოველივე ზემოთ აღნიშნული ითვალისწინებს ახალი სამუშაო ადგილების შექმნას და საქართველოს, როგორც სრულუფლებიან წევრს აქვს შესაძლებლობა უფრო მეტი სპეციალისტი ჩართოს და დაასაქმოს საერთაშორისო პროექტებში.

The discussion of the meeting was about the results of co-operation of our country with the Joint Institute for Nuclear Research, about joint projects and participation of Georgian physicists in them.
Joint Institute of Nuclear Research Institute is an international scientific-research organization. The scope of its research is nuclear physics. 18 countries of the world are united in the institute, including Georgia. The institute collaborates with the international organizations Fermilab (USA), KEK (Japan), CERN (Switzerland) and DESY (Germany), up to 700 scientific-research centers and 60 higher education facilities. It is actively involved in international projects (LHC, FAIR, XFEL).
Almost all scientific-research institutes of Georgia that work in the field of physics and mathematics successfully collaborate with the research institute of Dubna, which plays significant role in employment of Georgian physicists and their participation in international projects. Nowadays, up to 30 Georgian scientists are successfully working in the research laboratories of the institute, their path to leader international projects is open.
Georgian scientists are able to use huge information data base of the Joint Institute of Nuclear Research. Educational-scientific center of the institute is a unique opportunity for Georgian aspirants for practicing and getting an international experience. Special conditions are created for the students, so they can enhance theoretic knowledge as well as gain practical skills and actively participate in research works in various laboratories of the institute.
Joint Institute of Nuclear Research is being constantly developed in compliance with the international requirements. Development strategy of the institute includes creating new base mountings, renewing-modernizing existing ones and actively participating in the international projects some of which are notable: CERN (Switzerland), KEK (Japan), GSI (Germany), FNAL and BNL (USA). All above mentioned includes creating new workplaces and Georgia, as a plenipotentiary member, can involve more specialists and employ them in international projects.