საქართველოში ზოგადი განათლების სისტემა მიზნად ისახავს შექმნას ხელსაყრელი პირობები ეროვნული და ზოგადსაკაცობრიო ღირებულებების მატარებელი, თავისუფალი პიროვნების ჩამოყალიბებისათვის. ამავე დროს ეთნიკური უმცირესობებში დგას სახელმწიფო ენის ცოდნის პრობლემა, რაც ერთ-ერთი შემაფერხებელი ფაქტორია მათი საზოგადოებაში სრული ინტეგრაციისათვის. შესაბამისად, დგება მოსწავლეებისა და მასწავლებლებისათვის ქართული ენის სწავლებისა და სხვა ხელშემწყობი ღონისძიებების გატარების საჭიროება. ამიტომ აღნიშნული ქვეპროგრამა ემსახურება კულტურათა შორის დიალოგისა და ეთნიკური უმცირესობებისთვის ქართული ენის სწავლა/სწავლების ხელშეწყობას.
„მულტიკულტურული საზაფხულო სკოლა ეთნიკური უმცირესობებისთვის“ მონაწილეები არიან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ორგანიზებული ესეების კონკურსის -„ჩემი კულტურა და ტრადიცია“ საფუძველზე შერჩეული 2014-2015 აკადემიური წლის მდგომარეობით საქართველოს რეგიონების (კახეთი, ქვემო ქართლი, სამცხე- ჯავახეთი) არაქართულენოვანი სკოლების/ სექტორების მე-9, მე-10 და მე-11 კლასების საუკეთესო შედეგების მქონე 50 მოსწავლე და “ჩემი კულტურა და ტრადიცია“ კონკურსში მონაწილე მოსწავლეების 50 მასწავლებელი.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე და მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური ბაკურიანში მასწავლებელთა საზაფხულო სკოლას ეწვივნენ, სადაც კახეთის, ქვემო ქართლის, სამცხე ჯავახეთის არაქართულენოვანი სკოლების/სექტორების 50 მასწავლებელი 12 დღის განმავლობაში იმყოფებოდა. მინისტრი პედაგოგთა მხრიდან პროექტის შეფასებებს და მათ შთაბეჭდილებებს გაეცნო. ასევე შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ადგილებზე არსებულ პრობლემებს და იმ მიღწევებს, რაც ქართული ენის სწავლებასთან დაკავშირებით არაქართულენოვან სკოლებში არსებობს.
პედაგოგებთან შეხვედრის მთავარი ლაიტმოტივი იყო ის, რომ ჩვენს ქვეყანაში ყველა ადამიანი მნიშვნელოვანია და რომ ყველა მათგანს, მიუხედავად რელიგიური აღმსარებლობისა და წარმოშობისა სრულყოფილი განათლებისა და თვითრეალიზების საშუალება აქვს და რომ, ადამიანები რელიგიური, ან ეთნიკური ნიშნით კი არ ფასდება არამედ, ნიჭით, შრომისადმი სიყვარულით და პატრიოტიზმით.

The Minister of Education and Science of Georgia and her deputy Lia Gigauri checked out the progress of the summer school today and awarded the participants of the program with certificates.
The first group of the summer school had 50 teachers from non-Georgian speaking schools and sectors of Georgian regions (Kakheti, Kvemo Kartli, Samtkshe Javakheti).
The aim of the subprogram is to promote civil integration of ethnic minorities and engage them in politic, economic and social life of the state.
The second group of summer school will be for students. The participants are 50 students of 9th, 10th, 11th grade of non-Georgian speaking schools/sectors of Georgian regions according to the academic year of 2014-2015, who had the best scores in the essay contest “My Culture and tradition” organized by the Ministry of Education and Science of Georgia; and 50 teachers of these students.
General educational system of Georgia aims to create proper conditions to develop a free person who has national and universal human values. Also there is a problem of Knowledge of the state language in the ethnic minorities, which is one of the obstacles for the full integration in the society. Accordingly, there is a need to provide promoting events to teach Georgian language to students and teachers. This program is exactly for promoting dialogue between cultures and teaching/learning Georgian language to ethnic minorities.