საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა ბათუმში ახალი თურქული სკოლა-ლიცეუმი გახსნა. სკოლის გახსნამდე პრეზიდენტმა ვრცლად ისაუბრა განათლების სფეროს პრიორიტეტებზე, ყურადღება გაამახვილა განხორციელებულ და სამომავლოდ დაგეგმილ რამდენიმე კონკრეტულ აქტივობაზე და აღნიშნა, რომ საქართველოს სკოლების 90% სრულად ან ნაწილობრივ რეაბილიტირებულია, პრაქტიკულად ყველა სკოლა თბება, შეტანილია ახალი ინვენტარი, აშენდა ათასობით სტადიონი, იგეგმება სპორტული დარბაზებისა და ღია სპორტული მოედნების მოწყობა თბილისსა და რეგიონებში. აშენდება რამდენიმე საცურაო აუზი. საქართველო თანამედროვე განათლების ინფრასტრუქტურის ქვეყანა ხდება.
საქართველოს პრეზიდენტმა ასევე აღნიშნა, რომ წარმატებით მიმდინარეობს სპეციალისტთა გადამზადება პროფესიულ სასწავლებლებში. ბათუმში ბევრი ცნობილი ბრენდის სასტუმრო აშენდა და შენდება, სადაც ქობულეთის პროფესიული სასწავლებლის კურსდამთავრებულები საქმდებიან.
პრეზიდენტმა თავის მიმართვაში ახალი თურქული სასწავლო დაწესებულების გახსნის დიდ სტრატეგიულ მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ საერთაშორისო სისტემაში საქართველოს განათლების სისტემის ინტეგრირება ქვეყნის პრიორიტეტია. მისივე თქმით, ინვესტიციებით პირველები სწორედ თურქი მეზობლები შემოვიდნენ არასტაბილურ საქართველოში, მიუხედავად წინააღმდეგობებისა დააარსეს საუკეთესო სკოლები და უმაღლესი სასწავლებლები, სადაც ისინი მომავალ თაობებს პატრიოტული სულისკვეთებით ზრდიან.
როგორც პრეზიდენტმა აღნიშნა, საქართველოში ბევრი უცხოური სკოლა ფუნქიონირებს და ამ სკოლის მოსწავლეებს საშუალება აქვთ სწავლა უცხოეთში გააგრძელონ,. მსგავსი შესაძლებლობა აღარ იქნება მხოლოდ ელიტალური ნაწილისთვის პრივილეგია. 2011 წლიდან ქართულ ატესტატს აღიარება მსოფლიოს ყველა ცნობილი უმაღლესი სასწავლებელი აღიარებს., ბოლონიის პროცესის ფარგლებში მოხდება საქართველოს საბოლოო ინტეგრაცია მსოფლიო განათლების სისტემაში, ამისათვის კი აუცილებელია კარგი განათლება. მომავალი წლიდან საქართველოში 1000 ინგლისურენოვანი მასწავლებელი ჩამოვა, ისინი არა მარტო ენას შეასწავლიან ჩვენ ბავშვებს, არამედ იქნებიან ჩვენი ქვეყნის ელჩები თავიანთ სამშობლოში.
მიხეილ სააკაშვილის განცხადებით, საქართველოს საერთაშორისო განათლების სისტემაში ინტეგრაციისათვის საჭიროა: განათლების ხარისხის ზრდა, განათლებისა და კვლევების ინტეგრაცია საერთაშორისო დონეზე, სტუდენტებისა და პროფესორების მობილობა, აკრედიტაციის სისტემის სწორი განვითარება, სასაწავლო პროგრამების გადახალისება.
პრეზიდენტმა განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მუშაობა წინა ხელძღვანელების პერიოდში დადებითად შეაფასა და აღნიშნა, რომ დღეს სისტემის მოდერნიზაცია ხდება, რაც საქართველოს გადარჩენისთვის არის საჭირო, მოდერნიზებულმა განათლების სისტემამ კი სულ მალე მთელი საქართველო და მათ შორის ოკუპირებული 20%-იც უნდა მოიცვას.

The President of Georgia , Mikheil Saakashvili opened a new Turkish school-lyceum in Batumi. Before the opening , the President spoke about the priorities of education , underlined the implemented and concretely planned activities. He noted , that 90% of Georgian schools have been fully or partly renovated. Almost all schools are equipped with the heating system, modern stocks. Thousands of stadiums are built; gyms and open stadiums are going to be arranged in Tbilisi and in the regions. Georgia will become the country of modern educational infrastructure.
The President also mentioned the successful training process at vocational education and training centers. Many graduates from Kobuleti training center are employed at famous hotels and restaurants, built in Batumi.
The President spoke about the strategic importance of a new Turkish educational school. The priority of the country is to make Georgian educational system part of the international one. According to the President’s words, Turkish investors were the first who entered instable Georgia. Besides the resistance, they established the best schools and higher education institutions where the future generations are brought up with patriotic feelings.
Many foreign schools exist in Georgia and the schoolchildren of these schools have an opportunity to receive the education abroad. The President said, not only elite will have such opportunity from now on. Georgian diploma will be recognized by the famous international institutions from 2011. In the framework of Bologna process, Georgia will be finally integrated in the international educational system. High quality of education is necessary for implementing this plan. 1000 English Language teachers will arrive to Georgia the next year. They will become the ambassadors of their countries as well as the teachers.
By the announcement of Mikheil Saakashvili, following issues have to be fulfilled for the integration in international educational system: the improvement of quality of education; the integration of researches and at the international level; the mobility of students and the professors; the right development of accreditation process; the improvement of curricula.
The President positively evaluated the work of former ministers of education and science and called the ongoing process Modernization, which has the great importance for saving Georgia. Soon the modernized educational system will include whole Georgia and the occupied 20% of its territory.