თბილისის მე-60 საჯარო სკოლაში წარმატებით დაინერგა თავისუფალი გაკვეთილები, რომლის ფარგლებშიც მოსწავლეებმა პროექტები - „დეკუპაჟი ანუ, ძველი ნივთების განახლება“ და „ხელნაკეთი წიგნების შექმნა“ განახორციელეს. მათ დაძველებულ, დაზიანებულ და უსარგებლო ნივთებს ახალი სიცოცხლე შესძინეს, გააახლეს და ფუნქცია დაუბრუნეს, შექმნეს სიუჟეტები, ილუსტრაციები და თავისი ხელით ააწყვეს პატარა წიგნები. მოსწავლეების საქმიანობას გაეცნო და პროექტის ფარგლებში შექმნილი ნამუშევრები დაათვალიერა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა.
განათლების ხარისხის ამაღლებისა და მოსწავლეთა სწავლისადმი მოტივაციის გაზრდის მიზნით, სკოლებში “თავისუფალი გაკვეთილები” დაინერგა. არაფორმალური, თავისუფალი გაკვეთილები სკოლების გაძლიერების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ბერკეტია, რადგან სახელმწიფოს მხრიდან მისი დაფინანსებით გაიზრდა როგორც სკოლის მოქმედი მასწავლებლების, ისე დირექცია/ადმინისტრაციის შემოსავალი და შესაბამისად, მოტივაცია. სასკოლო ცხოვრება უფრო აქტიური, სახალისო და მოსწავლეებისთვის საინტერესო გახდა.
თავისუფალი გაკვეთილები გულისხმობს მოსწავლის ინტერესებზე მორგებულ კლასგარეშე/არაფორმალური აქტივობების ციკლს, რომლის შინაარსი და სწავლების მეთოდოლოგია განსხვავდება საგაკვეთილო პროცესისგან, არ ითვალისწინებს საშინაო დავალებების მომზადებას, მოსწავლის შეფასებას, არის ნებაყოფლობითი და არ აქვს საგაკვეთილო სახე.
პროგრამაში მიმდინარე სასწავლო წელს 800 საჯარო სკოლა ჩაერთო. თავისუფალი გაკვეთილები ტარდება შემდეგი მიმართულებების ფარგლებში:

Free lessons were successfully implemented in Tbilisi 60th Public School, within the frameworks of which pupils carried out the projects - “Decoupage i.e. renewal of old things” and “Creation of Hand-made Books”. They breathed new life into the old, damaged and useless things, renewed them and brought them back to their functions, made plots, illustrations and constructed little books with their own hands. Lia Gigauri, Deputy Minister of Education and Science was introduced to the activities of the pupils and she reviewed their work made within the scope of the project.
“Free lessons” were implemented in schools to increase the quality of education and pupils’ motivation towards learning. Non-formal, free lessons are one of the important tools to strengthen schools, because as a result of funding by the State, income of the acting teachers of school as well as the management/administration was increased and thus the motivation, too. Life of school became more active, funny and interesting for pupils.
Free lessons imply a cycle of out of class/non-formal activities, which content and teaching methodology are different from the lesson, they do not cover doing homework, evaluation of the pupil, they are voluntary and they do not bear the character of lessons.
800 public schools were involved in the program in the current academic year. Free lessons are held within the framework of the following directions: