განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა პროფესიული სწავლების ცენტრ ”სპექტრში” ახალი სადურგლო საწარმო გახსნა და ავეჯის დამამზადებელი დანადგარის (წნეხის) გამოყენებით, პირველი პროდუქციის - ავეჯის წარმოებისთვის აუცილებელი ლამინატის გამოშვებას დაესწრო. მინისტრი სოხუმის მკვიდრ ეთნიკურ აფხაზ სტუდენტებსაც შეხვდა, რომლებმაც სურვილი გამოთქვეს ”სპექტრში” საინფორმაციო ტექნოლოგიებს დაეუფლონ. ცენტრის დირექტორის ზაზა ავალიანის განცხადებით, ახალი სასწავლო წლიდან სხვადასხვა სპეციელობაზე 9 გალელი სტუდენტის მიღებაც იგეგმება.
ამავე დღეს ”სპექტრის” რამდენიმე კურსდამთავრებულთან ”ვუდსერვისის” სამშენებლო და ”აპექსსერვისის” საყოფაცხოვრებო კომპანიების ხელმძღვანელებმა შრომითი ხელშეკრულება გააფორმეს. აღსანიშნავია, რომ ”სპექტრის” მიერ მომზადებული ყველა სპეციალისტი უკვე დასაქმებულია, ცენტრი იღებს შეკვეთებს პარტნიორი კომპანიებიდან და სისტემატიურად ხდება სტუდენტთა მიზნობრივი გადამზადება.
”სპექტრში” სტუმრობისას მინისტრმა ავტომექანიკოსის, ავტოსკოლის, არქიტექტურის, გარემოს მონიტორინგის, საინფორმაციო ტექნოლოგიების, ელექტრომონტაჟის, ზოგადი პროფილის მშენებლის თეორიული სასწავლო კლას-კაბინეტები და ლაბორატორიები დაათვალიერა, შეხვდა სასწავლებლის პედაგოგებს, USAID – ის წარმომადგენლებსა და ”სპექტრისა” და ნიდერლანდების ორგანიზაცია PUM-ის ერთობლივი პროექტის ფარგლებში სასწავლებელში სამუშაო ვიზიტით მყოფ ექსპერტს ხეის ზევენჰოვენს. პროექტი, რომელსაც ”სპექტრი” ახორციელებს მიზნად ისახავს ევროპული პროფესიული განათლების სტანდარტების დამკვიდრებას სასწავლებელში.
თბილისის პროფესიული სწავლების ცენტრი “სპექტრი” მრავალპროფილიანი სახელობო სასწავლებელია, რომელშიც ამჟამად მომზადება-გადამზადების მოკლე და გრძელვადიან სახელობო საგანმანათლებლო პროგრამებზე სასურველ პროფესიას რვაასამდე სტუდენტი ეუფლება.
”სპექტრში” პრიორიტეტულია სამშენებლო პროფილის სპეციალობები – კალატოზი, დურგალი, მეფილე-მომპირკეთებელი, მებათქაშე, ელექტრომემონტაჟე, სანტექნიკოსი, გზის მშენებელი, გეოდეზისტი, ელექტროშემდუღებელი, მებეტონე-მეარმატურე და სხვა. გარდა ამისა, ცენტრში ისწავლება ავტომექანიკოსის, კონდიცირებისა და მაცივრების ტექნიკოსის, გარემოს უსაფრთხოების მონიტორინგის, საინფორმაციო ტექნოლოგიების, საბუღალტრო, მდივან-რეფერენტის და სხვა სპეციალობები.
”სპექტრის”-ს კურსდამთავრებულთა პოტენციური დამსაქმებლები არიან: სამშენებლო კომპანია ”აქსისი”; ”არსი”, ”ინჟმშენი”, ”არქიტრავი”; ფირმები ”ბეკო”, ”L-პლიუსი”, ”ვუდსერვისი”, ”აპექსსერვისი”, საავეჯო კომპანია „შნო“, მობილური კავშირგაბმულობის კომპანია ”მობიტელი”, „მენაშენეთა ასოციაცია“; ”თბილავიამშენი”, საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, ქალაქის მუნიციპალიტეტის სამსახურები და სხვა.
პროფესიულ სასწავლებელს 2007 წელს პრეზიდენტის ნაციონალური პროგრამის ფარგლებში, სრული მატერიალურ-ტექნიკური რეაბილიტაცია ჩაუტარდა, რაზეც 1 463 000 ლარი დაიხარჯა.

The Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini opened the new carpentry enterprise at the Vocational Education and Training Center “Spectri” and attended the making process of the first product – laminate, using the furniture making machinery. The Minister met with ethnic Abkhazian students, who are inhabitants of Sukhumi and expressed willingness to study IT. by the announcement of the Director of “Spectri”, Zaza Avaliani, 9 students from Gali will be enrolled in the center from the next academic year.
The managers of the household companies ‘’Wood Service” and ‘’Apex Service” signed the labor agreement with some graduates of “Spectri” at the same day. All trainees of “Spectri” have been already employed. The center receives the orders from the partner companies and then trains the specialists according to these desired specialties.
The Minister visited the auto mechanic, auto school, architecture, environment monitoring, informational technologies, electrician and all-round builder educational-studying class-rooms and labs. He met with the teachers of the center, the representatives of USAID and Mr. Zevenhoven, the expert who holds the official visit in Georgia in the framework of the joint project of “Spectri” and the Netherlands’ organization PUM. The goal of the project, being implemented by “Spectri”, is to develop the professional education in compliance with European standards.The Minister awarded 6 merited teachers with the certificates for their contribution to the professional education.
Tbilisi Vocational Education and Training Center “Spectri” is all-round vocational education center. Around 800 students study at the desirable long-term and short-term training-retraining programs.
Following building specialties are the priorities of the center: bricklayer, carpenter, plasterer, electrician, road builder, sanitary-engineer, circuit installer of lightning and power mains and etc. Additionally, the programs of auto mechanic, refrigerating system and air conditioning system technician, environment safety monitoring, IT operator, accountant-book keeper, office manager and other specialties are taught at the center. The potential employers of the graduates from “Spectri” are: construction company “Aksisi”, “Arsi”, “inzhmsheni”, “Arkitravi”, also the firms: “Beko”, “L-plus”, “Wood Service”, “Apex Service”. Furniture company “Shno”, mobile connection companies “Mobiteli”, “Association of Developers’”, “Tbilaviamsheni”, Roads Department of Georgia, Municipal Enterprises and etc.
The Vocational Education and Training Center was fully rehabilitated in 2007, in the framework of the President’s national program. 1, 463,000 GEL was allocated for construction workings.