საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი და პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე გოკა გაბაშვილი თბილისის 196-ე საჯარო სკოლას ეწვივნენ. სასწავლო დაწესებულება 1994 წელს დაარსდა, არის ვალდორფის სკოლების საერთაშორისო კავშირის წევრი და იუნესკოს ასოცირებული სკოლა. დიმიტრი შაშკინი აქ სწავლების იმ განსაკუთრებულ სპეციფიკას გაეცნო, რომლითაც ამ კავშირის წევრი სკოლები გამოირჩევიან.
196-ე საჯარო სკოლის სასწავლო გეგმა შესაბამისობაშია ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან და ასევე აკმაყოფილებს ვალდორფის სკოლების მუშაობის საერთაშორისო ნორმებსა და მოთხოვნებს. სკოლაში თანაბრად დიდი მნიშვნელობა ენიჭება როგორც სამეცნიერო, ისე ხელოვნებისა და პრაქტიკული საგნების სწავლებას. გათვალისწინებულია ბავშვთა ასაკობრივი თავისებურებები. სკოლის სპეციფიკისა და მოზარდის ათვისების უნარის გათვალისწინებით სკოლაში მოქმედებს საგნების ინტენსიური სწავლების მეთოდი. თითოელი საგნის შესწავლა ხდება შემოქმედებითად, სკოლა ცდილობს მოზარდს მისცეს ზოგადი ჰარმონიული განათლება, რათა თითოეულმა მაქსიმალურად გამოავლინოს თავისი შესაძლებლობები და საბოლოოდ გააკეთოს სწორი არჩევანი.
სკოლაში მოქმედებს ხალხური რეწვის სექციები, მოსწავლეთა კამერული ორკესტრი, გუნდი, მარიონეტების თეატრი. თეატრის მსახიობი მეოთხე და მერვე კლასელი მოსწავლეები რეგულარულად მართავენ სპექტაკლებს თავიანთი დამზადებული თოჯინებითა და დეკორაციებით.

Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini and Chairman of Education, Science and Culture Commitee, Goka Gabashvili visited Tbilisi Public School №196. The school was established in 1994 and is the member of Association of Valdorf Schools. Tbilisi Public School №196 is UNESCO associated school. Dimitri Shashkini got familiarized with specific teaching methodology of this school.
Curriculum of Public School №196 is in compliance with National Curriculum and also satisfies international norms and requirements of Association of Valdorf Schools. The school is similarly concentrated on scientific studies, as well as art and practical subjects. Children age-group specificities are also considered. According to the teaching specificity and adults’ learning abilities, the school has developed intensive teaching methods. All subjects are taught creatively. The school tries to give the schoolchildren harmonious education in order to express their abilities and finally make the right decisions.
Sections of handiworks, chamber orchestra, singing group, theatre of puppets function at this school. 4th and 8th graders regularly perform puppet plays with the dolls and decorations they make independently.