22 აგვისტოს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში გაიმართა პრესკონფერენცია ბათუმი-თბილისის საერთაშორისო ფესტივალთან - „ღამის სერენადებთან“ დაკავშირებით.
პრესკონფერენციას უძღვებოდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ბატიაშვილი, ფესტივალის სამხატვრო ხელმძღვანელი გიორგი ისაკაძე, ფესტივალის გენერალური დირექტორი ნინა ცაგარელი, დირიჟორი ვახტანგ მაჭავარიანი, მევიოლინე გია იაშვილი და ფესტივალის გენერალური სპონსორი, კომპანია თელასის წარმომადგენელი ვალერი ფანცულაია.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით, 26 აგვისტოდან 4 სექტემბრის ჩათვლით, საერთაშორისო ფესტივალი „ღამის სერენადები“ უკვე მეათედ გაიმართება.
წლევანდელ საიუბილეო ფესტივალში მონაწილეობას მიიღებენ მსოფლიოში ცნობილი სოლისტები და დირიჟორები: პიანისტი ალექსანდრე კორსანტია (საქართველო/აშშ), დირიჟორი ვახტანგ მაჭავარიანი (საქართველო/გერმანია), მევიოლინე გია იაშვილი (საქართველო/ავსტრია), მევიოლინე გეზა ჰოსზუ ლეგოცკი (შვეიცარია/აშშ), გიტარისტი სოფია ბოროსი (ავსტრია/უნგრეთი), ბანდონეონისტი მარიო სტეფანო პიეტროდარჩი (იტალია), კომპოზიტორი იოსებ ბარდანაშვილი (ისრაელი/ საქართველო) და სხვა.
წლევანდელი ფესტივალის საბაზო ორკესტრია კამერული ორკესტრი „საქართველოს ვირტუოზები“.
26, 28 და 29 აგვისტოს, კონცერტები ბათუმში, სასტუმრო “შერატონ ბათუმის" საკონცერტო დარბაზში, ხოლო 2 და 4 სექტემბერს თბილისში, კონსერვატორიის დიდ დარბაზში გაიმართება.
ფესტივალი „ღამის სერენადები“ 1982 წელს, ცნობილი ქართველი მევიოლინისა და დირიჟორის, მუსიკოსის ლიანა ისაკაძის ინიციატივით, აფხაზეთში დაარსდა. 1991 წელს, ფესტივალმა არსებობა შეწყვიტა. მისი აღდგენა, მხოლოდ 18 წლის შემდეგ, 2009 წელს, ქალაქ ბათუმში გახდა შესაძლებელი - „ღამის სერენადების“ უცვლელი სამხატვრო ხელმძღვანელი, კვლავ, ლიანა ისაკაძეა. წელს, ფესტივალს სამხატვრო ხელმძღვანელობას, ლიანა ისაკაძესთან ერთად, მისი ძმისშვილი, გერმანიაში მოღვაწე მუსიკოსი გიორგი ისაკაძე გაუწევს, რომელიც ქალაქ ინგოლშტადტში მუსიკალური სასწავლებლის და ასევე, მიუნხენში, ცეკვისა და მუსიკის აკადემიის დამაარსებელი და ხელმძღვანელია.
წლების განმავლობაში, ფესტივალისადმი დიდმა ინტერესმა, მისი გეოგრაფიის გაფართოება განაპირობა, რის გამოც, 2015 წლიდან, თბილისის საკრებულოს გადაწყვეტილებით, მას ბათუმი-თბილისის საერთაშორისო ფესტივალი ეწოდა.

On August 22, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport held a press conference regarding the Batumi-Tbilisi International Festival - "Night Serenades".
The press conference was led by the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Batiashvili, the Artistic Director of the festival itself - Giorgi Isakadze, the General Director - Nina Tsagareli, conductor - Vakhtang Machavariani, violinist - Gia Iashvili and Valeri Pantsulaia – a representative of Ltd. Telasi – the general sponsor.
With the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, the International Festival will be held for the 10th time this year, starting from August 26 up to September 4.
This year’s festival features world renowned artists such as: pianist Alexander Korsantia (Georgia/USA), conductor - Vakhtang Machavariani (Georgia / Germany), violinist - Gia Iashvili (Georgia / Austria), violinist - Geza Hoszu Legotski (Switzerland/USA), guitarist – Sofia Borossi (Austria/Hungary), famous Bandoneon player – Mario Stefano Pietrodarchi, composer – Ioseb Bardanashvili (Israel/Georgia) and many more.
The Chamber orchestra – Georgian Virtuosos, is the base orchestra for this year.
Concerts will be held on the 26th, 28th and 29th of August at the Sheraton Batumi concert hall and at Tbilisi Conservatoire on the 2nd and 4th of September.
The International Festival “Night Serenades” was founded in 1982 in Abkhazia, one of the most beautiful regions in Georgia, with the initiative of a famous Georgian violinist and conductor Liana Isakadze. Unfortunately, the festival was stopped in 1991 and only after 18 years, in 2009, its renewal became possible in another beautiful city on the Black Sea Coast - Batumi. Since then, the artistic director is Liana Isakadze.
Over the years, growing interest toward the festival has led to the expansion of its geographical borders. For this reason, by the decision of the Tbilisi Assembly, the festival was given the name “Batumi
Since 2011, the base orchestra of the festival is the World Chamber Ensemble - Orchestra “Virtuosi” founded by Liana Isakadze. This orchestra has already gained international recognition – successful concert in London in 2014 and the fundraising event in NY are proof to this.