ამერიკული აკადემია თბილისში 2001 წელს გივი ზალდასტანიშვილის ინიციატივით დაარსდა. ქართველმა ბიზნესმენმა ცხოვრების უმეტესი ნაწილი ამერიკის შეერთებულ შტატებში გაატარა. მან დონალდ თომასთან, ამერიკელ პედაგოგთან ერთად, შექმნა სასწავლებელი, რომელიც მოწოდებულია შეასრულოს სანიმუშო სკოლის როლი ქვეყანაში მიმდინარე საგანმანათლებლო რეფორმის პროცესში.
აკადემიის პედაგოგიური კოლექტივის ბირთვს ქმნიან მასწავლებლები, რომელთაც პროფესიული მომზადება ამერიკის შეერთებულ შტატებში გაიარეს (ჰარვარდის უნივერსიტეტისა და სიმონს კოლეჯის მაგისტრატურა). აკადემიის მასწავლებლები სწავლების ინოვაციურ მეთოდებს საკუთარ კლასებშიც იყენებენ და სხვა მასწავლებლებსაც უზიარებენ. სპეციალურად ამ მიზნით შექმნილმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ – განათლების განვითარებისა და კვლევის ცენტრმა - უკანასკნელი სამი წლის მანძილზე ჩაატარა ექვსი შვიდკვირიანი სემინარი თბილისის მასწავლებლებისთვის და ინტენსიური ერთკვირიანი სასემინარო პროგრამები რეგიონების მასწავლებლებისთვის (2005 წელს თელავში და 2006 წელს ქუთაისში). რეგიონალური პროგრამები აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა. მთლიანობაში ამ სემინარებში 500 მასწავლებელმა მიიღო მონაწილეობა.
თანამედროვე დასავლური პედაგოგიური მეთოდოლოგიის დანერგვასთან ერთად, აკადემიის ერთ-ერთი უპირველესი მიზანია ღრმად და საფუძვლიანად შეასწავლოს მოსწავლეებს საქართველოს ისტორია და კულტურა, ჩაუნერგოს საქართველოს ისტორიული და კულტურული მემკვიდრეობისადმი პატივისცემა და სიყვარული.

Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini, Ambassador of the United States of America to Georgia, John R. Bass and Ambassador of the Republic of France to Georgia, Eric Fournier attended Diploma Award Ceremony of graduates of 2010 of G.Zaldastanishvili American Academy. Dimitri Shashkini congratulated youth on graduation day and wished them success in their future activities.
53 12th graders study at American Academy. Many of them will continue studying at leading universities of USA, Great Britain and Europe. But they plan to begin career in native country.
American Academy was established in 2001, in Tbilisi by the initiative of Guivy Zaldastanishvili. Georgian businessman spent most of his life in USA. He established educational institution together with American teacher, Donald Thomas. The goal of the Academy is to fulfill significant role in the process of ongoing educational reforms.
Essential part of the teachers of Academy received education in the USA (Harvard University and MA at Simmons College). Teachers of Academy use innovative teaching methods in their own classes and share them with other teachers as well. NGO - Center for Education Development and Research, that was established for this aim, carried out 6 seven-week seminars for Tbilisi teachers and intensive one-week seminar programs for regional teachers during the last three years (in Telavi in 2005 and in Kutaisi in 2006). Regional programs were held by the financial support of the State Department. Totally, 500 teachers participated in these seminars.
One of the main goals of the academy is teaching the school children history and culture of Georgia thoroughly, developing respect towards Georgian history and culture as well as introducing Western pedagogic methodology.