საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის ბრძანებით, „ლიტერატურის ეროვნული ფონდის“ დირექტორად ლიტერატურათმცოდნე ირმა რატიანი დაინიშნა.
ირმა რატიანი ოცზე მეტი საერთაშორისო საგრანტო პროექტის ავტორი, ხელმძღვანელი და შემსრულებელია. სწორედ მისი ინიციატივით, საქართველოში შედარებითი ლიტერატურის ქართული საერთაშორისო ასოციაცია დაფუძნდა, როგორც ერთ-ერთი ყველაზე მსხვილი საერთაშორისო ლიტერატურული ასოციაციის, ქართული განყოფილება. 2008-2012 წლებში ირმა რატიანი ამ ასოციაციის პრეზიდენტი, ხოლო 2102 წლიდან დღემდე მისი საპატიო პრეზიდენტია.
ირმა რატიანი - „ლიტერატურათმცოდნეობის თანამედროვე პრობლემები“, - საერთაშორისო სიმპოზიუმის ორგანიზატორია, რომელიც 2007 წლიდან დღემდე, თბილისში ყოველწლიურად ტარდება და ყოველ წელს სხვადასხვა აქტუალურ ლიტერატურულ თემას ეთმობა.
მისი მოღვაწეობის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან სფეროს წარმოადგენს თარგმანები. გარდა სამეცნიერო თარგმანებისა, მას ეკუთვნის იაპონური პოეზიის ძეგლის - „ასი უძველესი იაპონური ლექსი“ მხატვრული თარგმანი იაპონური ენიდან ქართულად. მასვე ეკუთვნის ესეისტური წიგნი - „იაპონური დღიურები“.
ირმა რატიანი არაერთი საერთაშორისო სტიპენდიის მფლობელი და საერთაშორისო გამოცემების ექსპერტია. ის წარმატებით ატარებს ლექციებს ქართულ ლიტერატურაზე მსოფლიოს სხვადასხვა უნივერსიტეტებსა და სამეცნიერო ცენტრებში. ( იხ. მიბმული დოკუმენტი - ირმა რატიანის ბიოგრაფია).
მოგეხსენებათ, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს დაქვემდებარებაში შემავალი კულტურის მიმართულების სსიპ-ების მოდერნიზაციისა და მართვის გაუმჯობესების მიზნით, სამინისტროს სისტემაში შემავალი მცირეკონტიგენტიანი დაწესებულებები გამსხვილდა. შედეგად, მცირე მოცულობის დაფინანსებისა და საშტატო ერთეულების მქონე სსიპ-ები, თემატურად და ფუნქციურად მსგავსი საქმიანობის სტრატეგიული დანიშნულების სსიპ-ებს შეუერთდნენ და ერთ ორგანიზაციად გაერთიანდნენ.
სსიპ - "ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრი" და სსიპ - "მწერალთა სახლი" გაერთიანდა და მათ ბაზაზე სსიპ "ლიტერატურის ეროვნული ფონდი" შეიქმნა.
ფონდის საქმიანობის საგანი იქნება: ეროვნული ლიტერატურის, ლიტერატურული მემკვიდრეობის დაცვისა და განვითარების მიზნით, ახალი ნაწარმოებების შექმნის, გამოცემის, სხვადასხვა ენაზე თარგმნისა და ხელმისაწვდომობისათვის ხელსაყრელი პირობებისა და მექანიზმების შექმნა. ქართველი მწერლებისთვის სარეზიდენციო პროგრამების დანერგვა; საერთაშორისო ღონისძიებებში მონაწილეობის მხარდაჭერა; საბავშვო ლიტერატურის განვითარების ხელშეწყობა დაფინანსების სპეციალური მექანიზმების საშუალებით; შემოქმედებითი წერის სწავლების მხარდაჭერა განათლების ყველა საფეხურზე და ლიტერატურათმცოდნეობისა და ლიტერატურული კრიტიკის განვითარების წახალისება; ქართული ლიტერატურის სხვა ენებზე და უცხოური ლიტერატურის ქართულად თარგმნის ხელშეწყობა, ქართული ლიტერატურის უცხოურ ენებზე მთარგმნელთა გადამზადება და მთარგმნელთა პროფესიული ქსელების განვითარება; ადგილობრივი ბაზრის შესწავლა და საერთაშორისო გამოცდილების შესაბამისად, წიგნის ხარისხის კონტროლის, გამომცემლობების და დისტრიბუტორების წახალისების მექანიზმების შემუშავება; გამომცემლობების ხელშეწყობის მიზნით, სხვადასხვა სახის ლიტერატურის გამოცემისა და გავრცელების ხელშეწყობა; ელექტრონული წიგნის განვითარების მიზნით, შესაბამისი გადამზადების პროგრამების შემუშავება ინოვაციური მიდგომებისა და ახალი ტექნოლოგიების გათვალისწინებით.
ზემოაღნიშნული სსიპ-ების ადმინისტრაციას ჯერ კიდევ 8 მაისს ეცნობათ, რომ საქართველოს მთავრობის 2019 წლის 30 აპრილის N 213 დადგენილების პირველი მუხლის, მე-5 პუნქტის თანახმად ხორციელდება სსიპ - ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრისა და სსიპ - მწერალთა სახლის რეორგანიზაცია და მათ ბაზაზე იქმნება სსიპ - ქართული ლიტერატურის ეროვნული ფონდი.
ირმა რატიანი უახლოეს დღეებში გაერთიანებული სტრუქტურული ერთეულის თანამშრომლებს შეხვდება და სამომავლო გეგმებს გააცნობს.

Irma Ratiani is the author and supervisor of more than twenty international grant projects. By its initiative, Georgian International Association of Comparative Literature was founded as one of the largest international literary association in Georgia. During the years of 2008-2012 Irma Ratiani was the president of this association, and since 2012, she occupies the role of the honorary president.
Irma Ratiani – the organizer of the international symposium - "Modern Problems of Literary Studies" has been held annually in Tbilisi since 2007 and is dedicated to various literary topics annually.
One of the most important areas of her work are the translations and the interprerary work. Besides scientific translations, she translated the a specific Japanese poetry movement - "A hundred old Japanese poems", from Japanese to Georgian. In conjunction with creating valuable Japanese blogs.
Irma Ratiani is an international scholar and an international scholar. He successfully conducts lectures on Georgian literature in various universities and scientific centers around the world. (See the attached document - the biography of Irma Ratiani).
As you know, small-controlled institutions within the Ministry system have been intended to modernize and improve the LEPLs of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports. As a result, the LEPLs with small volume financing and staff units joined the strategically meaningful LEPLs of this kind and functionally integrated into the organization.
LEPL "Georgian National Center" and LEPL "Writers' House" were united created a new LEPL "National Library of Literature".
The foundation will be the subject of the creation and development of national literature and literary heritage, creation of favorable terms and mechanisms for creation, publication, translation and access to new works. Introduction of residency programs for Georgian writers; Supporting participation in international events; Promotion of children's literature through special financing mechanisms; supporting the teaching of creative writing at all stages of education and encouraging the development of literary criticism. The hous will also promote Georgian literature in other languages and translate foreign literature into Georgian, in conjunction with retraining translators in foreign languages and aid in the development of translators' professional networks; Study the local market and elaborate mechanisms for book quality control, publishers and distributors in accordance with international experience; Promotion of publication and dissemination of various kinds of literature for promoting publishing houses; Elaborate appropriate training programs for the development of e-books, taking into consideration innovative approaches and new technologies.
The abovementioned LEPL administration has been informed on May 8 that the Government of Georgia shall reorganize the LEPL Georgian National Center and the Writers' House in accordance with Paragraph 5 of Article 213 decreed on April 30, 2019 and shall be established on LEPL - Georgian Literature National Foundation.
Irma Ratiani will meet with the employees of the unified structural unit in the nearest future, and introduce future plans.