საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა UNESCO-ს მიერ ორგანიზებულ ონლაინ მინისტერიალში „COVID-19 და ღია მეცნიერება“ მიიღო მონაწილეობა. კონფერენციის მთავარ მიზანს მსოფლიოში პანდემიად გამოცხადებული ახალი კორონავირუსის გავრცელების თავიდან აცილების ეფექტიან გზებზე მსჯელობა და ამ მიმართულებით სხვადასხვა ქვეყნების გამოცდილების გაზიარება წარმოადგენდა.
მინისტერიალი UNESCO-ს გენერალურმა დირექტორმა ოდრი აზულაიმ გახსნა და კორონავირუსის პანდემიის მართვის პროცესში მეცნიერების როლზე ისაუბრა. პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ მინისტრებმა ერთმანეთს ახალ კორონავირუსთან ბრძოლის საკუთარი ქვეყნების გამოცდილება გაუზიარეს.
მიხეილ ჩხენკელი: „მადლობას მოგახსენებთ ისტორიაში პირველი ვირტუალური მინისტერიალის ორგანიზებისათვის, რომელიც უაღრესად სასარგებლო იქნება თითოეული მონაწილე ქვეყნისა და, ზოგადად, მეცნიერებისათვის. მეცნიერებას არ აქვს საზღვრები და სამეცნიერო იდეების გაცვლას მსოფლიოს წინაშე არსებული გამოწვევების დასაძლევად გადამწყვეტი მნიშვნელობა ენიჭება.“
მიხეილ ჩხენკელმა მინისტერიალის მონაწილეებს საქართველოს განათლების სისტემის წინაშე არსებული გამოწვევები და მათი გადაჭრის გზები გააცნო. მინისტრმა აღნიშნა, რომ საკლასო ოთახს მიღმა დარჩენილი მოსწავლეებისა და სტუდენტებისათვის განათლების მიღების უწყვეტი პროცესის უზრუნველსაყოფად სისტემა დისტანციური სწავლების რეჟიმზე გადავიდა. მან საზოგადოებრივ მაუწყებელთან თანამშრომლობით დაწყებულ ახალ პროექტზეც „ტელესკოლა“ ისაუბრა, რომელსაც უკვე მოჰყვა საზოგადოებაში ძალიან პოზიტიური გამოხმაურება. სხვადასხვა საგანში ტელეგაკვეთილებს გამოცდილი პედაგოგები ატარებენ და მათი მოსმენა, ყველა მოსწავლეს შეუძლია, განურჩევლად იმისა, აქვს თუ არა წვდომა ინტერნეტთან.
მიხელ ჩხენკელმა UNESCO-ს შესთავაზა განათლების მინისტრების ონლაინ კონფერენციის ორგანიზება, რათა ქვეყნებმა ამ მიმართულებითაც შეძლონ საკუთარი გამოცდილების გაზიარება.
სამეცნიერო კოალიცია შეთანხმდა, რომ მსოფლიოში არსებული უდიდესი გამოწვევის – ახალი კორონავირუსის პანდემიის დასაძლევად საერთაშორისო ინოვაციური და სამეცნიერო წრეების თანამშრომლობას გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს. ონლაინ მინისტერიალში, რომელიც Microsoft Teams პროგრამით წარიმართა, მონაწილეობა 100-ზე მეტი ქვეყნის წარმომადგენელმა, მათ შორის, მეცნიერების 90-ზე მეტმა მინისტრმა და მსოფლიოში ცნობილმა ნობელიანტმა მეცნიერებმა მიიღეს.

The Ministerial was opened by UNESCO Director-General - Audrey Azoulay. The Director-General spoke about the crucial role of science in the management of the coronavirus pandemic. After the presentation, the Ministers shared their countries' experiences in the fight against the virus.
Mikheil Chkhenkeli: “I would like to thank you for organizing the first virtual ministerial in history that will be of great benefit to each participating country and to the advancement of science in general. Science indeed has no boundaries and the exchange of scientific ideas is crucial to overcome the challenges facing the world today.”
Mikheil Chkhenkeli briefed the Ministers on the challenges facing the Georgian education system and introduced them with different ways to tackle them. The Minister noted that in order to ensure a continuous process of education for students outside the classroom, the entire education system has switched to distance learning. He also spoke about the new project – Teleskola, launched in cooperation with the Public Broadcaster, already receiving positive feedback from the general public. Classes are taught by experienced teachers in various subjects, giving access to a wide range of lessons, whether the students have access to the Internet.
Mikheil Chkhenkeli offered UNESCO to perhaps organize an online conference of Ministers of Education, so that countries could share their experiences in this area as well.
The Scientific Coalition has agreed that the cooperation of international innovation and scientific circles is crucial in overcoming the world's greatest challenge - the new coronavirus pandemic. The online ministerial, hosted by Microsoft Teams, was attended by representatives from over 100 countries, including more than 90 ministers of science and world-renowned Nobel laureates.