საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა პედაგოგთა შესაძლო განთავისუფლების თაობაზე გავრცელებულ არასწორ ინფორმაციასთან დაკავშირებით ბრიფინგი გამართა. მინისტრის განცხადებით ბოლო პერიოდში ერთ-ერთი ორგანიზაციის მიერ ვრცელდება ცრუ ინფორმაცია თითქოს სამინისტრო პედაგოგთა მასობრივ შემცირებას გეგმავს - ”მთელი პასუხისმგებლობით ვაცხადებ, რომ არავითარი მასწავლებელთა შემცირება არ იგეგმებოდა, არ იგეგმება და არ შეიძლება დაიგეგმოს. კიდევ ერთხელ ხაზს ვუსვამ, რომ გვაქვს მასწავლებელთა დეფიციტი და ამის გამო ავამოქმედეთ პროგრამა - ასწავლე საქართველოსთან ერთად” - განაცხადა დიმიტრი შაშკინმა.
მინისტრი ასევე გამოეხმაურა ცრუ ინფორმაციას იმის შესახებ, თითქოს სამინისტროს მხრიდან იყო მითითება სკოლაში დარჩეს მხოლოდ 18 საათის მქონე პედაგოგი, ამ ინფორმაციასაც დიმიტრი შაშკინმა სიცრუე უწოდა და განმარტა, რომ სამინისტროს ერთადერთი თხოვნა სკოლის დირექტორების მიმართ იყო - სამართლიანად გადაენაწილებიათ მასწავლებელთათვის საათები, რომლის რაოდენობაზეცაა პედაგოგთა ხელფასები დამოკიდებული. სწორედ ამ პერიოდში მიმდინარეობს საშტატო განრიგის დამტკიცება და სამინისტროს თხოვნაა შეძლებისდაგვარად მოხდეს პედაგოგთათვის სრული განაკვეთის შევსება, რათა მათ მაღალი ხელფასები მიიღონ. მინისტრმა კიდევ ერთხელ ორივე ზემოხსენებულ ინფორმაციას სიცრუე უწოდა და მათ გამავრცელებლებს მოუწოდა იფიქრონ მასწავლებლებზე, რომლებიც ასაკოვანნი არიან და მათთვის განსაკუთრებით მძიმეა ასეთი დეზინფორმაციის მოსმენა და ასევე, არ შეიძლება ადამიანების ემოციებზე თამაში.
მესამე რაზეც დიმიტრი შაშკინმა ყურადღება გაამახვილა არის პროფკავშირულ ორგანიზაციებთან სამინისტროს დამოკიდებულება - ”განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო არასოდეს არ ჩარეულა და მომავალშიც არ ჩაერევა პროფკავშირების მუშაობაში, ეს არ არის ჩვენი კომპეტენცია, ერთადერთი ვითხოვთ, კანონის შესაბამისად, იყოს დარეგულირებული ურთიერთობა მასწავლებლებსა და პროფკავშირებს შორის, ჩვენ არავის მივცემთ უფლებას, მასწავლებელს ნებართვის გარეშე წაართვან ფული და სხვა რომელიმე ორგანიზაციაში გადარიცხონ, ყოველთვის ვიცავდით და მომავალშიც დავიცავთ მასწავლებელთა უფლებებს” - განაცხადა მინისტრმა.

Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini held a briefing on the false information about teachers’ dismissal. By the announcement of the Minister, in the recent period, false information was spread by one of the organizations that MES plans to dismiss teachers. “I take full responsibility, dismissal of the teachers is not planned. I underline, we have a lack of teachers and therefore, we launched the program “Teach with Georgia” – said the Minister.
Minister responded to another false information that only teachers with 18 working hours would maintain jobs at schools. Dimtri Shashkini said, this information is not true. Minister explained that one of the requirements of MES to the School Principals was to fairly distribute working hours among the teachers because salaries of the teachers depend on these hours. Table of organization is approved exactly in this period and MES asks to fill working duration to the teachers as far as possible in order to receive high salaries. Minister confirmed falsehood of above mentioned information one more time and called that people who spread the ill-founded information to think about elder teachers who emotionally react on such disinformation.
The third topic, Dimitri Shashkini highlighted, is relations between MES and professional unions. “MES had never interfered in the activities of professional unions and is not going to do this in the future. This is not our competence. We only ask to regulate relations between teachers and the Unions in accordance with law. We will not allow anybody to ask teachers money without permission and transfer this money in other organizations. We had always protected teachers’ interests and we will still take all possible measures to ensure their rights”. – announced the Minister.