საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, თამარ ქიტიაშვილმა, დონორთა მორიგი საკოორდინაციო შეხვედრა ონლაინ რეჟიმში გამართა. შეხვედრაში ის საერთაშორისო ორგანიზაციები მონაწილეობდნენ, რომლებიც საქართველოში პროფესიული განათლების სფეროში საქმიანობენ და მხარს უჭერენ მიმდინარე რეფორმას. კერძოდ, ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში (EU), აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID), გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ), გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP), შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტო, აზიის განვითარების ბანკი, მსოფლიო ბანკი (WB), ევროპის განვითარების ფონდი, Dvvinternational, გერმანიის საელჩო.
თამარ ქიტიაშვილმა საერთაშორისო დონორ ორგანიზაციებს, კორონავირუსის პანდემიის ფონზე, პროფესიული განათლების მიმართულებით მათთან თანამშრომლობით შემუშავებული სამოქმედო გეგმა წარუდგინა და ყურადღება გაამახვილა იმ გამოწვევებზე, რომელთა საპასუხოდაც სამინისტროს პარტნიორი ორგანიზაციებიდან განსაკუთრებული მხარდაჭერა ესაჭიროება. გეგმის დეტალურად განხილვისას დონორების მხრიდან გარკვეული რეკომენდაციები იქნა მოწოდებული.
საკოორდინაციო შეხვედრაზე თამარ ქიტიაშვილმა სამინისტროს მიერ შემუშავებულ სიახლეებზე, მიმდინარე და დაგეგმილ პროექტებზეც ისაუბრა და ხაზი გაუსვა საერთაშორისო ორგანიზაციების მხარდაჭერის მნიშვნელობას რეფორმის წარმატებით განხორციელებაში.
დონორი ორგანიზაციების მხრიდან გამოითქვა მზადყოფნა გააგრძელონ საქართველოსთვის მნიშვნელოვანი პროექტების მხარდაჭერა, ახალი ინიციატივებით დაეხმარონ სამინისტროს პანდემიით გამოწვეული სიძნელეების გადალახვაში და ხელი შეუწყონ პროფესიული განათლების მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავებას.

Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia held the next coordination meeting of donors online. The meeting was attended by all international organizations working in the field of vocational education in Georgia, who support the development of the ongoing complex reform. The webinar was attended by the following partner organizations: the EU Delegation to Georgia (EU), the United States Agency for International Development (USAID), the German International Cooperation Agency (GIZ), the United Nations Development Program (UNDP), the Swiss Agency for Development and Cooperation, the Asian Development Bank, the World Bank (WB), the European Development Agency Foundation, Dvvinternational, and the German Embassy to Georgia.
Against the background of the COVID-19 pandemic, Tamar Kitiashvili presented an action plan for cooperation with the international organizations in the field of vocational education and focused on the challenges that need special emphasis. Several recommendations were also made by the donors when discussing the plan in detail.
Furthermore, during the webinar, Tamar Kitiashvili also discussed the innovations developed by the Ministry, thoroughly overviewed the ongoing and planned projects, and once again underlined the vital importance of supporting international organizations in the successful implementation of the educational reform.
In turn, donor organizations expressed their readiness to continue supporting vital projects for Georgia, to help the Ministry with the new initiative to overcome the difficulties caused by the pandemic, and to further promote cooperation in the field of vocational education.