განათლების სფეროს ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში საქართველოს განათლების მეცნიერების კულტურისა და სპორტის მინისტრმა, მიხეილ ჩხენკელმა, მეცნიერების მიმართულებითაც ისაუბრა და ხაზი გაუსვა ქართული მეცნიერების როლს პანდემიასთან ბრძოლის პროცესში.
მიხეილ ჩხენკელი: „ფუნდამენტური და კვლევითი მეცნიერების მნიშვნელობა პანდემიასთან ბრძოლაში ყველასთვის ცხადი გახდა, რადგანაც ამ გამოწვევას, პირველ რიგში, მეცნიერები დაამარცხებენ.“
მინისტრის თქმით, ქართველ მეცნიერთა ჯგუფი მონაწილეობს პანდემიის პრევენციის მსოფლიო ორგანიზაციის მიერ მხარდაჭერილ საერთაშორისო ინტერდისციპლინურ პროექტში „საქართველოს რეალობა: სამეცნიერო კვლევების მდგრადობა COVID-19 პანდემიის დროს“, რომლის მიზანია მსოფლიო სამეცნიერო წრეების კონსოლიდირებული ინტერდისციპლინური კვლევების განხორციელების ხელშეწყობა. პროექტის ფარგლებში მოპოვებული მონაცემები და დასკვნები იქნება განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანი არამხოლოდ ამჟამინდელი ქართული რეალობისათვის, არამედ ხაზს გაუსვამს მულტიდისციპლინური კვლევების მდგრადობის აუცილებლობას პანდემიების და სხვა კრიტიკული გამოწვევების დროს.
ქვეყანაში შექმნილი ვითარებიდან გამომდინარე რამდენიმე სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტი აქტიურად ჩაერთო COVID-19-ის პრევენციული ღონისძიებებისთვის საჭირო პროდუქციის წარმოებაში.
მიხეილ ჩხენკელმა თავის გამოსვლაში, ასვევე, ხაზი გაუსვა UNESCO-ს მიერ ორგანიზებულ ონლაინ მინისტერიალში „COVID-19 და ღია მეცნიერება“ მონაწილეობის მნიშვნელობას, რომლის მიზანს ახალი კორონავირუსის გავრცელების თავიდან აცილების ეფექტიან გზებზე მსჯელობა და ამ მიმართულებით სხვადასხვა ქვეყნების გამოცდილების გაზიარება წარმოადგენდა.
მინისტრმა აღნიშნა, რომ პანდემიის მიუხედავად, გრძელდება ქართული მეცნიერების განვითარების ხელშეწყობა. ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამის “Horizon 2020” მარი სკლოდოვსკა-კიურის მიმართულების კონკურსზე „ევროპელ მკვლევართა ღამე“ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მიერ წარდგენილმა პროექტმა “CAPTAIN: Science is the Captain” გაიმარჯვა და 197 500 ევროს ღირებულების გრანტი მოიპოვა.
პროექტის ფარგლებში, 2020 წლის შემოდგომაზე საქართველოს 6 ქალაქში ევროპის ქალაქებთან ერთად ფართომასშტაბიანი ღონისძიებები გაიმართება, რომლებიც სახალისო, გასართობი, კულტურული, სპორტული და, რაც მთავარია, შემეცნებითი აქტივობების ჩატარებას გულისხმობს და მეცნიერების პოპულარიზაციას ისახავს მიზნად.
გარდა ამისა, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ დაფინანსებული საგრანტო პროექტებისთვის გახანგრძლივდა 2020 წლისთვის განსაზღვრული საანგარიშო პერიოდები.

Mikhail Chkhenkeli: "The importance of fundamental and research science in the fight against the pandemic has become evident, because this challenge will be defeated, first of all, only by scientists."
According to the Minister, the group of Georgian scientists are currently participating in the international interdisciplinary project "Georgia's Reality: Sustainability of Scientific Research during the COVID-19 Pandemic" supported by the World Organization for the Pandemic Prevention. The data and findings of the project will be particularly important not only for the current Georgian reality, but also for the need for sustainability in case of other global challenges.
Due to the situation in the country, several scientific research institutes have been actively involved in the production of products required for COVID-19 prevention.
In his speech, Mikheil Chkhenkeli also stressed the importance of UNESCO's participation in the online ministerial conference "COVID-19 and Open Science", which aimed at discussing effective ways to prevent the spread of the new coronavirus whilst sharing the experience of different countries.
The Minister noted that despite the pandemic, the development of Georgian science continues to be promoted. The CAPTAIN: Science is the Captain project, presented by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, won the European Scholarship, and was granted a sum of EUR 197,500.
Within the framework of the project, large-scale events will be held in six cities of Georgia together with European cities in the fall of 2020 aimed at popularizing science.
In addition, the reporting periods for 2020 have been extended for grant projects funded by the Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation.