საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო მწუხარებას გამოთქვამს ქართველი მეცნიერის, ხელოვნებათმცოდნეობის დოქტორის, თსუ-ს პროფესორის მაია ციციშვილის გარდაცვალების გამო და სამძიმარს უცხადებს ქალბატონი მაიას ოჯახის წევრებსა და კოლეგებს.
მაია ციციშვილი 1976 წლიდან გიორგი ჩუბინაშვილის სახელობის ქართული ხელოვნებისა და ძეგლთა დაცვის ეროვნული კვლევითი ცენტრის მთავარი მეცნიერ-თანამშრომელი იყო. იგი წლების მანძილზე თანამშრომლობდა განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან; 2000 წლიდან იყო სამინისტროს მოძრავი ძეგლების საექსპერტო კომისიის თავმჯდომარე, სახვითი ხელოვნების მიმართულებით კი საკონკურსო დარგობრივი კომისიების უცვლელი წევრი.
განსაკუთრებით აღსანიშნავია მისი პედაგოგიური მოღვაწეობა, მან ხელოვნებათმცოდნეების არაერთი თაობა აღზარდა.

Maia Tsitsishvili was a senior researcher at the Giorgi Chubinashvili Georgian National Center for the Protection of Arts and Monuments since 1976. She worked with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport for many years; Since 2000, she was nominated as the Chairman of the Expert Commission on Movable Monuments of the Ministry, and an unchanging member of the Competition Commission in the field of fine arts.
Her pedagogical work is particularly noteworthy, resulting in the upbringing of many generations of art critics.