საქართველოში უმაღლესი ხარისხის სპეციალური დამცავშრიანი სამედიცინო დანიშნულების პირბადეების საწარმო „ნიუ ტექნოლოჯი იმპექსი“ პროდუქციის -Faceguard-ის გამოშვებას იწყებს.
საწარმოს გახსნას საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი ეკატერინე ტიკარაძე, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი ნათია თურნავა, ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი დავით გურგენიძე, ჩინეთის საელჩოსა და თიბისი ბანკის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
„პირბადეების საწარმო საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ხელშეწყობით საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ტექნიკური გადამზადების ცენტრის ტერიტორიაზე განლაგდა. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ამ საწარმოში დასაქმდებიან ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების სტუდენტები. ეს არის ძალიან კარგი მაგალითი კოორდინირებული მუშაობის, როდესაც სახელმწიფო, სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტები და კერძო სექტორი მჭიდროდ თანამშრომლობენ და ეს რასაკვირველია, სასიკეთოდ ადგება ჩვენს ქვეყანას“ - განაცხადა მიხეილ ჩხენკელმა.
აღსანიშნავია, რომ „ნიუ ტექნოლოჯი იმპექსი“ ევროპული სტანდარტის, უმაღლესი ხარისხის პირბადეების საწარმოა საქართველოში, რომელიც თანამედროვე, სტანდარტების შესაბამისი დანადგარებით აღჭურვილ 2 საწარმოო ხაზს მოიცავს. პირბადეების ე.წ Melt Blown უმაღლესი ხარისხის ნედლეულით იწარმოება და 99% -იან დაცვას უზრუნველყოფს. საწარმოს წარმადობა სრული დატვირთვისას თვეში 12 მილიონ პირბადეს შეადგენს. პროდუქცია Faceguard განკუთვნილია ადგილობრივი და საექსპორტო ბაზრებისთვის.
ამჟამად, „ნიუ ტექნოლოჯი იმპექსში“ 2 საწარმოო ხაზი უკვე დამონტაჟებულია, იწყება პირველი პროდუქციის- Faceguard-ის წარმოება, რომელიც პირველ ეტაპზე, მხოლოდ ადგილობრივი ბაზრისთვისაა განკუთვნილი. პირბადეების საწარმო „ნიუ ტექნოლოჯი იმპექსში“ პირველ ეტაპზე 50-მდე ადამიანი დასაქმდება.

The grand opening of the facility was attended by the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli, the Minister of IDPs from Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs, Ekaterine Tikaradze, the Minister of Economy, Natia Turnava, Technical University Rector, David Gurgenidze, as well as representatives of the Embassy of China and TBC Bank.
"The enterprise was established on the territory of the Technical Training Center of the Georgian Technical University with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia. It is very important that the students of the vocational education programs of the Technical University are employed in this enterprise. This is an incredible example of coordinated work, when the state, scientific research institutes and the private sector work closely together, and this in turn, is extremely beneficial for our country, "- said Mikheil Chkhenkeli.
It should be noted that "New Technology Impex" is a European standard, high quality enterprise in Georgia, which includes two production lines equipped with modern equipment. The so-called Melt Blown is made of the highest quality raw materials and provides 99% protection. The full-time capacity of the facility equates to 12 million cubic meters per month. Faceguard products are designed for local and export markets.
Currently, two production lines have already been installed at the facility, and the production of the first product - Faceguard - is already underway. The first stage of the production is intended for the local market. Moreover, up to 50 people will be employed at the enterprise.