პროფესიულ განათლებაზე ხელმისაწვდომობის მიზნით, კასპის მუნიციპალიტეტში პროფესიული კოლეჯის სასწავლო კორპუსის სამშენებლო სამუშაოები დასრულდა და სამშენელო პროექტი ბოლო ეტაპზე, შენობის მატერიალურ-ტექნიკური რესურსით აღჭურვაზე გადავიდა. ინფრასტრუქტურული პროექტი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერითა და ადგილობრივი თვითმმართველობის აქტიური ჩართულობით განხორციელდა.
ახალი პროფესიული კოლეჯი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, თამარ ქიტიაშვილმა და შიდა ქართლის გუბერნატორმა გიორგი ხოჯევანიშვილმა, ადგილობრივი თვითმმართველობისა და სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად დაათვალიერეს.
ორას სტუდენტზე გათვლილი სამსართულიანი თანამედროვე შენობა სრულად ადაპტირებულია შშმ პირებისთვის და შეესაბამება საერთაშორისო სტანდარტებს. პროექტის ჯამური ღირებულება 4,272,794.87 ლარს შეადგენს.
სამხარეო ადმინისტრაციის, მაჟორიტარის ხელმძღვანელობითა და კერძო სექტორთან აქტიური კომუნიკაციის საფუძველზე გამოიკვეთა რიგი პროფესიული პროგრამები, რომელთა სწავლება კოლეჯში დაინერგება: ელექტროშედუღება, ხარატი, მაღალი ძაბვის ელექტროობა, ელექტროსამონტაჟო სამუშაოები, ამწის ოპერატორ მემანქანე, ვეტერინარია, ტრაქტორისტ მემანქანე, მებაღე, მეხილე და ა.შ.
2020 წლის შემოდგომიდან კოლეჯი პირველ სტუდენტებს მომზადება-გადამზადების პროგრამებზე მიღებს.
შეგახსენებთ რომ, წელს პირველად პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე რეგისტრაციის ხანგრძლივობა გაიზარდა და სასურველ პროგრამაზე დარეგისტრირება შესაძლებელია 20 მაისიდან 10 აგვისტოს ჩათვლით კოლეჯების დისტანციური მხარდაჭერით ან/და ონლაინ www.vet.emis.ge

To increase access to vocational education, the construction of a vocational college building in Kaspi Municipality has been completed, and the construction project has recently shifted to equip the building with necessary gear and technical resources. The project was implemented with the financial support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia with the active involvement of local self-government.
Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, together with Giorgi Khojevanishvili, the Governor of Shida Kartli, and various representatives of the local self-government visited the newly refurbished vocational college.
The three-story modern building designed for two hundred students is fully adapted for people with disabilities and falls under the compliance of the international standards. The total cost of the project amounted to GEL 4,272,794.87.
Based on the leadership of the regional administration, and active collaboration with the private sector, several vocational programs have been identified.
From the fall of 2020, the college will accept first-year students for training courses.
Please note, that for the first time this year, the duration of registration for vocational educational programs has been extended and it is now possible to register for the desired program from May 20 until August 10, with the remote help of the institutions or online: www.vet.emis.ge.