ქვეყანაში სახელოვნებო და კულტურის ორგანიზაციების შემოქმედებითი საქმიანობის აღდგენის მიზნით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს თანამშრომლობით, შემუშავდა „ახალი კორონავირუსით გამოწვეულ ინფექციასთან დაკავშირებული ზოგადი რეკომენდაციები სამუზეუმო, შემოქმედებითი საქმიანობისა და კულტურული ღონისძიებებისთვის“.
რეკომენდაციების თანახმად, ორგანიზაციებმა შემოქმედებითი საქმიანობის განხორციელების და კულტურული ღონისძიებების გამართვის ყველა ეტაპზე მკაცრად უნდა დაიცვან უსაფრთხოების ნორმები და იხელმძღვანელონ შემუშავებული რეკომედაციების მიხედვით.
რეკომენდაციები ითვალისწინებს სარეპეტიციო და სხვა შემოქმედებითი საქმიანობისთვის გასატარებელი ღონისძიებების დროს დეზინფექციისა და ჰიგიენის ნორმების დაცვას, ღონისძიებების (სპექტაკლი/კონცერტი) გამართვის მოსამზადებელ სამუშაოებს, რეკომენდაციებს/პროტოკოლს ღია და დახურულ სივრცეებში ღონისძიებების ჩასატარებლად, რეკომენდაციებს მუზეუმების/გალერეებისა და მუზეუმ-ნაკრძალებისთვის, დამატებით მოთხოვნებს გამოფენა-გაყიდვებისთვის და პერსონალის ვალდებულებებს.
შენობაში/ტერიტორიაზე აუცილებელია პირთა ნაკადის კონტროლი; ვიზიტორები დაიშვებიან მხოლოდ პირბადით და სოციალური დისტანციის დაცვით; დახურულ შენობებში მდებარე საექსპოზიციო დარბაზში ყოველ 5 კვადრატულ მეტრზე დასაშვებია ერთი ადამიანი. გიდით მომსახურების შემთხვევაში, ექსკურსიის ხანგრძლივობა დახურულ სივრცეში არუნდა აღემატებოდეს 1 საათს, ხოლო ვიზიტორთა ჯგუფში ადამიანების რაოდენობა ათს; ინტერაქტიული გაცნობის საშუალებების, ასევე აუდიო გიდის ყოველი გამოყენების შემდეგ აპარატურას უნდა ჩაუტარდეს დეზინფექცია. სამუზეუმო მაღაზიის სივრცეში დაიშვება სამი ადამიანი, სოციალური დისტანციის დაცვით.
დახურულ სივრცეებში თეატრების, ორკესტრების, სიმღერისა და ცეკვის ანსამბლების, საბალეტო დასების, გუნდების და სხვა შემოქმედებითი კოლექტივების სარეპეტიციო საქმიანობის მიმართულებით შემუშავებული რეკომენდაციების თანახმად:
რეპეტიციები წინასწარ შემუშავებული გრაფიკით უნდა ჩატარდეს და მას ათი ადამიანი უნდა დაესწროს. სარეპეტიციო დროის ხანგრძლივობა არ უნდა აღემატებოდეს 2 საათს; ცვლებს შორის ინტერვალი კი მინიმუმ 1 – 1,5 საათს. ორკესტრის/გუნდის/მომღერალთა ანსამბლის სცენაზე განთავსების შემთხვევაში გათვალისწინებული უნდა იყოს 2 მეტრის დისტანცია/ან გუნდის საფეხურეობრივი განლაგება დისტანციის დაცვით; რეპეტიციები, კონცერტები და სპექტაკლები მინიმალური რეკვიზიტით ჩატარდება. გამოყენებული რეკვიზიტსა და აპარატურას დეზინფიცირება დადგენილი წესით უნდა ჩაუტარდეს. გასახდელებსა და საგრიმიოროში მსახიობებისთვის ავეჯის განთავსებისას, დაცული უნდა იყოს უსაფრთხო დისტანცია; ასევე უნდა მოხდეს მსახიობების მიერ გამოყენებული საგრიმიორო ნაკრებისა და კოსტუმების დეზინფიცირება.
რეკომენდაციები ღია სივრცეებში ღონისძიებების ორგანიზების შესახებ:
ღია სივრცეებში ღონისძიებების ჩატარების დროს ტერიტორია წინასწარ უნდა დასუფთავდეს და დეზინფიცირდეს, უზრუნველყოფილი უნდა იყოს უსაფრთხო (2 მეტრი) დისტანციის დაცვა, საჭიროების შემთხვევაში კი გამოყენებული უნდა იყოს დამცავი ბარიერები. მაყურებელთა სივრცისგან სპეციალური დამცავი ბარიერით, უსაფრთხო მანძილის მითითებით უნდა იქნას გამოყოფილი სცენა. სასცენო აპარატურა და მიკროფონები სადეზინფექციო ხსნარებით უნდა დამუშავდეს როგორც ღონისძიების დაწყებამდე, ასევე ღონისძიების შემდეგ.
კულტურის დახურული სივრცეებისთვის შემუშავებული რეკომენდაციების თანახმად, აკრძალულია შენობაში სტუმრების შესვლა ნიღბების გარეშე. ღონისძიებების ბილეთების გაყიდვისას მაქსიმალურად უნდა იქნას გამოყენებული ელექტრონული სისტემა, ბილეთების სალაროდან გაყიდვის შემთხვევაში, ნაღდი ანგარიშსწორების თავიდან აცილების მიზნით კი პლასტიკური ბარათით გადახდის სერვისი. მოლარე აღჭურვილი უნდა იყოს ხელთათმანებით, ხოლო სალაროსთან უნდა განთავსდეს ხელის სადეზინფექციო საშუალებები. სასცენო სივრცეში მინიმალურად უნდა იყოს გამოყენებული დეკორაციები და რეკვიზიტები; სტუმართათვის განკუთვნილი ადგილების გადანაწილება უსაფრთხომანძილის დაცვით უნდა მოხდეს. ღონისძიება ერთ მოქმედებად, ანტრაქტის გარეშე უნდა გაიმართოს და მისი ხანგრძლივობა არ უნდა აღემატებოდეს 3 საათს, რომელიც მოიცავს სტუმრის შენობაში შესვლისა და შენობის დატოვების დროს. არ არის რეკომენდირებული სტუმართათვის ისეთი სერვისების (კვების ობიექტის, ფურშეტის) შეთავაზება, რაც უშუალოდ არ უკავშირდება ღონისძიების მიმდინარეობას.
ქვეყანაში სახელოვნებო და კულტურის ორგანიზაციების, შემოქმედებითი საქმიანობის აღდგენის მიზნით, შეზღუდვების მოხსნის შესახებ გადაწყვეტილება დამოკიდებული იქნება ქვეყანაში ეპიდემიოლოგიურ სიტუაციაზე.
შემუშავებული რეკომენდაციები დაეხმარება კულტურის ორგანიზაციებს მოემზადონ გახსნის ეტაპისთვის და შემოქმედებითი საქმიანობა უსაფრთხოების ყველა ნორმის დაცვით განახორციელონ.
დეტალური ინფორმაცია ახალი კორონავირუსით (SARS-CoV-2) გამოწვეულ ინფექციასთან (COVID-19) დაკავშირებული ზოგადი რეკომენდაციების შესახებ იხილეთ ჯანდაცვის სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე: https://www.moh.gov.ge

According to these recommendations, organizations should strictly adhere to safety norms at all stages of creative activities and cultural events and must be guided by the developed recommendations.
Recommendations include a wide array of instructions such as: adherence to disinfection and hygiene standards during rehearsals and preparatory work, protocols for holding events in open and closed spaces, requests for procurement, holding auctions, planning exhibitions at museums and galleries, etc.
It is necessary to control the flow of individuals in the building / enclosed area; Visitors will be allowed only on a first-come, first-served basis; only one person is allowed on every 5 square meters in the exhibition hall. In case of guide services, the duration of the guided tour inside the closed space should not exceed 1 hour and the number of people must not exceed 10 individuals. The equipment must be disinfected after each use. Additionally, only three people will be allowed inside museum gift shops and stores, thus establishing strict social distancing.
In accordance with recommendations developed for the rehearsal activities of theaters, orchestras, song and dance ensembles, ballet troupes, choirs, and other creative groups in an enclosed space:
The rehearsal must adhere to a pre-designed schedule and should not exceed 10 individuals at a time. The duration of the rehearsal should not exceed two hours, the interval between shifts must be at least 1-1.5 hours. There must be at least two meters of distance between orchestra members when rehearsing for any given performance. As a given, any instrument or equipment used by the personnel, must be disinfected in accordance with the established guidelines. Moreover, social distancing must be maintained in dressing rooms, disinfecting equipment, costumes, or any related item after each use.
Recommendations for organizing events in an open space:
During the outdoor activities, the area should be pre-cleaned and disinfected, a safe (2 m) distance should be provided, and protective barriers must be erected if necessary. The stage should be separated from the spectator space by a special protective barrier, indicating a safe distance norm. Evidently, the stage equipment and microphones should be treated with disinfectant solution both prior and after the event.
In accordance to the recommendations developed for indoors, it is forbidden for visitors to enter the building without wearing protective face masks. Electronic system must be used as much as possible, when selling event tickets. In case a cash register is used, card payments must be encouraged, to avoid the use of cash as much as possible. The cashier should be equipped with gloves, and hand sanitizers should be placed at the cash register. Furthermore, any event or performance, must be held in one act, without any intermissions, and its duration must not exceed three hours. It is recommended to avoid any catering or buffet services.
The decision to lift restrictions to restore creative and artistic activity in the country, will largely depend on the epidemiological situation in the country.
The developed recommendations will help cultural organizations to carry out creative activities in compliance with all safety standards.
Detailed information about the general recommendations related to the infection caused by the new coronavirus (SARS-CoV-2) (COVID-19) can be found on the official website of the Ministry of Health: https://www.moh.gov.ge