მინდა აღვნიშნო, რომ Microsoft-სა და საქართველოს უკვე მრავალწლიანი თანამშრომლობა აკავშირებთ. მოხარული ვარ, რომ სწორედ ჩვენ გავხდით საქართველოს წამყვანი პარტნიორი ქვეყნის განათლების გაციფრულობაში და ჩვენი წვლილი შევიტანეთ მოსწავლეებისა და სტუდენტების მიზნების მიღწევაში.
ყოველთვის სასიამოვნოა ისეთ ქვეყნებთან თანამშრომლობა, რომლებიც მუდამ მზად არიან ციფრული ტრანსფორმაციისთვის. საქართველომ გააცნობიერა, რომ წარმატების მთავარი ფაქტორი მოსახლეობაში სამომავლო უნარების განვითარებაა. ჩვენ, 21-ე საუკუნეში ცვალებადი სამყაროს ნაწილი ვართ, სადაც ტექნიკური უნარები და გამჭრიახი ცოდნა ძალზე მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ქვეყნის განვითარებაში და უნდა ითქვას, რომ ამ კუთხით საქართველოს ძალიან სწორი მიდგომა და სტრატეგია აქვს შემუშავებული.
განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემასთან თანამშრომლობის ფარგლებში, ჩვენ უმოკლეს დროში დავასრულეთ უამრავი წარმატებული პროექტი. მინდა ხაზი გავუსვა Microsoft Teams-ის ლოკალიზაციას, მოხდა უამრავი ონლაინ კურსისა და საგანმანათლებლო პლატფორმის დანერგვა მასწავლებლებისთვის, Microsoft Teams-ის ჯგუფებში ინტეგრირდა ინტერაქტიული ქართულენოვანი ჩეტ-ბოტი და Teams პროგრამაში დაემატა ციფრული ბიბლიოთეკა www.el.ge-.
ეს არის იმ პროექტების ჩამონათვალი, რომლებიც განხორციელდა ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში და მინდა მოგახსენოთ რომ ახალ სასწავლო წელთან ერთად, განხორციელდება უამრავი სხვა საინტერესო სიახლე. ჩვენ ბედნიერები და მოტივირებული ვართ, როდესაც ვხედავთ თუ როგორ უწყობს ხელს ჩვენი ერთობლივი ძალისხმევა ჩვენს მომავალ თაობას მეტის მიღწევაში.
ტრადიციული განათლებიდან დისტანციურ სწავლებაზე შეუფერხებლად გადასვლა, სწორედ ციფრული გარდაქმნის შედეგია, რომლის მთავარი ინიციატორი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო იყო. ეს ფაქტი, კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს გაციფრულობის მნიშველობას. ზოგადად ციფრული ტრანსფორმაცია თავისთავად საკმაოდ რთული პროცესია, რომელიც შეიცავს მრავალ მიმართულებას; საჭიროა შეიქმნას შესაბამისი სასწავლო გეგმა, მოხდეს მასწავლებელთა ტექნიკური გადამზადება, სკოლების ინფრასტუქტურის განახლება, საკლასო ოთახების სწორი აპარატურით აღჭურვა და, რა თქმა უნდა, ამ ყველაფერზე დაყრდნობით სწორი დასკვნების გამოტანა და შემდგომი განვითარება.
მოხარული ვარ, რომ Microsoft Teams-ი და ჩვენი სხვა პროდუქტები მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ დისტანციური სწავლების განხორციელებაში. მიუხედავად ამისა, აღსანიშნავია, წლების განმავლობაში გაწეული უდიდესი შრომა და ძალისხმევა სამინისტროს გუნდის მიერ. Microsoft Teams-ის გარდა, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ წამოიწყო კიდევ ერთი წარმატებული პროექტი „ტელესკოლა“, რომელიც ეხმარება სტუდენტებს თანამედროვე ტექნოლოგიების არ ქონის შემთხვევაშიც კი მიიღონ ხარისხიანი განათლება.
განათლების მიწოდება ყოველგვარი შეფერხების გარეშე და სასწავლო წლის წარმატებით დასრულება, ნიშნავს რომ საქართველოს განათლების სისტემა წარმატებით გაუმკლავდა იმ გლობალურ გამოწვევას, რომლის წინაშე ამჟამად მთელი მსოფლიო დგას.
3. სექტემბრიდან იგეგმება საპილოტე რეჟიმში Minecraft Education Edition- ის ინტეგრირება საქართველოს განათლების სისტემაში... გაქვთ თუ არა გეგმები საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან თანამშრომლობის გასაღრმავებლად?
საქართველომ, როგორც ყველა სხვა ტექნოლოგიური ინდუსტრიის განვითარებაზე ორიენტირებულმა ქვეყანამ, უნდა შექმნას უნარებზე დაფუძნებული შრომოთი ბაზარი და დააკმაყოფილოს თანამედროვე ეკონომიკის მოთხოვნები. ამისათვის საჭიროა ციფრული განათლების უზრუნველყოფა და მიწოდება ახალგაზრდებში ადრეული ასაკიდან.
მინისტრმა ჩხენკელმა, წამოიწყო Minecraft Education Edition-ის განხორციელება და ჩვენ სრულიად მხარს ვუჭერთ ამ ინიციატივას. კომპიუტერული მეცნიერებიდან შერეულ რეალობამდე, Minecraft Education Edition-ი არის ის ინსტრუმენტი, რომელიც არა მხოლოდ უზრუნველყოფს უსაზღვრო შესაძლებლობებს, არამედ ავითარებს თანამშრომლობის, კომუნიკაციის, კრიტიკული აზროვნების და სისტემური აზროვნების უნარებს. ღია სასწავლო გარემო, შესაძლებლობას აძლებს სტუდენტებს თავისუფლად ჩაატარონ ექსპერიმენტები, და ამავდროულად მათში წაახალისოს შემოქმედებითი თვითგამოხატულება და განუვითაროს პრობლემების გადაჭრის უნარები.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან თანამშრომლობით, ჩვენ უკვე დავიწყეთ Minecraft-ის დანერგვა საქართველოს 150 სკოლაში. ზოგადად, თამაშზე დაფუძნებული სწავლება არის ის მიდგომა, რომელიც მნიშვნელოვნად ზრდის მოსწავლეთა ჩართულობას და სასწავლო პროცესს უფრო სახალისოს ხდის. ის ასევე სრულყოფილად ჯდება ჰიბრიდული სწავლების მოდელში, რომელიც მინისტრის მიხეილ ჩხენკელის ინიციატივით, საპილოტე რეჟიმში 2020 წლის სექტემბრიდან განხორციელდება. ჰიბრიდული მოდელი იქნება ჩვენი თანამშრომლობის ახალი ეტაპი. შემიძლია თამამად განვაცხადო, რომ ციფრული განათლების დანერგვის მხრივ, საქართველოს სწორი გეზი აქვს აღებული და მას ჰყავს ძლიერი მოკავშირეები, როგორიც არის კომპანია Microsoft-ი.

1. How would you assess the already existing cooperation between Microsoft and Georgia?
I am happy to say that cooperation between Microsoft and Georgia counts many years, and we were glad when we became the leading partner in the digitalization of education of the country and played our role to help students to achieve more.
It is always a pleasure to cooperate with countries that are open to technologies and digital transformation. Georgia realized that building future-ready skills among the population is a key factor in succeeding in the nearest future. We all are living in a rapidly changing world where technical skills and knowledge play an important role in the development of the country, and I must say that Georgia has the right approach and strategy.
Within the framework of our cooperation together with the Education Management Information System, we finalized a lot of successful projects in the shortest time. I will mention localization of Microsoft Teams, localization of online courses and learning platform for the teachers, integration of interactive Georgian language chat-bot in MS Teams, and Integration of the digital library www.el.ge in Teams.
These are the projects that were implemented in the past few months, and many others will be launched effective new academic year. We are happy and motivated, seeing how our joint efforts and cooperation help our future generation to achieve more.
2. How would you assess Georgia's implementation of distance learning using Microsoft products, including Microsoft Teams, during the pandemic?
Transitioning education from face to face on remote learning smoothly, was the result of the digital transformation of education that was initiated by and started by the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport of Georgia. This fact, once again emphasizes the importance of digitalization. In general, the digital transformation itself is a complex process that requires synchronization of the transformation of many directions. There are needs to create an appropriate curriculum, to improve technical skills of the teachers, to renew the infrastructure of the schools, to equip students and classrooms with the right software and hardware, and, of course, to review the success of usage and to get some learnings out of it.
We are happy to see Microsoft Teams and other of our products played an important role in the implementation of remote learning. Still, there are a vast work and effort behind done by the Ministry's team, that has been working on the project for months and years. Besides Microsoft Teams, the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport of Georgia launched another successful project called "TV Lessons," which helped students with no access to technologies to continue learning. Continuous learning and closing academic year successfully mean that the education system of Georgia responded to the global challenge that we were all faced with.
3. It is planned to integrate Minecraft Education Edition into the Georgian education system in pilot mode from September… What are the plans to deepen the cooperation between Microsoft and the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport of Georgia?
In order to achieve competitiveness, Georgia -- among other countries with developing tech industries -- must create a skills-based labor market and meet the modern economy requirements by starting digital education from the students` early age. Minister Chkhenkeli initiated deployment of Minecraft Education Edition, and Microsoft is fully supporting the project of Minecraft implementation into the education system. From computer science to mixed reality, it provides endless opportunities for exploration, storytelling, and digital learning. Minecraft Education Edition is the tool that not only increases engagement but building skills like collaboration, communication, critical thinking, and systems thinking. The open learning environment gives students the freedom to experiment, encouraging creative self-expression and problem-solving.
In cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport of Georgia, we already started deployment of Minecraft in 150 schools of Georgia. In general game-based learning is the approach that significantly increases engagement of the students and makes the learning process fun. It also perfectly fits in the hybrid teaching model that was announced by Dr. Chkhenkeli and will be implemented in September 2020. The hybrid model is going to be a new stage of our cooperation, and many existing projects will be implemented in the upcoming months. I can safely say that Georgia is moving in the right direction in digitization efforts and have a set of strong supporters and allies as Microsoft certainly is.