საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერითა და მწერალთა სახლის ორგანიზებით, 30 ივნისიდან 3 ივლისის ჩათვლით, რიგით მე-10 ყოველწლიური ლიტერატურული ფორუმ-დიალოგი გაიმართება. კორონავირუსის პანდემიის გამო, ფორუმი წელს განსხვავებულ ფორმატში, ონლაინ რეჟიმში ჩატარდება და მასში მონაწილეობას უცხოელი გამომცემლები და ლიტერატურული აგენტები მიიღებენ.
ფორუმის ფარგლებში არაერთი საინტერესო აქტივობაა დაგეგმილი, მათ შორის: ქართული საგამომცემლო სექტორის წარდგენა და სამომავლო თანამშრომლობის მიზნით, ქართველი და უცხოელი გამომცემლების დაკავშირება; უცხოელი გამომცემლებისა და ექსპერტების მიერ საზღვარგარეთ ქართული ლიტერატურის მიღწევების, პერსპექტივებისა და გამოწვევების მიმოხილვა; საბავშვო ლიტერატურის პრეზენტაცია ქართველი ილუსტრატორებისა და უცხოელი კურატორების ჩართულობით; მწერალთა სახლის სტრატეგიისა და სახელმწიფო სუბსიდიების პროგრამის წარდგენა; ლიტერატურულ-კულინარიული მასტერკლასები და სხვა.
ლიტერატურული ფორუმ-დიალოგის მთავარი მიზანი ქართული ლიტერატურის საზღვარგარეთ პოპულარიზაცია, მისი თარგმნის პროცესის ხელშეწყობა და ამ გზით ქართული საგამომცემლო სფეროს განვითარებაა. 2011-2019 წლებში ფორუმმა სხვადასხვა ქვეყნიდან საგამომცემლო სფეროს 140-ზე მეტ უცხოელ წარმომადგენელს უმასპინძლა.
პროექტს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობის მხარდაჭერით, მწერალთა სახლი ახორციელებს.

Owing to the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and organized by the Writers' House, the 10th Annual literary forum-dialogue will be held from June 30 to July 3. Due to the Coronavirus pandemic, the forum will be held in an online format this year and will be attended by foreign publishers and literary agents.
Within the scope of the forum, a number of interesting activities are planned, including: a special presentation of the Georgian publishing sector, achievement reviews, perspectives and challenges of Georgian literature abroad designed by foreign publishers and experts; Presentation of children's literature with the involvement of Georgian illustrators and foreign curators Literary-culinary master classes and so forth.
The main goal of the literary forum-dialogue is to popularize Georgian literature abroad, to promote its translation process and in this way, help develop the Georgian publishing field. Between 2011-2019, the forum hosted more than 140 foreign representatives from various countries.
The project is implemented by the Writers' House with the full support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and the Frankfurt Book Fair.
Please follow the link to receive more information regarding the forum: http://writershouse.ge/geo/new/1489