ოლიმპიური ჩემპიონის ნუგზარ ასათიანის სახელობის ფარიკაობის დარბაზს რეაბილიტაცია ჩაუტარდა. განახლდა სავარჯიშო სივრცე, გასახდელები და საშხაპეები. დარბაზში სრულადაა დაცული უსაფრთხოების ნორმები და პასუხობს თანამედროვე მოთხოვნებს.
განახლებული დარბაზის გახსნის ცერემონიაში მონაწილეობა მიიღეს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე შალვა გოგოლაძემ, ფარიკაობის ფედერაციის პრეზიდენტმა მერაბ ბაზაძემ, ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის ვიცე-პრეზიდენტმა მამუკა ხაბარელმა, თბილისის საკრებულოსა და ფარიკაობის ფედერაციის წარმომადგენლებმა, მოქმედმა და ვეტერანმა მოფარიკავეებმა.
დღესვე გაიმართა ქართველი მოფარიკავეებისადმი მიძღვნილი მემორიალის „ოლიმპიელი მუშკეტერების“ პრეზენტაცია. დარბაზის გარე ფასადი ოლიმპიური თამაშების სიმბოლიკით გაფორმდა. დარბაზის შესასვლელთან ჩამოწერილია იმ ქართველი მოფარიკავეების სახელები და გვარები, რომლებმაც ოლიმპიურ თამაშებზე იასპარეზეს. მათ შორის არიან ოლიმპიური ჩემპიონები - ნუგზარ ასათიანი და ვლადიმერ აფციაური და 2-გზის ბრინჯაოს პრიზიორი - გურამ კოსტავა.
ნუგზარ ასათიანის სახელობის ფარიკაობის დარბაზი 2013 წელს ვეტერანმა მოფარიკავეებმა ააშენეს და ფარიკაობის ფედერაციას გადასცეს. მას შემდეგ, დარბაზში ვარჯიშობენ როგორც ეროვნული, ასევე ასაკობრივი ნაკრები გუნდების წევრები და დამწყები მოფარიკავეები.

Shalva Gogoladze, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport, together with Merab Bazadze, President of the Fencing Federation, Mamuka Khabareli, Vice-President of the National Olympic Committee, representatives of the Tbilisi City Assembly took part in the opening ceremony.
The presentation of the "Olympic Musketeers" memorial dedicated to Georgian fencers was held today. The exterior of the hall was decorated with the symbolism of the Olympic Games. The names and surnames of the Georgian fencers who competed in the Olympic Games are written at the entrance of the hall. Among them are Olympic champions - Nugzar Asatiani and Vladimir Aptsiauri and 2-time bronze medalist - Guram Kostava.
Nugzar Asatiani Fencing Hall was built in 2013 by veteran fencers and handed over to the Fencing Federation. Since then, members of both national, age teams and beginner fencers have been training on the premises.