2020 წლის ერთიანი ეროვნული გამოცდები გრძელდება. დღეს აბიტურიენტები მთელი საქართველოს მასშტაბით კვლავ ქართული ენისა და ლიტერატურის გამოცდას აბარებენ.
რუსთავის 22-ე საჯარო სკოლაში გახსნილ საგამოცდო ცენტრში რეგისტრაციის პროცესს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩი, განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე გენადი მარგველაშვილი და შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი სოფო გორგოძე გაეცნენ.
რეგისტრაცია ზუსტად 08:00 საათზე, ხოლო გამოცდა 09:00 საათზე დაიწყო. აბიტურიენტებმა რეგისტრაციის პროცესი დისტანციის დაცვით გაიარეს. გამოცდაზე დაგვიანების შემთხვევა არ ყოფილა, გამოსაცდელებს ცენტრში შესვლამდე თერმოსქრინინგი ჩაუტარდათ. ვიზიტის ფარგლებში მინისტრის მოადგილე ადგილზე ექიმებს გაესაუბრა, რომელთაც დაადასტურეს, რომ კორონავირუსისთვის დამახასიათებელი სიმპტომების გამოვლენის შედეგად გამოცდიდან აპლიკანტის მოხსნის ფაქტი არ დაფიქსირებულა.
ნუნუ მიცკევიჩი: „დღეს გახლავთ ეროვნული გამოცდების მეორე დღე, ვიმყოფებით ქალაქ რუსთავის 22-ე სკოლაში, სადაც საგამოცდო პროცესი მოწესრიგებულად მიმდინარეობს. აბიტურიენტები გაგებით ეკიდებიან ყველა იმ რეკომენდაციას, რომელიც მოწოდებულია ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ. კიდევ ერთხელ თხოვნით მივმართავ მათ გულშემატკივრებს, გარე პერიმეტრზე დაიცვან დისტანცია და ხელი შეუწყონ საგამოცდო პროცესის წარმატებით მიმდინარეობას“.

Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport, Nunu Mitskevichi, Chairman of the Committee on Education, Science and Culture, Genadi Margvelashvili and Head of the National Center for Assessment and Examination, Sopho Gorgodze got acquainted with the registration process at the examination center opened on the premises of Rustavi Public School № 22.
Registration started at exactly 08:00. Applicants went through the registration process remotely and there were no cases of delays in the exam. Additionally, the examinees underwent thermal screening before entering the center. During the visit, the Deputy Minister spoke to the doctors on the field, who confirmed that there were no withdrawals from the exam.
Nunu Mitskevichi: “Today is the second day of the national exams, we are in Rustavi, where the examination process is in full active phase. Applicants understand all the recommendations provided by the Ministry of Health. I once again would like to appeal to all the parents to keep their distance on the outer perimeter to facilitate the successful conduct of the examination process”.