საქართველოსა და საფრანგეთის რესპუბლიკის მთავრობების ერთობლივი პროექტის „ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტი“ ფარგლებში ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის საბჭო შეიქმნა, რომელიც პროექტის განხორციელებას გაუწევს ზედამხედველობას და მის შეუფერხებლად წარმართვას უზრუნველყოფს. საბჭოს დებულებას ოფიციალურად მოაწერეს ხელი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა და საფრანგეთის ელჩმა საქართველოში დიეგო კოლასმა.
პროექტი „ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტი“ წარმოადგენს მხარეთა ინსტიტუციონალურ თანამშრომლობას უმაღლესი განათლებისა და სამეცნიერო კვლევის სფეროში. იგი ითვალისწინებს ფრანგულ და ქართულ უნივერსიტეტებს შორის ერთობლივი სასწავლო პროგრამების შემუშავებასა და საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში ფრანგული დიპლომის გაცემას. პროგრამებზე სწავლების ენები იქნება: ფრანგული, ინგლისური და ქართული.
პროექტის ფარგლებში ამუშავებულ საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამებში ჩაერთვებიან საფრანგეთისა და საქართველოს წამყვანი უნივერსიტეტები. ამ ეტაპისთვის პროექტი ითვალისწინებს თანამშრომლობას ტურიზმის, სოფლის მეურნეობისა და კომპიუტერული მეცნიერებების სფეროში.
პროექტის „ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტი“ ფარგლებში 2020-2021 სასწავლო წლიდან ამოქმედება ორი პროგრამა სხვადასხვა უნივერსიტეტში: ტურიზმის სამაგისტრო პროგრამა – თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ხოლო საბაკალავრო პროგრამა „Production menagemnt in Milk industry” – საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში. საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში მონპელიე სუპაგროსა და მონპელიეს უნივერისიტეტებთან პარტნიორობით ასევე იგეგმება სამაგისტრო პროგრამის ამოქმედება მეღვინეობისა და ენოლოგიის მიმართულებით.
საქართველოსა და საფრანგეთის რესპუბლიკის მთავრობებს შორის „ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის პროექტის“ განხორციელებასთან დაკავშირებით შეთანხმებას 2018 წლის 26 მაისს მოეწერა ხელი.

The project "French-Georgian University" is an institutional cooperation between the parties in the field of higher education and scientific research. It envisages the development of joint curricula between French and Georgian universities and the issuance of French diplomas in Georgian higher education institutions. The languages of instruction for such programs will be conducted in French, English and Georgian.
Leading universities of France and Georgia will be involved in the bachelor's and master's programs developed within the project. At this stage, the project envisages cooperation in the field of tourism, agriculture, and computer science.
From the 2020-2021 academic year, French-Georgian University project will launch two different programs at various universities: Master's program in Tourism - Tbilisi State University, and undergraduate program "Production management in Milk industry" - Georgian Technical University. The Georgian Technical University, in partnership with the Universities of Montpellier Supagro, also plans to launch a master's program in winemaking and oenology.
The agreement between the governments of Georgia and the French Republic on the implementation of the "French-Georgian University Project" was signed on May 26, 2018.