"ინოვაციურ მასწავლებელთა ფორუმი 2010" მიმდინარე წლის მაისში დაიწყო, სამ ეტაპად ჩატარდა და მასში საქართველოს თითქმის ყველა რეგიონის სხვადასხვა საგნის პედაგოგები და ინფორმაციული მენეჯერები მონაწილეობდნენ.
კონფერენცია კონკურსის ფორმატში ჩატარდა და მის მიზანს წარმოადგენდა სასწავლო პროცესის რეფორმირება, საგაკვეთილო გარემოს გამრავალფეროვნება, ICT ინტეგრირებული გაკვეთილების წახალისება, ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების განათლების სფეროში ინტეგრაციის ხელშეწყობა, ასევე, შემოქმედებითად მოაზროვნე მასწავლებლების გამოვლენა-წახალისება, საუკეთესო გამოცდილებების გაზიარება და საერთაშორისო გამოცდილებებისა და მიდგომების, ელექტრონული რესურსების გაცნობა.
კონკურსის მონაწილეებმა ინტეგრირებული გაკვეთილების საინტერესო პრეზენტაციები წარმოადგინეს. გამოვლინდა ორი გრან-პრის მფლობელი პროექტი - დაწყებით საფეხურზე ერთი და საბაზო /საშუალო საფეხურზე ერთი; ამავე საფეხურების ორი პედაგოგი პირველი ადგილის მფლობელები გახდნენ, მეორე ადგილი ოთხმა პედაგოგმა გაინაწილა, მესამე ექვსმა, სულ 14 პრიზიორი გამოვლინდა.
დიმიტრი შაშკინმა მნიშვნელოვანი უწოდა ანალოგიური კონკურსების ორგანიზებას და აღნიშნა, რომ ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენება სასწავლო პროცესში უფრო ინტენსიური გახდება, ამოქმედდება ახალი ვებპორტალი www.buki.ge, სადაც განთავსდება სასწავლო-შემეცნებითი თამაშები, სკოლებში მიმდინარეობს ტექნოლოგიების სასწავლო პროცესში ინტეგრირებისათვის საჭირო პრაქტიკული უნარ-ჩვევებით პედაგოგთა და მოსწავლეთა მომზადების პროცესი.
"ინოვაციურ მასწავლებელთა ფორუმი 2010” მუშაობაში ასევე მონაწილეობდნენ - სამინისტროს ინფორმაციული ტექნოლოგიებისა და სტატისტიკურ–ანალიტიკირი დეპარტამენტის, ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრის, საგანმანათლებლო და სამეციერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს ხელმძღვანელები და წარმომადგენლები.

Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini and Manager of Microsoft Program in Central and Eastern Europe - Forum of Innovative Teachers 2010, Teodor Milev participated in the summarizing conference and awarded the winner teachers with prizes and certificates.
Forum of Innovative Teachers 2010 launched in May 2010. It was held in three rounds. Different subject matter teachers of almost all regions of Georgia and informational managers participated in it.
Conference was held in the competition format. It was designed to reform the educational process, diversify teaching environment, encourage ICT integrated lessons, support the integration of informational-communicational technologies in educational sphere as well as identify and encourage creative teachers and introduce international practice, approach and electronic resources.
Participants of the competition presented interesting presentations of integrated lessons. Two projects that received grand prix were identified – one at the primary level and the second at basic/secondary level. Two teachers of the basic level took the first place; four teachers took the second place and six teachers - the third place. Totally, 14 prize-winners were identified.
Dimitri Shashkini said, organizing this type of competitions is very important. He noted, using IT technologies in the educational process will become more intensive. New web-site www.buki.ge is created. You can find Educational-cognitive games on this site. Developing relevant skills among the teachers and the school children in order to integrate technologies in the educational process is underway.
Heads and representatives of Informational Technology and Statistical Analytical Department, National Curriculum and Assessment Center, Teacher Professional Development Center and Education and Science Infrastructure Development Agency of MES participated in the event as well.