დღეს, 1 აგვისტოს, 2020 წლის საერთო სამაგისტრო გამოცდები დაიწყო. გამოცდების დაწყების პირველ დღეს, აპლიკანტთა რეგისტრაციას, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩი, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრთან მაია ხაჯიშვილთან ერთად ბათუმის N10 საჯარო სკოლაში გახსნილ საგამოცდო ცენტრში გაეცნო.
მინისტრის მოადგილემ მაგისტრობის მსურველებს წარმატება უსურვა და იმედი გამოთქვა, რომ გამოცდებს მაღალი შედეგებით დაასრულებენ:
„დღეს საქართველოში საერთო სამაგისტრო გამოცდები დაიწყო. ჩვენი მხრიდან ყველა პირობაა შექმნილი, რათა ღირსეულად დავხვდეთ მაგისტრობის მსურველებს და დავახვედროთ უსაფრთხო და კომფორტული გარემო, სადაც აპლიკანტები მშვიდად შეძლებენ საკუთარი ცოდნის და უნარების გამოვლენას. ჩვენ ვითვალისწინებთ თითოეული აპლიკანტის საჭიროებას. ბათუმში საკარანტინო ზონაში გვყავს რამდენიმე მეზღვაური, რომელთაც PSR-ტესტირება წინასწარ ჩაუტარდათ და ისინი შეუფერხებლად მიიღებენ მონაწილეობას სამაგისტრო გამოცდებში. დარწმუნებული ვარ, რომ თითოეული მათგანი გამოცდას მაღალი შედეგით დაძლევს, რაც მათ აკადემიურ წინსვლას უზრუნველყოფს“ – განაცხადა მინისტრის მოადგილემ.
მინისტრის მოადგილის შეფასებით, ორივე საგამოცდო ცენტრში რეგისტრაციის პროცესი ყველა იმ რეკომენდაციის გათვალისწინებით მიმდინარეობს, რაც დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის, ასევე ევროპის დაავადებათა პრევენციისა და კონტროლის ცენტრის (ECDC) რეკომენდაციებითაა დადგენილი.
საერთო სამაგისტრო გამოცდებს ბათუმში 1300-ზე მეტი მაგისტრობის მსურველი ორ საგამოცდო ცენტრში - ბათუმისN14 და N 10 საჯარო სკოლებში აბარებს.
2020 წლის საერთო სამაგისტრო გამოცდები 1-ელი აგვისტოდან 4 აგვისტოს ჩათვლით, საქართველოს მასშტაბით, სულ 19 საგამოცდო ცენტრში ჩატარდება, რომელიც დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის რეკომენდაციების შესაბამისადაა აღჭურვილი.

Today, August 1, the 2020 Common Masters Exams commenced. On the first day of the exams, the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia Nunu Mitskevichi got acquainted with the registration of applicants together with the Minister of Education, Culture and Sports of the Autonomous Republic of Adjara, Maia Khajishvili at the examination center opened at Batumi Public School N10.
The Deputy Minister wished the students success and expressed hope that the exams would be completed with high results:
"We have created all the favorable conditions to provide a safe and comfortable environment where applicants will be able to peacefully demonstrate their knowledge and skills. Currently, we have several sailors in the quarantine zone in Batumi, who have undergone PCR testing in advance. This will ensure, they write masters exams without any interruptions. I am sure that each of them will pass the exam with a high result, which will ensure their further academic progress" said the Deputy Minister.
According to the Deputy Minister, the registration process in both examination centers is taking into account all the recommendations set by the National Center for Disease Control and Public Health, as well as the European Center for Disease Prevention and Control (ECDC).
More than 1300 candidates are registered for the Common Masters Exam. There are currently two examination centers open in Batumi, Batumi public schools N14 and N10.
The General Master Examinations of 2020 will be held from August 1 to August 4, in a total of 19 examination centers throughout Georgia, which are equipped in accordance with the recommendations of the National Center for Disease Control and Public Health.