საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი საქართველოს სახელმწიფო აგრარულ უნივერსიტეტს ეწვია, სადაც აბიტურიენტები ზოგად უნარებში გამოცდას აბარებდნენ.
5-6 ივლისს, 09:00 საათზე, საქართველოს 12 საგამოცდო ქალაქში განთავსებულ 14 საგამოცდო ცენტრში აბიტურიენტთა მეორე გამოცდის (ზოგად უნარებში) პირველი სესია დაიწყო.
7 ივლისს კი, ზოგად უნარებში საგრანტო კონკურსი იმ სტუდენტებისთვის ჩატარდება, რომლებიც ერთიანი ეროვნული გამოცდების საფუძველზე ჩაირიცხნენ უმაღლეს სასწავლებელში და სურთ სახელმწიფო სასწავლო გრანტი მოიპოვონ ან გაზარდონ. სტუდენტთა საგრანტო კონკურსში სახელმწიფო სასწავლო გრანტის მოსაპოვებლად სტუდენტმა გამოცდა ზოგად უნარებში ქართულ ან რუსულ ენაზე.
უნდა ჩააბარონ
მიმდინარე წელს ზოგადი უნარების ტესტის თითოეულ ნაწილში არის 40 (და არა 50) დავალება, ხოლო ტესტზე სამუშაოდ აბიტურიენტებს კვლავ 3 საათი აქვთ.
2010 წელს საქართველოს არაქართულენოვან მოქალაქეებს შესაძლებლობა აქვთ ჩააბარონ მხოლოდ ზოგადი უნარების გამოცდა სომხურ ან აზერბაიჯანულ ენაზე და ამ გამოცდის საფუძველზე მიღებული სკალირებული ქულით მოიპოვონ სწავლის გაგრძელების უფლება უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამაზე, რომლის გავლის შემდეგაც მათ საშუალება ექნებათ სწავლა გააგრძელონ სასურველ სპეციალობებზე.

Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini visited Georgian State Agrarian University. Entrants were passing general ability tests there.
On July 5-6, at 09:00 a.m. the first session of the second exam began in 14 examination centers of 14 examination cities.
Competition for the grant will be held on July 7 among the students who have been enrolled in higher educational institutions and want to receive or increase the state grant. Students should pass exam in general abilities in Georgian or Russian languages in order to receive state education grant.
Current year, 40 exercises instead of 50 are given in each part of the general ability tests. Entrants have 3 hours for the tests.
Non-Georgian citizens have opportunity to pass only general ability tests in Armenian or Azerbaijanian languages in order to be enrolled in higher educational institution at Georgian language studying program according to the scaled marks of this exam. Students will be able to continue studying at desired faculty after graduation.