კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხოვლეს საჯარო სკოლის მოსწავლეებმა 2020-2021 სასწავლო წელი ახალაშენებულ, თანამედროვე სტანდარტების სკოლაში განაახლეს. 150 მოსწავლეზე გათვლილი საჯარო სკოლა საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა შიდა ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულის მოვალეობის შემსრულებელთან სიმონ გულედანთან და სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს ხელმძღვანელთან დავით ფარცვანიასთან ერთად მოინახულა.
მიხეილ ჩხენკელი: „დღეს მოვინახულეთ კასპის მუნიციპალიტეტის, სოფელ ხოვლეს ახალი, თანამედროვე სტანდარტებით აშენებული სკოლა და ბავშვებსა და მასწავლებლებს სასწავლო წლის დაწყება მივულოცეთ. აქ სასწავლო პროცესი ჩვეულ გარემოში დაიწყო.
მინდა ხაზგასმით აღვნიშნო, რომ დიდი გამოწვევების მიუხედავად, მთელი ქვეყნის მასშტაბით 50 ახალი სკოლა აშენდა და 800-მდე სკოლაში მოეწყო ინფრასტრუქტურა, თანამედროვე სტანდარტებით. ანალოგიური პროექტები მიმდინარეობს მთელი ქვეყნის მასშტაბით, რადგან ჩვენი გუნდისთვის ჩვენს ახალგაზრდებსა და მათ განათლებაზე ზრუნვა უმთავრესი პრიორიტეტია.
როგორც მოგეხსენებათ, პანდემიის გამოწვევების გამო რამდენიმე ქალაქსა და სოფელში სწავლა დისტანციურად დაიწყო. ჩვენი მიზანია, ბავშვები საკლასო ოთახებს დაუბრუნდნენ და ამისთვის აუცილებელია რეგულაციების დაცვა. შესაბამისად, კიდევ ერთხელ მინდა ყველას ვთხოვო, მაქსიმალურად დაიცვან ჯანდაცვის სამინისტროს რეკომენდაციები. ჩვენ უნდა გავუფრთხილდეთ ერთმანეთს და განსაკუთრებით ბავშვებს“.
სოფელ ხოვლეს საჯარო სკოლის მეორე კორპუსი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს მიერ აშენდა. მშენებლობისას გამოყენებული იქნა მხოლოდ ეკოლოგიურად სუფთა სამშენებლო მასალა. პროექტის ღირებულება 3,530,000 ლარია.
150 მოსწავლეზე გათვლილი შენობა გადასასვლელი დერეფნით უკავშირდება არსებულ კორპუსს. ახალი შენობის საკლასო ოთახები მოწყობილია თანამედროვე ინვენტარით. სკოლაში განთავსებულია უახლესი ტექნიკით აღჭურვილი კომპიუტერული კლასები, ხელოვნების ოთახი, სპორტული დარბაზი, ბიბლიოთეკა, ექიმის კაბინეტი, რესურს ოთახი და სასადილო. მალე შესაბამისი ინვენტარით აღიჭურვება ქიმიის, ფიზიკისა და ბიოლოგიის ლაბორატორიები. სკოლის ტერიტორიაზე ფუნქციონირებს ღია სპორტული მოედანი.
სირთულეების მიუხედავად, ახალი სასწავლო წელი მნიშვნელოვანი სიახლეებით დაიწყო. 2020-21 სასწავლო წლისთვის თბილისსა და რეგიონებში უკვე დასრულებულია 50 ახალი საჯარო სკოლის მშენებლობა, ხოლო სრული და ნაწილობრივი რეაბილიტაცია ჩაუტარდა 800-მდე სკოლას. ინფრასტრუქტურულ სამუშაოებს აწარმოებდა როგორც განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, ასევე რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო. სამუშაოების ნაწილი ფინანსდება აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკისა და რეგიონების ადგილობრივი ბიუჯეტებიდან.
საქართველოში მოქმედი 2 085 საჯარო და 220 კერძო სკოლიდან უსაფრთხოების ყველა ნორმის დაცვით, 15 სექტემბერს სწავლა საკლასო ოთახებში 1 577 სკოლამ, ხოლო 730-მდე ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებამ დისტანციურად დაიწყო.

Students of Khoveli Public School in Kaspi Municipality have renewed the 2020-2021 school year in a newly built school, which is in full compliance with modern standards. Mikheil Chkhenkeli, Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia visited the public school, designated for 150 students together with Simon Guledani, an Acting State Representative in Shida Kartli and Davit Partsvania, Head of the Educational and Scientific Infrastructure Development Agency.
Mikheil Chkhenkeli: “Today we visited the new school in the village of Khoveli, Kaspi Municipality, built to modern standards, and congratulated the children and teachers on the beginning of the new academic year. The learning process here began in the usual environment, in classrooms.
I would like to emphasize that despite the great challenges, 50 new schools have been built across the country and up to 800 schools have been equipped with modern standards. Similar projects are underway across the country. The uninterrupted flow of education and taking care of our youth and their education is a top priority for our team and for our government.
Due to the challenges of the pandemic, the educational process in several cities and villages started remotely. Our goal is to get the students back to the classrooms and for that it is necessary to follow the regulations. Therefore, I would like to ask every one of you to follow the recommendations of the Ministry of Health as much as possible. We have to take care of each other, especially the children, who are more vulnerable."
The second building of Khoveli Public School was built by the LEPL Educational and Scientific Infrastructure Development Agency of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia. Only the environmentally friendly building materials were used during its construction. The cost of the project is GEL 3,530,000.
The building designated for 150 students is connected to the existing building by a passage corridor. The classrooms of the new building are equipped with modern inventory and equipment. The school has several computer classrooms equipped with the latest technology, an art room, a gym, a library, a doctor's office, and a dining room. Chemistry, physics, and biology laboratories will soon be equipped with appropriate equipment. There is an open sports field on the school premises as well.
Despite the difficulties, the new school year started with important news. For the 2020-21 academic year, the construction of 50 new public schools in Tbilisi and the regions has already been completed, and about 800 schools have been fully and partially renovated. Infrastructural works were carried out by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, in collaboration with the Ministry of Regional Development and Infrastructure. Part of the works are financed from the local budgets of the Autonomous Republic of Adjara and the regions.
Out of 2,085 public and 220 private schools operating in Georgia, in compliance with all safety norms, 1,577 schools started teaching in the usual format on September 15, whereas up to 730 general education institutions resumed distance learning.
Public schools are fully equipped with bridges, disinfection barriers, surface disinfectants and remote thermometers, as provided by the Ministry.