საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში საერთაშორისო აკრედიტაციის მქონე პროგრამების პრეზენტაციაში მიიღო მონაწილეობა. რეგიონში პირველად თსუ-ს ორმა პროგრამამ ამერიკის ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების სააკრედიტაციო საბჭოს (ABET) აკრედიტაცია მიიღო. ღონისძიებას აშშ-ს ელჩის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებელი საქართველოში ქეთრინ შვაიცერი და აკადემიური წრეების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
მიხეილ ჩხენკელმა საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და საქართველოს უმაღლესი განათლების სისტემის ინტერნაციონალიზაციის თვალსაზრისით საერთაშორისო აკრედიტაციის მქონე პროგრამების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
მიხეილ ჩხენკელი: „მოხარული ვარ, რომ მაქვს შესაძლებლობა, მივულოცო თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტს ორი საგანმანათლებლო პროგრამის ამერიკის ინჟინერიისა და ტექნოლოგიების სააკრედიტაციო საბჭოს (ABET) აკრედიტაციის მიღება, რაც დიდი მიღწევაა საქართველოს აკადემიური სივრცისათვის. ჩვენი მისწრაფებაც სწორედ ეს არის, რომ ყველა პროგრამა შეესაბამებოდეს საერთაშორისო სტანდარტს და მათი კურსდამთავრებულები იყვნენ კონკურენტუნარიანები მსოფლიო მასშტაბით. საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო ყოველთვის დაუჭერს მხარს ამგვარ მნიშვნელოვან აკადემიურ ინიციატივებს.
აქვე მინდა ვისარგებლო შემთხვევით და გულითადი მადლობა გადავუხადო ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობას მრავალწლიანი მხარდაჭერისა და ნაყოფიერი თანამშრომლობისათვის საქართველოს განათლების სისტემის გაძლიერების კუთხით.“
ABET-ის აკრედიტაცია მიიღო ორმა პროგრამამ: ელექტრული და ელექტრონული ინჟინერია და კომპიუტერული მეცნიერებები. შესაბამისად, ამ პროგრამების კურსდამთავრებულები საერთაშორისო აღიარების მქონე დიპლომს მიიღებენ, რომელიც მსოფლიოს ნებისმიერ ქვეყანაში არის კონკურენტუნარიანი.
აღსანიშნავია, რომ თსუ არის პირველი უნივერსიტეტი ABET-ის ისტორიაში, რომელმაც პირველივე ჯერზე მიიღო ამერიკული აკრედიტაცია. თსუ-ს საბაკალავრო პროგრამა ქიმიაში პირველია საქართველოში, რომელმაც ამერიკის ქიმიური საზოგადოების (ACS) სერტიფიცირება მიიღო. საქართველო 24-ე ქვეყანაა, სადაც ACS-ის წარმომადგენლობა გაიხსნა.
პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ თსუ რექტორმა გიორგი შარვაშიძემ პროგრამების საერთაშორისო აღიარებაში შეტანილი წვლილისათვის თსუ-ს აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალი უნივერსიტეტის მედლებითა და მადლობის სიგელებით დააჯილდოვა.

The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli participated in the presentation of internationally accredited programs at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. For the first time in the region, two TSU programs have been accredited by the American Engineering and Technology Accreditation Council (ABET). The event was attended by the Acting US Ambassador to Georgia, Catherine Schweizer and various representatives of academia.
Mikheil Chkhenkeli addressed the public and spoke about the importance of internationally accredited programs in terms of internationalization of the Georgian higher education system.
Mikheil Chkhenkeli: “I am pleased to have the opportunity to congratulate Tbilisi State University on the accreditation of two educational programs of the American Engineering and Technology Accreditation Board (ABET), which is a great achievement for the Georgian academic space. It is our aspiration that all programs meet international standards and that their graduates are competitive worldwide. The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia will always support such important academic initiatives.
I would also like to take this opportunity to thank the Government of the United States of America for its many years of support and fruitful cooperation in strengthening Georgia's education system. "
ABET is accredited by two programs: Electrical and Electronic Engineering and Computer Science. Accordingly, graduates of these programs will receive an internationally recognized diploma that is competitive in any country in the world.
It is noteworthy that TSU is the first university in the history of ABET to receive American accreditation for the first time. TSU Undergraduate Program in Chemistry is the first in Georgia to receive the American Chemical Society (ACS) certification. Georgia is the 24th country to open an ACS office.
After the presentation, TSU Rector - Giorgi Sharvashidze awarded TSU academic and administrative staff with university medals and certificates of appreciation for their contribution to the international recognition of the programs.