სასწავლო პროცესის საკლასო ოთახში დაბრუნებიდან დღემდე საქართველოს ყველა სკოლაში მოსწავლეთა, მასწავლებელთა და სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენელთა ინფიცირების მაჩვენებელმა კიდევ უფრო იკლო.
მიმდინარე კვირაში, ინტენსიური მონიტორინგისა და სავალდებულო ტესტირების შედეგად, ქვეყნის მასშტაბით, Covid-19 მასწავლებლებისა და სკოლის ადმინისტრაციული პერსონალის 0,1%-ს და მოსწავლეთა საერთო რაოდენობის 0,01%-ს დაუდასტურდა.
მშობელთა თხოვნით, ასევე, კოვიდის დადასტურების მიზეზით, ქვეყნის მასშტაბით სრულ დისტანციურ სწავლებაზეა 17 სკოლა და 145 ცალკეული კლასი. საქართველოს მასშტაბით რისკ-ჯგუფში მყოფმა 69 მასწავლებელმა მიმართა თხოვნით სკოლის ადმინისტრაციას და დარჩა დისტანციური სწავლების ფორმატში.
სამინისტროსთვის სკოლებში სანიტარულ-ჰიგიენური პირობების დაცვა ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია, რომ სასწავლო წელი სკოლებში დასრულდეს და მოსწავლეთა განათლება შეუფერხებლად გაგრძელდეს.
სწორედ ამიტომ პროტოკოლით გათვალისწინებული ნორმების დაცვის მონიტორინგში ჩართულია როგორც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი, ასევე მინისტრის პირველი მოადგილე ეკატერინე დგებუაძე, ზოგადი განათლებისა და კოორდინაციის სამმართველოები, მანდატურის სამსახური და რესურსცენტრები.
სასწავლო პროცესის საკლასო ოთახში დაბრუნებიდან დღემდე მინისტრის პირველი მოადგილე შემთხვევითობის პრინციპით რამდენიმე ათეულ სკოლაში იმყოფებოდა. ზოგადი განათლებისა და კოორდინაციის სამმართველოების მხრიდან თბილისსა და რეგიონებში შემოწმებულია 120-ზე მეტი სკოლა, ხოლო რესურსცენტრების მხრიდან მონიტორინგი ყოველდღიურ რეჟიმში მიმდინარეობს.
მონიტორინგის შედეგად დგინდება, რომ სკოლებში სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმები რეგულაციების შესაბამისად მაღალ დონეზეა დაცული, სისტემატურად ხდება საპირფარეშოებისა და დერეფნების სველი წესით დამუშავება. შეზღუდულია სკოლის შენობაში ვიზიტორთა შესვლა. დაწყებითი კლასის მოსწავლეები პედაგოგებს მშობლებთან სკოლის ეზოში ორგანიზებულად გამოყავთ. დაცულია პირბადის ტარების წესები. ერთეულ შემთხვევებში, შემოწმების შედეგად გამოვლენილია ხარვეზები, რის გამოც სკოლებმა დამატებითი რეკომენდაციები მიიღეს.

Since the resumption of the learning process in classrooms, the infection rate of students, teachers and school administrators in all schools of Georgia has decreased even more.
This week, as a result of intensive monitoring and mandatory testing, 0.1% of Covid-19 teachers and school administrative staff and 0.01% of the total number of students were confirmed nationwide.
At the request of the parents, also due to Covid confirmation, there are 17 schools and 145 separate classes across the country for full distance learning. 69 teachers in the risk group across Georgia applied to the school administration and remained in the distance learning format.
Maintaining sanitary-hygienic conditions at schools is one of the main priorities for the Ministry. It is especially important that the education process continues uninterrupted.
For this precise purpose, the Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli, as well as the First Deputy Minister, Ekaterine Dgebuadze, General Education and Coordination Divisions, Resource Officer Service and Resource Centres are all involved in monitoring the observance of the norms provided by the protocol.
Since the return of students to classrooms, the First Deputy Minister has visited several dozen schools randomly. More than 120 schools in Tbilisi and the regions have been inspected by the General Education and Coordination Divisions, while the resource centres are monitoring them on a daily basis.
As a result of the monitoring, it is established that the sanitary-hygienic norms in schools are observed at a high level in accordance with the regulations, and toilets and corridors are systematically treated with specific solutions. Visitors to the school building are restricted. The strict rule to wear face masks is in place. In some cases, the inspection revealed deficiencies, which is why schools received additional recommendations.
In case of detection of the virus, point restrictions will still apply to schools and, as a rule, they will act in accordance with the protocol of the Ministry of Health.